Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lidem v nouzi pomůže v Karlových Varech nová občanská poradna

  10:09aktualizováno  10:09
Mezeru po bezplatné občanské poradně v Karlových Varech, která léta fungovala v prostorách Romského občanského sdružení v čele s právě odsouzeným Ladislavem Bílým, by mohlo do několika měsíců nahradit podobné zařízení. Pražské vedení asociace občanských poraden o něm už jedná.
Už nefungující poradna poskytovala především Romům některé sociální služby. Nové zařízení, které chce Asociace občanských poraden v Karlových Varech otevřít, bude pomáhat stejné cílové skupině lidí. (ilustrační foto)

Už nefungující poradna poskytovala především Romům některé sociální služby. Nové zařízení, které chce Asociace občanských poraden v Karlových Varech otevřít, bude pomáhat stejné cílové skupině lidí. (ilustrační foto) | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Karlovarský kraj je v současné době jediný v republice, kde občanská poradna pod hlavičkou Asociace občanských poraden nemá zastoupení. Nejbližší zařízení, kam se lidé v tíživé životní situaci mohou obrátit o radu, je v Plzni.

"O řešení této situace jednáme. Předpokládáme, že do půl roku by mohla v Karlových Varech fungovat obdoba zaniklé poradny, ale v jiné kvalitě," řekl ředitel AOP Stanislav Skalický.

Význam občanského poradenství vidí v bezplatnosti a také v tom, že se problémy lidí z převážně nižších sociálních vrstev řeší v širším záběru. "Když má člověk finanční těžkosti, tak se to promítá do partnerských vztahů, bydlení, ale i jinam. Všechny tyto věci občanské poradny řeší."

Dění kolem šéfa Romského občanského sdružení, kterého plzeňský soud v úterý poslal na šest let za mříže za dotační podvod (více čtěte zde), sleduje také občanské sdružení Český západ se sídlem v Dobré Vodě na Toužimsku. Své aktivity zaměřuje na sociálně vyloučenou, převážně romskou komunitu v Dobré Vodě a jinde na Tepelsku a okolí.

"Zpronevěra peněz řešená soudem hází špatné světlo na naši sociální práci. V některých organizacích, kde se pracuje s Romy, může k podobným věcem dojít, avšak určitě to není pravidlo," ujistila mluvčí Českého západu Eva Haunerová.

Jedním ze dvou statutárních zástupců zrušené poradny byl i Stanislav Sivák, kterého Romské občanské sdružení zaměstnávalo. Naposledy s Ladislavem Bílým mluvil den před jeho odsouzením.

"Nejsme spolu ve válečném stavu, byl dobrý konzultant. Věděl jsem, že doplatí na svoji ješitnost. Hodně lidem ležel v žaludku tím, jak se choval," komentoval Stanislav Sivák výsledek úterního soudu.

Radost ze všeho ale nemá. "Stále nás při žádostech o dotace spojovali s Romským občanským sdružením. To nám 'černým' způsobilo devadesát procent problémů, protože Ladislav Bílý se automaticky rovná všichni černí. Jenže my jsme občanská poradna a s Ladislavem Bílým nemáme nic společného."

Poradna funguje dále. Neoficiálně

Loni v listopadu vydal krajský úřad veřejnou vyhlášku, podle které pozbylo platnost rozhodnutí o registraci občanské poradny. Zaměstnanci úřadu totiž při kontrole zjistili, že v ní není žádný pracovník (více čtěte zde). Její majetek zabavil exekutor.

Podle Stanislava Siváka ale občanská poradna po oddělení od Romského občanského sdružení funguje dále, i když jen neoficiálně a mimo jakkoliv stálé kancelářské prostory. Lidé dostávají rady telefonicky nebo osobně.

"Peníze na provoz jsme loni marně žádali od kraje i od města. Proto neposkytujeme sociální služby hrazené z dotací. Ale teď jsem pomáhal rodině v Krásně. Hrozilo jí, že přijde o střechu nad hlavou a nevěděla kudy kam. Jel jsem nedávno za své peníze k paní do Dalovic. Na internetu ještě na nás zbyly nějaké kontakty, takže zájemci o pomoc stále volají," sdělil Stanislav Sivák.

Nevzdává se naděje, že pro svoji poradnu sežene nějaké prostory.
Nejčtenější

Cizinec ženu bil a znásilňoval, cestou do restaurace mu utekla na policii

(ilustrační snímek)

Dlouhé měsíce útrap prožívala žena z Chebska. Její partner ji nejen bil a zastrašoval, ale několikrát ji i znásilnil....

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...Ruska šla na policii kvůli Knížákovu dílu, označila ho za dětské porno

Kvůli této koláži vystavené za sklem výlohy karlovarské Galerie umění neváhala...

Rozruch okolo výstavy Žít jinak v karlovarské Galerii umění, která představuje práce Milana Knížáka, vyvolala ruská...

Muž obviněný z ubití štěněte se hájí: Pořád mě napadalo a kousalo

Mrtvé štěně leželo v příkopě u silnice na Chebsku.

Muž z Chebska obviněný z ubití psa se rozhodl promluvit. Hájí se tím, že zvíře bylo nezvladatelné a svého pána neustále...

Slavia na pokraji vyřazení, Jágrovo Kladno krok od postupu do baráže

Útočník Slavie Marek Račuk pálí na karlovarskou branku, gólman Filip Novotný...

Jediná výhra dělí hokejisty Karlových Varů a Kladna od postupu do vysněné baráže o extraligu. Slavia doma totiž...

Další z rubriky

Loučení se sezonou čeká na lyžaře v Krušných horách až po Velikonocích

O svátcích bude otevřený i areál na Bublavě, a to včetně černé sjezdovky, ovšem...

Ačkoli byl v úterý první jarní den, změna ročního období zatím není v krušnohorských skiareálech příliš patrná. Díky...

I školáci jsou dlužníky, z Karlovarského kraje jich mají nejvíc v Chodově

(ilustrační snímek)

Nezaplacený odpad, nevrácené knížky, jízda na černo, ale i nesplacený mobilní telefon. Kvůli těmto příčinám se mohou...

Pilot záchranářského vrtulníku otestoval nové přistávací místo ve Varech

Testovací přistání vrtulníku Letecké záchranné služby (LZS) Líně.

Další místo pro přistávání záchranářských vrtulníků mají Karlovy Vary. Při testovacím letu ho vyzkoušel pilot Letecké...

Najdete na iDNES.cz