Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chceme městské strážníky a víc kamer, píší oběti vloupání z Kraslic

  9:16aktualizováno  9:16
Už asi osm rodin a firem se v poslední době stalo obětí série vloupání v Kraslicích. Teď vykradení spojili své síly a sepsali petici za zvýšení bezpečnosti ve městě. K nim se přidalo zhruba pět set lidí, kteří se pod požadavky podepsali. Navrhují třeba rozšíření kamerového systému a zřízení městské policie.

Petici za městkou policii i více kamer odstartovala série vloupání. Ilustrační snímek. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Dušan Secký měl štěstí, že byl zrovna doma, když zloději v kuklách zkoušeli jeho dům vykrást. Vyplašil je a pronásledoval, až mu zmizeli ve tmě v lese. Pak zjistil, že lupiči v ten den úspěšně "navštívili" i jeho souseda.

Patří k zakladatelům petice, kteří by byli rádi, aby celá oblast Kraslicka byla v noci pod bedlivějším dohledem než jen pod kontrolou jediné dvoučlenné hlídky Policie ČR.

"Jediná hlídka má udržet pořádek v oblasti? Když vyjede do Oloví nebo Rotavy, tak je v Kraslicích bezvládí. Jiné řešení než založení městské policie a rozšíření kvalitního kamerového systému mě nenapadá. Bezpečnost je důležitá," řekl Dušan Secký.

Není naivní, aby si myslel, že strážníci budou všelékem a ochrání soukromý majetek všech. Mohou ale bránit před vandaly také majetek města, do něhož radnice investovala nedávno dost peněz - nové sportoviště, náměstí.

Vloupání nejsou objasněná

Další autor petice a rovněž vykradený majitel domku, s nímž MF DNES mluvila, požaduje totéž jako Secký. Nechce ale o tom zatím veřejně hovořit, aby neohrozil výsledek jednání s vedením města. A aby na sebe nepoštval zloděje znovu. Policisté totiž žádný z letošních případů vloupání v Kraslicích zatím neobjasnili, jak potvrdila mluvčí krajské policie Kateřina Krejčí.

"Od začátku letošního roku jsme v Kraslicích řešili tři případy vloupání do rodinných domů. Všechny v březnu. Tento počet nijak nevybočuje z průměru. Po vlně posledního vloupání do rodinného domu byl posílen výkon služby a od té doby jsme další takový čin ve městě nezaznamenali," uvedla Krejčí.

Podle Seckého se ale nedávno terčem vloupání stalo více nemovitostí. Nejen rodinné domy, ale i pekárna a pumpy a domy v okolí Kraslic.

O městské policii a regulaci heren bude v pondělí jednat městská rada. Definitivní slovo padne v červnu na schůzi zastupitelstva.

"Nejsem proti zřízení městské policie. Ale údaje od státní policie a od přestupkové komise mluví o tom, že není důvod ji zřizovat. Vnímám však silný hlas občanů, kteří to požadují," řekl nejednoznačně starosta Kraslic Zdeněk Brantl.

Pro založení sboru strážníků v Kraslicích se na přelomu loňského a letošního roku vyslovili i lidé v anketě. Náklady by byly 2,5 až 3 miliony korun.

Pod peticí je pět stovek podpisů

Podle místostarosty Otakara Miky, který je zastáncem tohoto nápadu, by strážníci působili nejen represivně, ale i preventivně. "Nelze ignorovat hlas pěti set lidí podepsaných pod peticí," prohlásil rezolutně Mika.

Kraslice mají vyšší nezaměstnanost, v posledních letech se zhoršila zdejší sociální situace a existují určité náznaky problémů ve spojení s lidmi, kteří se dostávají do těžších životních situací.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Sokolov dá do nových parkovacích míst na sídlišti miliony korun

Sokolovsko, 4.5.2012, město Sokolov sídliště Michal a jezero Michal

Motoristům ze sídliště Michal v Sokolově se uleví. Město nechá v šesti lokalitách vybudovat nová parkovací místa a už...

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Najdete na iDNES.cz