Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lidem v nouzi pomůže v Karlových Varech nová občanská poradna

  10:09aktualizováno  10:09
Mezeru po bezplatné občanské poradně v Karlových Varech, která léta fungovala v prostorách Romského občanského sdružení v čele s právě odsouzeným Ladislavem Bílým, by mohlo do několika měsíců nahradit podobné zařízení. Pražské vedení asociace občanských poraden o něm už jedná.
Už nefungující poradna poskytovala především Romům některé sociální služby. Nové zařízení, které chce Asociace občanských poraden v Karlových Varech otevřít, bude pomáhat stejné cílové skupině lidí. (ilustrační foto)

Už nefungující poradna poskytovala především Romům některé sociální služby. Nové zařízení, které chce Asociace občanských poraden v Karlových Varech otevřít, bude pomáhat stejné cílové skupině lidí. (ilustrační foto) | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Karlovarský kraj je v současné době jediný v republice, kde občanská poradna pod hlavičkou Asociace občanských poraden nemá zastoupení. Nejbližší zařízení, kam se lidé v tíživé životní situaci mohou obrátit o radu, je v Plzni.

"O řešení této situace jednáme. Předpokládáme, že do půl roku by mohla v Karlových Varech fungovat obdoba zaniklé poradny, ale v jiné kvalitě," řekl ředitel AOP Stanislav Skalický.

Význam občanského poradenství vidí v bezplatnosti a také v tom, že se problémy lidí z převážně nižších sociálních vrstev řeší v širším záběru. "Když má člověk finanční těžkosti, tak se to promítá do partnerských vztahů, bydlení, ale i jinam. Všechny tyto věci občanské poradny řeší."

Dění kolem šéfa Romského občanského sdružení, kterého plzeňský soud v úterý poslal na šest let za mříže za dotační podvod (více čtěte zde), sleduje také občanské sdružení Český západ se sídlem v Dobré Vodě na Toužimsku. Své aktivity zaměřuje na sociálně vyloučenou, převážně romskou komunitu v Dobré Vodě a jinde na Tepelsku a okolí.

"Zpronevěra peněz řešená soudem hází špatné světlo na naši sociální práci. V některých organizacích, kde se pracuje s Romy, může k podobným věcem dojít, avšak určitě to není pravidlo," ujistila mluvčí Českého západu Eva Haunerová.

Jedním ze dvou statutárních zástupců zrušené poradny byl i Stanislav Sivák, kterého Romské občanské sdružení zaměstnávalo. Naposledy s Ladislavem Bílým mluvil den před jeho odsouzením.

"Nejsme spolu ve válečném stavu, byl dobrý konzultant. Věděl jsem, že doplatí na svoji ješitnost. Hodně lidem ležel v žaludku tím, jak se choval," komentoval Stanislav Sivák výsledek úterního soudu.

Radost ze všeho ale nemá. "Stále nás při žádostech o dotace spojovali s Romským občanským sdružením. To nám 'černým' způsobilo devadesát procent problémů, protože Ladislav Bílý se automaticky rovná všichni černí. Jenže my jsme občanská poradna a s Ladislavem Bílým nemáme nic společného."

Poradna funguje dále. Neoficiálně

Loni v listopadu vydal krajský úřad veřejnou vyhlášku, podle které pozbylo platnost rozhodnutí o registraci občanské poradny. Zaměstnanci úřadu totiž při kontrole zjistili, že v ní není žádný pracovník (více čtěte zde). Její majetek zabavil exekutor.

Podle Stanislava Siváka ale občanská poradna po oddělení od Romského občanského sdružení funguje dále, i když jen neoficiálně a mimo jakkoliv stálé kancelářské prostory. Lidé dostávají rady telefonicky nebo osobně.

"Peníze na provoz jsme loni marně žádali od kraje i od města. Proto neposkytujeme sociální služby hrazené z dotací. Ale teď jsem pomáhal rodině v Krásně. Hrozilo jí, že přijde o střechu nad hlavou a nevěděla kudy kam. Jel jsem nedávno za své peníze k paní do Dalovic. Na internetu ještě na nás zbyly nějaké kontakty, takže zájemci o pomoc stále volají," sdělil Stanislav Sivák.

Nevzdává se naděje, že pro svoji poradnu sežene nějaké prostory.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Sokolov dá do nových parkovacích míst na sídlišti miliony korun

Sokolovsko, 4.5.2012, město Sokolov sídliště Michal a jezero Michal

Motoristům ze sídliště Michal v Sokolově se uleví. Město nechá v šesti lokalitách vybudovat nová parkovací místa a už...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Bývalý likvidátor Horký dostal za tunelování „byťáku“ dvouletou podmínku

Petr Horký u karlovarského okresního soudu.

Dvouletou podmínkou potrestal karlovarský okresní soud bývalého likvidátora státního Podniku bytového hospodářství...

Najdete na iDNES.cz