Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tradiční strany vsázejí na známá jména, do voleb jde i nové hnutí

  18:11aktualizováno  18:11
Politické strany při nadcházejících volbách v Karlovarském kraji sázejí na známá jména. S nadějí, že právě jejich lídr bude nosit primátorský řetěz, jdou ve Varech do říjnových komunálních voleb tradiční strany jako ODS, ČSSD či KSČM. Ambice ale mají i nováčci, což je například nové hnutí Karlovaráci.
Strany už oznamují lídry kandidátek na blížící se volby. (Ilustrační snímek)

Strany už oznamují lídry kandidátek na blížící se volby. (Ilustrační snímek) | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Při prohlídce kandidátek je zřejmé, že strany zbrojící do voleb sázejí na známá jména.

Rozdíl je ale v tom, že někteří lídři, jako je náměstek primátora za ODS Petr Bursík, v politice dlouhá léta působí, jeho stranická kolegyně a bývalá primátorka Miroslava Štorkánová se pokouší o návrat, zatímco lídr politického hnutí Karlovaráci a šéf Karlovarské krajské nemocnice Josef März by byl v zastupitelstvu nováčkem.

„Máme plnou kandidátní listinu. Je na ní spousta velice zvučných jmen ze společenského i podnikatelského života,“ řekl lídr Karlovaráků a ředitel karlovarské nemocnice Josef März. Dodal, že hnutí jde do voleb s ústřední myšlenkou „Žijeme tu s vámi“.

Lidé z kandidátek

  • ODS: Petr Bursík,
  • KOA: Petr Kulhánek,
  • Karlovaráci: Josef März,
  • ČSSD: Edmund Janisch,
  • O co jim jde?! s podporou KDU-ČSL, Strany zelených, Pirátů a Ladislava Gerendáše: Otmar Homolka.

Další strany a politická hnutí své kandidátky oznámí později.

Komunisté sázejí na osvědčeného harcovníka s tradičně velkými preferencemi Jaroslava Borku, ale i na nové tváře.

Motto kampaně a kompletní kandidátku ve středu zveřejnila Karlovarská občanská alternativa (KOA) se svým lídrem, primátorem Petrem Kulhánkem. Svůj tým doplnila KOA o několik posil. Na druhém místě kandidátky je někdejší náměstek primátora Vlastimil Lepík.

„Náš volební program také oslovil ředitele ZŠ Poštovní Jana Poulu. KOA uvažuje ve smyslu sloganu ,Držíme slovo, směr i tým‘. Volte, má to smysl,“ řekl primátor Petr Kulhánek. Na otázku o případných partnerech do vládnoucí koalice uvedl, že tři měsíce před volbami je těžké něco předjímat.

„To, že jsme v současné koalici, neodporuje našemu tehdejšímu předsevzetí, aby ve vedení města nebyli lidé spjatí s jeho temnější minulostí. Tuto zásadu budeme dodržovat i do budoucna,“ oznámil primátor v narážce na takzvanou karlovarskou losovačku, prodej golfového hřiště, domů v Lázeňské ulici a dalšího historického majetku města.

Kandidátka ANO je jasná, zatím ale neveřejná

Na adresu hnutí ANO, které se v Karlových Varech chystá na komunální volby, primátor poznamenal, že je otázka, jestli jde o soupeře nebo partnery ve chvíli, kdy se v koalici podařilo odstranit vzájemné hašteření. „Je ale pravda, že hnutí ANO je pro nás velkou neznámou, protože se dosud v Karlových Varech výrazněji neprofilovalo.“ Podle vedení KOA není jasné, jak volič zareaguje na kandidátku složenou z neznámých jmen.

Velkou neznámou - z hlediska lídra a dalších míst na kandidátce - je ANO i pro voliče. Zůstane to tak až do července. „O kandidátce máme jasno, na celostátní úrovni ji musí schválit výbor našeho hnutí,“ vysvětlil poslanec parlamentu za ANO Roman Procházka

Lídr ČSSD, uvolněný radní v krajském zastupitelstvu Edmund Janisch by považoval za úspěch zisk osmi křesel. Na dalších místech kandidátky jsou Richard Ullisch a Jaroslav Fiala.

Karlovarská ODS má o svém lídrovi jasno od 29. května, kdy se občanští demokraté sešli na svém volebním sněmu a lídrem zvolili současného prvního náměstka karlovarského primátora Petra Bursíka.

Každý komunální politik by měl pomýšlet na primátorský řetěz

„V samostatných volbách jsme pak zvolili deset lidí po lídrovi. Je mezi nimi i dlouhodobě politicky úspěšný komunální politik a lékař Jiří Brdlík. Pak byl dovolený zbytek kandidátky s náhradníky,“ uvedl předseda Regionálního sdružení ODS Jiří Vaněček. Je na druhém místě kandidátky před Janou Vildumetzovou. V případě zvolení by s ní patřil mezi nováčky v karlovarském zastupitelstvu.

Platí to i o nestraníkovi, primáři Tomáši Pospíšilovi. Jeho žena Veronika Vlková rezignovala v listopadu 2008 na protest proti levicové koalici, která vznikla v krajském zastupitelstvu. Dalším důvodem byly zdravotní komplikace v rodině.

Jiří Vaněček říká, že každý komunální politik na pozici lídra by měl pomýšlet na primátorský řetěz. „Musíme ale být realisté. Nestavěl bych to v tuto chvíli tak, že Petr Bursík je kandidát na primátora. Pokud budeme v koalici, tak bychom jej chtěli prosadit do nějaké exekutivní funkce,“ sdělil Vaněček. Občanští demokraté podle něj budou spokojení, když ve volbách obhájí stávající počet zastupitelů a odchýlí se od preferencí, které platí pro sněmovní volby.

Do voleb zbrojí také opozice. Částečně nové, alespoň podle dlouhého názvu, je hnutí O co jim jde?! s podporou KDU-ČSL, Strany zelených, Pirátů a Ladislava Gerendáše. Lídrem je karlovarský zastupitel Otmar Homola, následuje Jan Klíma a třetí je Jaroslav Fujdiar. Ten by za úspěch považoval podíl hlasů nad 10 procent.

Další opoziční stranou jsou komunisté. Sázejí na osvědčeného harcovníka s tradičně velkými preferencemi Jaroslava Borku, ale i na nové tváře. KSČM zatím kandidátku nemá. Pořadí na prvních místech schválí členové základních organizací na aktivu 25. června v Alžbětiných lázních. „Kandidátku dokončíme až v červenci. Máme představu, že by se mohla voličům ukázat nějaká nová tvář,“ řekl předseda Okresního výboru KSČM Josef Murčo.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Další z rubriky

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Kraj čeká revoluce v dopravě, studenti a senioři ušetří na jízdném

Cestující zaplatí v autobusech v Chebu a Sokolově bankovní kartou.

V Karlovarském kraji začne od 1. září revoluce v dopravě. Studenty a seniory čeká levnější meziměstské cestování. V...

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Najdete na iDNES.cz