Za rozbory lihovin zaplatí lidé v Karlovarském kraji přes 200 korun. Mnozí si proto analýzu rozmyslí. Ilustrační foto.

Za rozbory lihovin zaplatí lidé v Karlovarském kraji přes 200 korun. Mnozí si proto analýzu rozmyslí. Ilustrační foto. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Na metylalkohol testovali i třicetiletou whisky. Zájem ale velký není

  • 0
Třicetiletá whisky nebo třeba francouzský koňak. I takové lihoviny se sešly v karlovarské pobočce zdravotního ústavu. Ten už více než šest týdnů kontroluje lihoviny, zda v nich není jedovatý metanol. Zájem lidí však není zrovna valný.

"Na rozbory lihovin se nás tady ptalo do deseti lidí," řekla Ladislava Vermachová z karlovarského pracoviště zdravotního ústavu. Za rozbor alkoholu totiž zájemci zaplatí 230 korun bez DPH, což většinou převýší cenu lahve samotné. Mnoho majitelů proto lahve rovnou vylije.

"Spíš než jednotlivci se na nás obracely hotely, které měly ve svých barech dražší alkohol. Aby jej mohly dál nabízet svým hostům třeba proto, že už byla lahev načatá, musely s ním na rozbory. Měli jsme tady třeba třicet let starou whisky nebo francouzské koňaky. Lahví bylo opravdu dost, proto se jim analýza vyplatila,“ uvedla Ladislava Vermachová.

Z Varů putují vzorky do Klatov

Karlovarská pobočka posílá vzorky do akreditované laboratoře v Klatovech, která je jedním ze dvou pracovišť, jež si nechalo na rozbory vystavit speciální certifikát. Zájemci si na rozbor počkají zhruba dva týdny.

Kromě alkoholu od běžných zákazníků má klatovské pracoviště díky certifikátu oprávnění dělat rozbor i samotným výrobcům lihovin. A ti jsou po metanolové aféře tuze opatrní. Zatímco před sérií otrav neměl zájem o testování domácích pálenek téměř nikdo, teď jich je nebývalý počet.

"Zájemci o rozbory alkoholu se tu dřív objevili jen zcela výjimečně. Je vidět, že nyní mají strach," řekla Hana Nebeská z klatovské pobočky zdravotního ústavu.

Kromě lidí, kteří si vyrábějí domácí pálenky, míří do Klatov i ti, kteří do svých oblíbených drinků přidávají koupený líh, rum nebo vodku.

K tomu, aby mohli zaměstnanci zdravotního ústavu analýzu udělat, stačí 250 mililitrů alkoholu. Výsledky jim kromě přítomnosti metylalkoholu prozradí také množství isopropylalkoholu a etanolu. Vyšší zájem o rozbory domácích pálenek teď čekají také lidé z karlovarské pobočky zdravotního ústavu.

"Počítáme s tím, že lidé teď budou pálit ovoce, takže se na nás začnou obracet. Jsou případy, kdy se chtějí ujistit, že zcela určitě nebudou pít metanolovou pálenku. Lidé jsou teď mnohem opatrnější," uvedla Ladislava Vermachová.

Zatím jediným otráveným alkoholem, který se objevil v Karlovarském kraji, byla meruňkovice objevená při policejní razii koncem září v krajském městě (více čtěte zde). S otravou metanolem skončili v nemocnici tři lidé, vyvázli bez zdravotních následků.