Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Do kraje dorazila štafetová hladovka, kvůli komunistům v jeho vedení

  9:33aktualizováno  9:33
Lidé v Karlovarském kraji v neděli zahájili řetězovou hladovku na protest proti podílu komunistů na vedení kraje, a to nedaleko hranic s Německem. Na symbolickém místě u Pomníku obětem železné opony.

Lidé z Karlovarského kraje zahájili štafetovou hladovku u Pomníku obětem železné opony na Svatém Kříži u Chebu. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Pomník s roztrženými pouty je symbolem těch, které touha po svobodě stála život, když se pokusili překonat ostře sledovanou hranici Československa. Na místě se v neděli objevila replika hraničního zátarasu, do nějž protestující zavěsili rudé růže.

Fotogalerie

Každý z protagonistů akce si vybral někoho, kdo na hranicích s Německem zemřel. A tomu svůj hladový den věnoval. Akce by měla pokračovat tři až čtyři týdny.

"Je to důsledek krajských voleb, po nichž ČSSD přivedla k moci komunisty. Ve vedení kraje teď máme politruka Sloupa, což je absolutně nepřijatelný signál pro veřejnost," zdůraznil krajský zastupitel Jiří Kotek (Alternativa). Ten maraton dní bez jídla v Karlovarském kraji zahájil.

Zatím se protestní akci přihlásilo 25 osobností. "V médiích se objevilo, že tuto akci organizují aktivisté. Já si jako aktivista nepřipadám, jsem úplně normální člověk," poznamenal krajský zastupitel Miroslav Balatka.

Lidé bohužel zapomínají, mrzí mladou účastnici protestu

Martina Zábranská z Nové Role na Karlovarsku se zajímá o vojenskou historii. "Jsem sice ještě mladá, ale vím, co komunisté dělali v padesátých letech. Zavírali ty, kteří bojovali ve druhé světové válce proti nacistům. Lidé bohužel strašně moc zapomínají," shrnula své pohnutky Martina Zábranská.

Myšlenka protestních hladovek vznikla v Jihočeském kraji, kde lidé vyjadřovali svůj nesouhlas s komunistickou náměstkyní pro školství (více o jihočeské hladovce čtěte zde).

Jiří Kotek převzal pomyslnou štafetu od Vladimíra Kovaříka ze Zlínského kraje. "Hladovka u nás začínala v době, kdy byl Mezinárodní den dětí. Proto jsme protest spojili se jmény dětí, které zemřely ve vězení. Vytvořili jsme repliky náhrobků, které jsou na hřbitově v Praze," připomněl Vladimír Kovařík. V den popravy Milady Horákové pak moravští aktivisté repliky hrobečků vystavili ve frekventované části Zlína.

Symbolem předání štafety se stal plechový hrníček. Kovaříka provázel už při studiích v budově, kde původně sídlil soud, který posílal politické vězně do dlouholetého vězení.

Podpořit hladovkáře přijel i Petr Marek z platformy Bez komunistů. "Obětí komunistů jsou tisíce. Takže bychom mohli protestní hladovku držet celá léta," poznamenal Marek. Po Karlovarském kraji se protesty přesunou do Ústeckého kraje.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

V Karlovarském kraji jsou z programu Restart zatím spíše zklamaní

Vizualizace podoby zkušebního polygonu BMW, který vznikne na Velké...

Na pokračování vládního programu Restart určeného na pomoc takzvaně strukturálně postiženým regionům se připravuje...

Zloději nakradli ve skladu kovy za čtvrt milionu, odevzdali je do sběrny

Ilustrační snímek

Kovy za čtvrt milionu korun nakradla v chebském skladu čtveřice zlodějů. Muži lup vynášeli postupně a hned jej...

Na Karlovarsku se převrátila cisterna s fekáliemi, vylily se na silnici

U Hroznětína se převrátila cisterna převážející fekálie.

Cisterna převážející fekálie z chovu zvířat se ve čtvrtek odpoledne převrátila u Hroznětína na Karlovarsku. Hasiči...

Najdete na iDNES.cz