Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Areál bývalého chebského pivovaru ožívá. Tentokrát jako papírna

  10:06aktualizováno  10:06
Před hrozící demolicí se podařilo zachránit areál bývalého pivovaru v centru Chebu. Pěnivý mok se tam už vařit nebude, v budově vznikne expozice mapující historii papírnictví, galerie i prodejna kancelářských potřeb.

Areál bývalého chebského pivovaru se mění. Bude v něm muzeum papírnictví, galerie i prodejna kancelářeských potřeb. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Ještě před rokem byl komplex někdejšího pivovaru jen pár kroků od historického chebského náměstí spíš pro ostudu. Dnes už jsou budovy opravené a záhy přivítají první návštěvníky.

"Stavební práce jsou hotové. Nyní se brousí podlahy, v interiérech pracují malíři a natěrači. Do konce roku chceme přestěhovat naši prodejnu," řekl Jiří Kesl, jednatel chebské firmy Unipap plus, která se do rekonstrukce zchátralého objektu před časem pustila.

Jiří Kesl, jednatel společnosti Unipap plus, která rekonstruuje bývalý chebský

Jiří Kesl, jednatel společnosti Unipap plus, která rekonstruuje bývalý chebský pivovar.

Kromě prodejny papíru se mohou lidé těšit i na stálou výstavu historie papírnictví na Chebsku. Ta bude mimo jiné připomínat, že podle dostupných údajů vznikla v Chebu už v roce 1370 první papírna ve střední Evropě.

"Výstavu Zkuste si to bez papíru, kterou jsme už prezentovali v roce 2004 v Chebu a o tři roky později v bavorském městě Marktredwitz, chceme zpřístupnit na začátku příštího roku," uvedl Jiří Kesl.

Pokoje budou mít styl

V pivovaru vzniká i výtvarný ateliér. Suterén nabídne galerii, kde budou moci vystavovat svá díla účastníci kurzů, a kavárnu. V plánu jsou i stylové ubytovací pokoje.

V ateliéru chce firma Jiřího Kesla pořádat například výtvarné kurzy zaměřené především na dospělé.

"Myslím, že podobných aktivit pro chlapce a dívky je v Chebu poměrně dost a nechceme konkurovat třeba Domu dětí," poznamenal Jiří Kesl. Výsledky snažení účastníků workshopů pak návštěvníci uvidí vystavené v chystané galerii.

"Snažili jsme se se zužitkovat veškerý materiál. Například v původním krovu jsme chybějící trámy nahradili starým dřevem," vysvětlil Jiří Kesl, který se netajil tím, že nechce, aby areál po rekonstrukci vypadal jako nový. Má z něj prostě dýchat historie.

"Třeba v penzionu zůstanou některé stěny úmyslně neomítnuté, aby lidé cítili dotyk historie," zdůraznil Kesl.

Ještě zajímavější je sklepení. Pivovar byl totiž postaven na místě bývalého hradního příkopu. Jedna ze zdí je součástí původního barokního opevnění města.

Pivovar, sklad a nakonec bezdomovci

Areál má bohatou historii. Původně v něm sídlil První měšťanský pivovar bratří Schmidtů, založený už v roce 1630. Po druhé světové válce tam byla strojní traktorová stanice, později sklad ovoce a zeleniny.

Chvíli zde byl velkoobchod s potravinami, posledních více než deset let byl objekt prázdný. Pak začal někdejší pivovar chátrat. Do nikým nehlídaných budov se začali stahovat bezdomovci, zadní trakt dokonce vyhořel (více čtěte zde).

"Na areál jsme se dívali dlouhá léta z naší prodejny v Komenského ulici. Pak jsem se rozhodl udělat projekt a jít do výběrového řízení," zavzpomínal Jiří Kesl.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...

Kde jste vzali tu naftu? Auto zlodějů hned po krádeži stavěli policisté

policie velikonoce řidič alkohol kontrola

Smůlu měla šestice zlodějů, která na Chebsku ukradla ze stavby silnice zhruba sto litrů nafty. Když se svým lupem...

Na Karlovarsku se převrátila cisterna s fekáliemi, vylily se na silnici

U Hroznětína se převrátila cisterna převážející fekálie.

Cisterna převážející fekálie z chovu zvířat se ve čtvrtek odpoledne převrátila u Hroznětína na Karlovarsku. Hasiči...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz