Lidé z okolí letiště ve Varech se bouří proti škole pilotů, bojí se hluku

  8:41aktualizováno  8:41
Obyvatelé žijící kolem karlovarského letiště protestují proti příchodu první české letecké školy F Air. Příští rok tam má začít cvičit dopravní piloty. Lidé se ale obávají hluku a znečištění ovzduší. Kraj jejich námitky vyvrací.

Letiště v Karlových Varech. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Lidé žijící v Olšových Vratech, Hůrkách, lázeňské části Karlových Varů, Kolové, Pilách, Stanovicích a Andělské Hoře poslali vedení kraje petici. Během týdne se na ní objevilo více než devět stovek podpisů. Majitelem letiště je totiž právě kraj.

„Požadujeme, aby se naší peticí zabývalo na nejbližším zasedání zastupitelstvo Karlovarského kraje a záměr jednoznačně zamítlo,“ uvedli zástupci Spolku Olšových Vrat.

Upozorňují, že letiště leží v přírodní krajině CHKO Slavkovský les a lemuje jej zástavba rodinného typu. Vzletový koridor přitom podle nich vede přímo nad lázeňské území Karlových Varů. Využití letiště tak limituje jeho poloha a mělo by v první řadě zajišťovat takzvanou obslužnost města a kraje.

„Provoz letecké školy by byl pouze komerční aktivitou s významnou hlukovou zátěží pro okolní obyvatele a lázeňské hosty. Setrvalý obtěžující hluk byl nesnesitelný již při testovacím provozu, který byl zahájen před několika dny,“ stěžovali si lidé ze spolku.

Neustálá rotace deseti až dvanácti strojů podle nich přinese nadbytečné světelné znečištění a emisní zátěž, navíc v provozu školy vidí i významná bezpečnostní rizika.

„Plánovaný rozsah záměru je 22 tisíc vzletů a příletů ročně po dobu patnácti let. Obrovský objem cvičných letů bude muset být koncentrován do jinak klidné doby mezi odlety a přílety dopravních letadel, a to včetně nočních hodin,“ obávají se.

Leteckou školu lze podle místních obyvatel umístit na jiné letiště v dostatečné vzdálenosti od obydlených míst. Podle nich není navíc pro město kandidující do UNESCO navyšování provozu letiště vhodné. Místní také pochybují, že finanční přínos pro kraj bude závratný.

S peticí se během úterý seznámili i členové vedení kraje. Náměstek pro dopravu Martin Hurajčík uvedl, že uspořádá pro starosty, zastupitele i obyvatele schůzku, aby rozptýlil všechny pochybnosti. Uskuteční se buďto na konci listopadu, či začátkem prosince.

„Uvedených 22 tisíc vzletů je maximální počet při maximálním počtu studentů, což tu v prvních letech nebude. Pak se uvidí. Letiště má stejně několik tisíc vzletů a přistání za rok, když počítáme i akrobatické a další lety,“ zmínil.

Stroje letecké školy podle něj vzlétnou na osmdesáti metrech a limitů hlukových norem ani nedosahují. Šéf výcviku společnosti F Air Michal Markovič je před časem přirovnal k sekačce na trávu.

„Hlučná letadla jsou ta, která znáte z Ruzyně. Naše stroje přirovnám k sekačce na trávu. Mají i velmi podobné motory pocházející od stejného výrobce. Jsou to pístové motory, to znamená, že hluková zátěž je minimální,“ vysvětloval v září.

Podle hejtmanky Jany Mračkové Vildumetzové by se měla schůzka uskutečnit ideálně přímo na letišti.

„Myslím si, že nejlépe bude, když to obyvatelé uvidí na vlastní oči a součástí bude praktická ukázka,“ řekla. Podle Martina Hurajčíka přinese škola letišti, které nezažívá zrovna dobré časy, několik pozitivních věcí.

„Letiště má za každý vzlet a přistání finance, další získá z pronájmu prostor pro školu. Bude to pro něj přínos, neboť kraj nemůže donekonečna sanovat jeho provoz. Plnohodnotné mezinárodní letiště také nemá jen tak nějaký kraj,“ řekl.

Letecká škola F Air má 28letou tradici. Do čtrnáctiměsíčního výcviku se ročně zapojí až sedmdesát vysokoškolských studentů.

Nejčtenější

VIDEO: Motorkář zběsile ujížděl policistům, setřásl je na cyklostezce

Kamera natočila jízdu motorkáře v Sokolově

Sokolovští policisté hledají motorkáře, který jim zběsile ujížděl městem. Muž na stroji bez registrační značky a světel...

Umírající chce podle duchovního slyšet jen pár základních vět

Otec Vít Metoděj Kout na věži chrámu svaté Olgy, který prochází náročnou...

Důležité je vědět, že jsem pro blízkého před smrtí udělal vše, a pak se stačí jednoduše rozloučit: Děkuji, dovoluji ti...

Ženy opět oblékly na zimu Františka, dostal háčkovanou čepici i šálu

Zima už legendárního Františka nepřekvapí. Od nadšenců z františkolázeňské...

Ve Františkových Lázních už čtyři roky na zimu oblékají symbol města. Socha malého chlapce s rybou, který sedí obkročmo...

Fenomén Chodosák. Panáček s tělem z barelu slaví velký návrat

Karel Ivánek, vedoucí prodeje společnosti Chodos Chodov, ukazuje znovuzrozeného...

Má místo těla barel, na krku pneumatiku, boty z kanystrů a ruce z gumových profilů. Jmenuje se Chodosák, slouží jako...

Počasí zradilo čerstvou řidičku, na mostě nabourala svodidla i zábradlí

Řidička nabourala na mostě v Sokolově do svodidel i zábradlí.

Jízdu na mokré silnici nezvládla mladá řidička s čerstvým řidičákem. Devatenáctiletá dívka dostala na mostě smyk a...

Další z rubriky

Fotit události v roce 1989 mělo příchuť zakázaného ovoce, říká fotograf

Fotograf David Kurc dokumentoval vypůjčeným fotoaparátem život v 80. letech i...

Na konci 80. let minulého století David Kurc z Mariánských Lázní nepředpokládal, že se z jeho koníčku – fotografování,...

Opilý muž chtěl přespat v bytě bývalé družky, zamčené dveře rozmlátil

Ilustrační snímek

Svůj vztek nedokázal ovládnout muž, který se v opilosti snažil dostat do bytu své bývalé přítelkyně na Chebsku. Nechtěl...

Ženy opět oblékly na zimu Františka, dostal háčkovanou čepici i šálu

Zima už legendárního Františka nepřekvapí. Od nadšenců z františkolázeňské...

Ve Františkových Lázních už čtyři roky na zimu oblékají symbol města. Socha malého chlapce s rybou, který sedí obkročmo...

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Zámečník / svářeč, Praha, 25-30 000 Kč

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz