Záběr z cesty po Jižní Americe.

Záběr z cesty po Jižní Americe. | foto: Jakub Nahodil & Zdeněk Krátký, pro iDNES.cz

Lidé vnímají trabant jako něco mezi tankem a hummerem, líčil cestovatel

  • 1
O víkendu přijel na karlovarský festival Caminos o svých zážitcích znovu vyprávět cestovatel Dan Přibáň. Návštěvníky už dříve protáhl Hedvábnou stezkou nebo popsal, jak se vysvobozuje tatra z jihoamerické pouště. A teď vyprávěl o trabantech, s nimiž osm lidí projelo Jižní Ameriku.

Z vozítek, jejichž éra už dávno skončila, udělal Dan Přibáň hvězdy poprvé v roce 2007. Trabantům tehdy skutečně věřil jen on a jeho kamarádi.

"Tenkrát jsme dostali super nápad jet Land Roverem do Afriky. Ten plán byl skvělý, až na takový drobný problém, neměli jsme ten Land Rover ani peníze. Tehdy jsem přišel s myšlenkou, že bychom mohli jet trabantem. Všichni říkali, že to nejde, my ale chtěli ukázat, že ano. A to byl důvod, proč jsme se v roce 2007 vydali na Hedvábnou stezku v trabantu," vzpomínal.

Se svými přáteli vzal prý to nejhorší auto, jaké mohli dostat zadarmo a bez GPS, satelitního telefonu a další techniky vyrazili na cestu. "Právě v tom bylo to poselství - říct lidem, vidíte, že to jde. Je hezké, že je to motivuje, aby přestali hledat důvod, proč něco nejde, ale způsob, jak to může jít," říká.

Zapadlého trabanta dostávali ven jak Pražáci ve Špindlu

Česká expedice trabantů inspirovala například dva Holanďany. Koupili si Citroën 2CV zvaný "Kachna" a vyrazili s ním po Africe. Další dva kluci z Moravy zase vzali babety a vyrazili s nimi do Tater a pak do Polska.

"Naše poselství neříká lidem, aby cestovali, ale aby si uvědomili, že problém mají pouze v hlavě. Samozřejmě, pokud chce člověk letět do vesmíru, je to složitější, ale většina věcí je realizovatelná," tvrdí Dan Přibáň.

Další expedice, na které se s přáteli vydal, se prý masivně posunuly kupředu. Poprvé prý tak úplně nevěděli, co dělají.

"Když jsme zapadli v poušti Karakum, zjistili jsme, že jsme zapomněli vzít něco, čím bychom se z té pouště uměli vyndat. Měli jsme sice vyprošťovací zařízení, ale neměli jsme ho za co přivázat. Takže jsme vyndali rohožky z auta a tlačili jsme ho po nich jak Pražáci ve Špindlu, když nasněží," vzpomínal.

Našel ještě zvrácenější vozidlo a plánuje další výpravu

V Amazonii už proto byla výprava prozíravější. Kromě techniky se však zvýšila i náročnost věcí, na které si parta nadšenců troufá. Třeba když měli v Etiopii vyjet s trabantem do tří tisíc metrů, mysleli si, že to nezvládnou. Ale zvládli. V Jižní Americe už šplhali téměř do pěti tisíc metrů nad mořem.

"Je i velký rozdíl ve vnímání našich cest veřejností. Když jsme dělali Hedvábnou stezku a Afriku, tak všichni říkali, že to nepůjde. My tvrdili, že ano. Teď, když jsme vyráželi do Jižní Ameriky, lidi si najednou o trabantu začali myslet, že zvládne všechno. A my zase tvrdili, že si nejsme úplně jistí. Vždycky říkám, že se z trabanta stalo ve vnímání lidí něco mezi tankem a hummerem," smál se cestovatel.

Výprava se z poslední cesty vrátila na začátku letošního února a Dan Přibáň už plánuje další. Kam vyrazí, zatím nechce prozradit, ale testování jej prý čeká příští rok v srpnu.

"Objevili jsme jedno takové super zvrácené vozidlo, které je mnohem nepohodlnější a v mnoha směrech horší než trabant. Rádi bychom s ním uskutečnili jednu alternativní cestu, abychom si trochu odfrkli od trabantů," naznačil.

Na žlutá vozítka, která projela několik kontinentů, však nezanevřel. Rád by s nimi vyrazil do Austrálie a pak dojel domů. V ideálním případě až na Vyšehrad na pivo.

Podívejte se na návrat výpravy trabantistů na začátku letošního roku:

29. ledna 2013