Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jehličnatým lesům hrozí v kraji apokalypsa, obávají se lesníci

  8:59aktualizováno  8:59
Lesníci v Karlovarském kraji mají před sebou několik měsíců plných napětí. Bojí se hrozící katastrofy v podobě tisíců stromů bez jehličí, které se na jaře stanou potravou pro kůrovce.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Lesy ČR.

Teplá zima, suché jaro a horké léto. Takový byl zatím rok 2015. Nedostatek vody v půdě dal pořádně zabrat stromům, které usychají nebo jim opadávají jehlice. Vidět je to jak v horských oblastech, tak nížinách. Odborníci nyní čekají na to, jaká bude zima.

„Na jaře, až se začne probouzet příroda a les, uvidíme, které stromy přežily nebo nepřežily. Stromy nejsou bezprostředně ohrožené suchem, ale takzvaným fyziologickým suchem, to znamená, že nemají z čeho brát vodu,“ popsal lesník Václav Kinský.

V zimě by mohl už tak vyčerpané stromy oslabit ještě mráz a teprve zjara se odborníci dozvědí, jaké škody na stromech jsou. „Důsledky tohoto sucha sečteme teprve v dubnu nebo v květnu,“ dodal lesník.

Listnaté stromy začaly shazovat listí už v létě

Podle ředitele Správy lázeňských parků Karlovy Vary Miroslava Kučery existuje více vlivů, které v současné době stromy devastují. Například smrky napadá mšice smrková, problémy trápí i borovice.

„U nás v Karlových Varech je sortiment stromů pestrý. Sucho nějak extra vidět nebylo, snad jen v tom, že listnáče začaly dříve žloutnout a padat,“ řekl.

Jednatel společnosti Lesy Žlutice Václav Konopík upozorňuje, že nedostatek vody je na porostu vidět. „Začínají se objevovat souše a nalétává do nich kůrovec, co se smrků týče. Co se týče listnáčů, shazovaly listí dřív. Padat začalo už v létě,“ popsal. Teď podle něj záleží na tom, jaká bude zima a jaro.

„Uvidíme, jestli se všechno zase oživí a dostane do formy, pokud by ale mělo pokračovat takovéhle sucho, tak to bude příští rok katastrofa,“ konstatoval. Neblahé následky společnost zatím zaznamenala na sadbách, kterým prý sucho dalo velmi zabrat a bude nutné vysadit je znovu.

Stop sucha na stromech si všiml i pozorovatel počasí ze Šindelové Rudolf Kovařík. Sám má před domem borovici, ze které po létě opadala čtvrtina jehlic. „Samozřejmě se to liší oblast od oblasti,“ upozornil.

Situace je tedy podle něj o něco lepší od Klínovce směrem na západ k německému Carlsfeldu, kde je nejdeštivější pás v kraji. Poslední dobou se ho prý známí stále ptají, jak je možné, že listnáče na Sokolovsku ještě neopadaly, když už v kraji několikrát mrzlo. Naposledy to bylo v noci o minulém víkendu.

„Mráz sice byl, to je pravda, ale kvůli vodě, která chyběla v červenci a srpnu, není vývoj takový, jaký by měl být. Aby list spadnul, musel by na něj tlačit pupen dalšího, který vyrazí příští rok, jenomže tohle všechno je zpožděné. Jde o dědictví léta,“ popsal.

Letošní velmi teplý a suchý rok byl pro smrky i takzvaně semenným. Když se stromy rozmnožují, jsou oslabeny a tím víc zranitelné. Lesy jsou pak náchylnější k útokům škůdců.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Další z rubriky

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Sokolov dá do nových parkovacích míst na sídlišti miliony korun

Sokolovsko, 4.5.2012, město Sokolov sídliště Michal a jezero Michal

Motoristům ze sídliště Michal v Sokolově se uleví. Město nechá v šesti lokalitách vybudovat nová parkovací místa a už...

VIDEO: Zloděj kradl v karlovarských hotelech, natočila ho kamera

Zloděj vykrádal recepce v karlovarských hotelech

Policisté pátrají po hotelovém zloději, který v Karlových Varech vykrádal recepce. Vždycky počkal, až recepční odejde,...

MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností
MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností

Těhotenská maska na břicho, sádrový odlitek nebo ujetý halloweenský obleček... Trendy se nevyhýbají ani těhotným ženám. Připravte se, bude to šílená jízda!

Najdete na iDNES.cz