Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé v celém kraji se semkli. Hlídají výskyt i hubení bolševníku

  11:23aktualizováno  11:23
Je to jen rostlina, ale její výskyt zmobilizoval obyvatele celého kraje. Nejen, že hlásí na radnice či koordinátorům projektu ohniska výskytu, ale bedlivě si všímají i toho, zda a jak bolševník z krajiny mizí.

Zbytky bolševníku lemují cyklostezky na Chebsku. | foto: Martin Stolař, MAFRA

„Jezdím pravidelně po cyklostezce Ohře. V okolí jsou toho lány. Ještě před dvěma týdny se na jednom místě válely zhnědlé a kroucené části rostliny, o kus dál ale okolíky vesele kvetly,“ konstatoval Jiří Vraný z Chebu.

Nelenil a hned z cyklostezky zavolal na krajský úřad koordinátorům, kteří mají projekt na likvidaci invazivních rostlin na starosti. Podobných podnětů řeší nejen na krajském úřadě, ale i na městských a obecních úřadech stovky.

Lidé volají své připomínky i firmám, které likvidaci provádějí, či na hubení rostlinných vetřelců dohlížejí. „Obracejí se na nás desítky lidí týdně. Zajímají se nejen o samotný projekt, ale i o průběh likvidačních prací,“ uvedla mluvčí krajského úřadu Veronika Severová.

Podle Severové je takový zájem pochopitelný, vždyť projekt se dotýká přibližně 85 procent území kraje. „Lidé se zajímají, to mohu potvrdit,“ hlásí Karel Domes ze společnosti Investon, která dohlíží na likvidaci rostlin na několika rozlehlých pozemcích.

„Vždy se snažíme podněty prošetřit. Často ale přijímáme upozornění na rostliny, které jenom vypadají, že se na ně zapomnělo. Při pohledu zblízka je jasné, že rostlina je ošetřená postřikem. Ten zastavil vývoj semen,“ vysvětluje Domes.

Spokojeni jsou v Mnichově, kde se podařilo rostliny téměř zlikvidovat. „Pokud něco zůstalo, tak to jsou ojedinělé rostliny,“ řekl starosta Jiří Křenčil.

Podobně jsou na tom v Dasnicích, kde lidé upozorňují zejména na zbytky bolševníku podél silničních tahů, a třeba v Teplé, kde se snaží s bolševníkem bojovat vlastními silami. „Lidi volají, ptají se. Chtějí vědět, kdy se bude likvidovat u nich. V okolí je bolševníku víc než dost,“ konstatuje starostka Jana Čížková.

Na zvýšený výskyt nebezpečné rostliny reagovali i lidé v Habartově. Tamní starosta Ivo Zemek se proto obrátil dopisem přímo na hejtmana a požádal jej o podrobnosti k projektu. Odpověď zveřejnil na internetových stránkách obce.

„Se závěrečným stavem prací jsem spokojen. Samozřejmě některé resty byly, ale po opakovaných výzvách je už vše v pořádku,“ oznamuje starosta Chlumu Svaté Maří Miroslav Hrůza s tím, že lidé v obci bolševník ničí i sami.

Ředitel Agentury projektového a dotačního managementu Karlovarského kraje Petr Uhříček potvrdil, že při kontrolách odvedené práce odborníci zjistili nedostatky. Ty by však už dnes měly být minulostí.

"Lokality pravidelně objíždíme a zatím se zdá, že je vše tak, jak má být. Možná i díky velkému zájmu veřejnosti o projekt," konstatuje Uhříček s tím, že agentura eviduje množství dopisů, telefonátů i fotografií, které dokumentují výskyt nežádoucích rostlin v krajině.

"To, že se lidé zajímají, vytváří velký tlak na kvalitu práce zhotovitelských firem. A to je dobře," dodal Uhříček.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Krajská knihovna má málo místa, teď získá nový bezbariérový depozitář

Knihovnice Dagmar Vegrichtová mezi regály v Krajské knihovně v Karlových Varech.

Karlovarská krajská knihovna získá nové prostory. Po dlouhých čtrnácti letech své existence se konečně dočká nového...

Sokolov dá do nových parkovacích míst na sídlišti miliony korun

Sokolovsko, 4.5.2012, město Sokolov sídliště Michal a jezero Michal

Motoristům ze sídliště Michal v Sokolově se uleví. Město nechá v šesti lokalitách vybudovat nová parkovací místa a už...

Kraj rozhodne o osudu uměleckoprůmyslové školy ještě letos

Budova Střední uměleckoprůmyslové školy Karlovy Vary je v havarijním stavu.

Do konce letošního roku by chtělo vedení kraje rozhodnout o tom, co dál s budovou uměleckoprůmyslové školy v Karlových...

Najdete na iDNES.cz