Skupina Proměny v roce 1995, zleva Franta Larry Krofta, Míra Dědek Zábranský, Víťa Zábranský, Honza Haško a Karel Hrabák.

Skupina Proměny v roce 1995, zleva Franta Larry Krofta, Míra Dědek Zábranský, Víťa Zábranský, Honza Haško a Karel Hrabák. | foto: archiv, MF DNES

Lidový dům ve Staré Roli otevře koncert legendární skupiny Proměny

  • 0
Zrekonstruovaný Lidový dům v karlovarské čtvrti Stará Role přivítá dnes na koncertu legendární skupiny Proměny první návštěvníky, a to na koncertu legendární skupiny Proměny. Ta svým vystoupením oslaví 40. narozeniny.

Ty musíš táhnout tu rockovou káru dál... To je název dnešního koncertu karlovarské big beatové party Proměny.

Skupinu založili 2. září 1970 kytarista a zpěvák Míla Froněk, basový kytarista Bohuslav "Bondy" Dvořák, bubeník Milan Balog a po nějakém čase je doplnil zpěvák Ondřej Hoser. Kapela se zakládala se jménem Natural.

PROMĚNY

Kapela vznikla 2. září roku 1970. Původní název této big beatové skupiny byl Natural, poté Proměny. Zakládající členové: kytarista a zpěvák Míla Froněk, basový kytarista Bohuslav "Bondy" Dvořák, bubeník Milan Balog a zpěvák Ondřej Hoser.
Současná sestava: Miroslav "Dědek" Zábranský – klávesy, zpěv, Franta "Lary" Krofta – basová kytara, zpěv, Víťa Zábranský – kytara, zpěv a bubeník Karel Hrabák.

Změnu názvu si vyžádala tehdejší totalitní vláda z důvodu, že žádná kapela nesmí mít cizí název.

A proč zrovna Proměny? "V té době kapela skládala muziku a inspirací jí byla i část Ovidiovy básně, která se jmenovala Proměny," vysvětluje současný klávesista a zpěvák Miroslav "Dědek" Zábranský.

Proměny nezůstaly svému názvu nic dlužny. Během 40 let existence prošly několika změnami. V roce 1981, kdy režim polevil v pronásledování "cizojazyčně" znějících názvů kapel, začali muzikanti opět používat původní název.

Ten ale nevydržel moc dlouho. Během dalších tří let se totiž změnili muzikanti, kapela se žánrově odklonila k jinému druhu muziky a pokračovala dál svojí cestou - opět jako Proměny.

"Nejkrásnější dobu v kapele jsme zažili v 70. letech. Bylo to sice v době tvrdé normalizace, ale jak se říká - zakázaného chleba největší krajíc. A co bylo zakázáno, lákalo," vzpomíná Zábranský.

"S muzikou to bylo vždycky snadné. Horší to bylo s texty. Kromě některých výjimek se písničky začaly skládat na básně Josefa Kainara. Big beatová muzika je tak srdeční záležitostí, že se nedá opustit, proto jsme u ní tak dlouho vydrželi," uzavírá Zábranský.

DALŠÍ AKCE

Příležitost k bezplatné prohlídce Lidového domu a návštěvě výstavy fotografií Vladimíra Dolejšího mají zájemci při týdnu otevřených dveří, který začíná v úterý. Otevřeno je od 10 do 18 hodin. Velkoformátové fotografie zachycují krásy americké a africké fauny a flory.

Proměny vydaly dvě CD. V roce 2000 Sen dokořán, o pět let později Mystery in music. Fanoušci se v budoucnu mohou těšit na překvapení, které pro ně kapela už dlouho připravuje.

Sobotní večer v Lidovém domě ve Staré Roli je svátkem karlovarského big beatu. Vystoupí nejen Proměny, ale i Tajfun, Greyhound, Hard again, Bernard blues band, Uriah Heep revival a závěrečný Jam session. Konec koncertu je plánován až ke druhé hodině ranní.