Po říjnových komunálních volbách se v Karlovarském kraji vymění hned několik starostů. Ilustrační snímek

Po říjnových komunálních volbách se v Karlovarském kraji vymění hned několik starostů. Ilustrační snímek | foto: Jan Karásek, MAFRA

Lidé v Karlovarském kraji si zvolí nejméně jedenáct nových starostů

  • 1
V každém z okresů Karlovarského kraje se po říjnových volbách objeví místo známých a oblíbených tváří zcela jistě i noví starostové. Někteří nynější totiž už nekandidují nebo oznámili, že na kandidátkách svých stran a hnutí se sice objeví, ale bez ambice funkce obhajovat.

Určitě se vymění první muži na radnicích dvou okresních měst - v Chebu a v Sokolově. Chebský Pavel Vanoušek už se cítí unaven, stáhl se a dává přednost mladším. Sokolovský Zdeněk Berka se chce věnovat už jen práci v Senátu, kde má před sebou ještě čtyři roky.

Končící starostové

Cheb - Pavel Vanoušek
67 let, kandiduje jako č. 4 v ČSSD

Sokolov - Zdeněk Berka
63 let, kandiduje jako č. 12 v ČSSD

Chodov - Josef Hora
65 let, kandiduje jako č. 2 za HNHRM

Kraslice - Zdeněk Brantl
64 let, kandiduje jako č. 9 za Sdružení nestraníků

Jindřichovice - Anna Polívková
59 let, nekandiduje

Dolní Nivy - Jiří Karásek
68 let, nekandiduje, starostou od roku 2002

Šabina - Pavel Pešek
67 let, nekandiduje

Potůčky - Jarmila Fořtová
58 let, nekandiduje, starostkou od roku 2006

Pšov - Helena Šmidmajerová
59 let, nekandiduje

Dalovice - Lukáš Kolovrátek
36 let, nekandiduje

Čichalov - Milena Pohanová
65 let, nekandiduje

„Uvolní se mi ruce, abych se mohl lépe připravovat na zasedání v Senátu. Takhle jsem se rozhodl. Otázka je, jak by to dopadlo, kdybych se přece jen rozhodl na starostu v Sokolově znovu kandidovat,“ usmál se sociální demokrat Berka.

V poslední době se totiž Berka dostal trochu pod tlak mladších aktivnějších kolegů. Moc si nerozuměl s lídrem ČSSD pro komunální volby Janem Pickou, který tvrdí, že starosta by měl umět lépe před občany „prodávat“ úspěchy města a nepřenechávat iniciativu koaličnímu partnerovi z ODS.

Končící starostové dostanou odstupné. Kolik let ve funkci strávili, tolik měsíčních platů navíc poberou. Nejvíce však pět.

Odchod z čela oznámil také Zdeněk Brantl v Kraslicích. „V komunální politice se pohybuju dvanáct let a chci to omezit. Rád bych svým jménem podpořil mladé, kteří mají o politiku zájem,“ prohlásil Brantl už dříve.

Za Sdružení nestraníků kandiduje až na 9. místě, lídrem je jeho syn. Že se čas naplnil, cítí i starosta Chodova Josef Hora. V čele města působí nepřetržitě od roku 1999, ale osm let předtím pracoval na radnici jako tajemník. „Cítím, že už to není úplně ono, věk se projevuje a navíc mám v Hnutí nezávislých zdatného nástupce,“ pronesl Hora.

Pokud by měl v politice zůstat, tak jen jako řadový zastupitel. Těší se na důchod, odpočinek. „Nudit se rozhodně nebudu,“ tuší Hora. Cení si toho, že se za jeho působení podařilo udělat z radnice dobře fungující tým, vybudovat městskou policii, postavit sportovní halu nebo atletický stadion.

Z jiných důvodů končí v politice starosta Dalovic Lukáš Kolovrátek (36). Rozhodl se věnovat víc rodině a dětem. Cítil, že potomky šidí, když čas dělí mezi ně, radnici a své zaměstnání. „Starostování mi bralo spoustu volného času. Na druhou stranu mi dalo nadhled, že když člověk chce, tak lze vyřešit všechno a není třeba se vymlouvat na byrokratickou mašinérii,“ svěřil se Kolovrátek.

Politici taktizují s místy na kandidátkách

Někteří starostové ale blufují, když se nechávají zapsat na konec kandidátky. Snaží se tím vybudit voliče, aby je na hlasovacích lístcích kroužkovali a aby potom měli v zastupitelstvu lepší vyjednávací pozici. Za dvacet let ve funkci už se tahle taktika mnohokrát osvědčila Ladislavu Čížkovi z Josefova.

Letos možná Čížek zariskoval až příliš, protože do voleb v obci jdou hned tři strany a on to z posledního místa na kandidátce KSČM bude mít těžké. Před čtyřmi lety dostal od 171 hlasujících 131 preferenčních hlasů. Na přízeň obyvatel spoléhá znovu.

„Dělám to tak vždycky. Když se díky preferenčním hlasům prokoušu z posledního místa, tak díky silné podpoře voličů nemám problém ucházet se o post starosty,“ prozrazuje.

Starosta Josefova má ke své taktice následující vysvětlení. „Lidé si tím vlastně říkají o to, abych byl znovu starostou. Mám za sebou už šest volebních období a je přede mnou sedmé,“ ujelo Čížkovi předčasně. Jinak by klidně mohl jít do penze, v níž je už pět let. Radost má z dobudovaného a opraveného veřejného osvětlení v obci a okolních osadách.

Na důchod není čas, říká jednasedmdesátiletá starostka

Mnozí starostové mluví o únavě a vyčerpání. Výjimky se ale najdou. Starostka ve Smolných Pecích Jana Redlová jde znovu do voleb s nejvyššími ambicemi, a to i v 71 letech. Chce si ohlídat hospodaření a zacházení s našetřenými obecními penězi i v příštím volebním období.

„Máme rozpracovaný projekt výstavby rodinných domů. Také se dohadujeme, jestli stavět kanalizaci v obci se 150 obyvateli. Já to považuju za nesmysl. I studie říká, že kanalizace je nad naše finanční možnosti,“ vysvětlila Redlová, proč se hodlá v politice i po osmi letech starostování dál angažovat.

Přitom se do důchodu v roce 2006 těšila. Končila v roli ředitelky domova důchodců, jenže týden poté ji lidé a pak kolegové v zastupitelstvu zvolili do čela Smolných Pecí.

„Důchodu jsem si tedy moc neužila,“ usmívá se Redlová. I jako neuvolněná cítí, že práce pro obec je pro ni velkým zápřahem. „S úřadem strávím minimálně 2,5 hodiny denně včetně sobot i nedělí. Eviduju si to.“

Jedinou obcí na Chebsku, kde se starosta neobjevuje na kandidátce, jsou Vlkovice. Tamní starosta Štefan Lepej zemřel letos v lednu a vesnici řídí místostarosta.