(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Lidé z domů na západě Čech se odpojují od tepláren, staví vlastní kotelny

  • 2
Lidé z některých bytových domů v Jáchymově, Ostrově, Aši i jinde v Karlovarském kraji se odpojili od centrální dodávky tepla. Spočítali si, že i při investici do vlastní kotelny ušetří až statisíce korun.

"Nechtěli jsme platit ročně 130 tisíc za paušál, který je stejný, i když bychom nespotřebovali jediný litr teplé vody či gigajoule energie," uvedl předseda Sdružení vlastníků osmnácti bytů z Krušnohorské ulice č. 818 v Ostrově David Hanzel.

Vodu jim do ústředního topení a do vodovodních kohoutků ohřívají tepelná čerpadla. A když jejich výkon nestačí, pomůže elektrická vložka v kotli.

Loni obyvatelé všech tří vchodů v Krušnohorské ulici zaplatili teplárně celkem 440 tisíc korun. Nyní jsou do října náklady 180 tisíc korun včetně elektřiny pro kotel a nákupu studené vody pro ohřev.

A nejsou zdaleka jediní, pro nezávislost na centrální dodávce tepla se rozhodli i lidé v dalších místech Karlovarského kraje. "Spravujeme několik domů, jejichž obyvatelé se chystají po dohodě s obcí na odpojení. Jde o Jáchymov, Merklín a Hroznětín," doplnila majitelka ostrovské realitní kanceláře Reba Dagmar Baslová.

V Jáchymově odstavili velkou kotelnu a vystavěli dvě menší

V Jáchymově jsou první čtyři panelové domy soběstačné od poloviny minulé topné sezony. Starosta Bronislav Grulich říká, že se to lidem - na rozdíl od městské pokladny - osvědčilo.

"Snaha vlastníků bytů zajistit si levnější vytápění je legitimní. Městu to ale přineslo obrovské problémy. Urychleně jsme museli vybudovat za celkem milion korun dvě malé kotelny v Domě s pečovatelskou službou a ve zdravotním středisku," vysvětlil starosta.

Město odstavilo velkou plynovou kotelnu u panelových domů, vytápět z ní jen dva objekty bylo ztrátové. I tak neekonomický provoz původní kotelny přišel městskou pokladnu do konce topné sezony na více nákladech na sedm set tisíc korun.