Uvažovaná stavba obchodního domu na pozemku před nádražím v Chebu se nelíbí...

Uvažovaná stavba obchodního domu na pozemku před nádražím v Chebu se nelíbí lidem z okolí, kteří sepsali petici. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Lidé v Chebu se bouří proti plánu radnice zastavět park před nádražím

  • 1
Bouři nevole vzbudil plán chebské radnice zastavět park před nádražím. Už jen studie budoucí podoby lokality rozlítila obyvatele z okolí natolik, že oslovili radnici otevřeným dopisem a sepsali petici. Chebská radnice chce prostor před nádražím radikálně změnit.

Namísto parku by tu mohl stát polyfunkční dům. Má však takový plán naději na úspěch? Stačí se projít ulicemi Svobody, Obětí nacismu, Palackého či Riegrovou a je jasno. Lidé, kteří tudy chodí nebo v hloučcích diskutují, jsou vesměs proti. A nebojí se to říct nahlas.

"Pokácet stromy, zlikvidovat zeleň, zrušit park. A proč? Aby tu někdo postavil hotel, obchody nebo kanceláře?" ptá se Libuše Hudecová. "Nic z toho tady není potřeba. Kanceláří je v Chebu nadbytek, stačí se projít po městě. V okolí je hned několik prodejen obchodních řetězců. Proč stavět další?"

Pozemek, o kterém je řeč, radnice nabídla podnikateli, který chtěl podobný dům stavět v Májové ulici. Poté, co se lidé vyslovili proti (více čtěte zde), začalo vedení města horečně shánět náhradní parcelu. Jednou z variant je právě prostor před nádražím.

"Když chce někdo v Chebu investovat, je škoda, abychom toho nevyužili," vysvětlil starosta Pavel Vanoušek, jak nápad zastavět park u dopravního terminálu vznikl. "Na tomto místě v minulosti už domy stály. Takže by se vlastně navázalo na původní výstavbu, která vzala za své koncem války," říká.

Většina oslovených si ale myslí, že není na co navazovat. Poukazují na to, že celá lokalita včetně nádraží se po válce podstatně změnila. "Dnes to tu vypadá úplně jinak. Vedle zničeného nádraží vyrostlo nové, o kus dál je panelové sídliště a tři věžové domy. Žije tu mnohem víc lidí. Jsem tu od roku 1947, a tak o tom něco vím," uvedl Václav Trefil.

Park je provizorium, na které si místní zvykli

Růženu Patzenhauerovou zase doslova zvedlo ze židle, když se dozvěděla, že zadavatelem studie na využití plochy před nádražím byla chebská radnice. "Proč studii platilo město? Měl ji nechat zpracovat podnikatel, který tu chce stavět."

Lidem vadí i to, že by přišli o zelenou bariéru, která brání pronikání škodlivin z nádraží do obytné zóny. Podle radnice je ale současná parková úprava před nádražím vlastně provizorium, na které si už místní zvykli.

"Zdržují se tu lidé, o které v Chebu příliš nestojíme. Atraktivitu lokality u nádraží by mohlo zvýšit prodloužení pěší zóny. A nová zástavba by mohla být jejím přirozeným zakončením," přemýšlí místostarosta Tomáš Linda.

Přes protesty obyvatel se vedení města nevzdává. "Musíme vše lidem pořádně vysvětlit, budeme o tom diskutovat a pak se uvidí," krčí rameny starosta s tím, že nezdar víceméně očekával.

"Každá rozsáhlejší změna s sebou nese podobné problémy. Například když jsem prosazoval stavbu krytého zimního stadionu, tehdy mne lidé téměř odvolali z funkce. Spousty hodin diskuzí jsme strávili i nad plány revitalizace Poohří či jihovýchodního obchvatu," zavzpomínal starosta Vanoušek.