Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Starostové, ředitel muzea, právník. Karlovarský kraj zná volební lídry

  16:27aktualizováno  16:27
Strany a uskupení, které podle průzkumů mají šanci uspět v předčasných volbách v Karlovarském kraji a dostat se do Sněmovny, mají už o jedničkách na svých kandidátkách jasno. Vysílají do boje mix ostřílených politiků, oblíbených starostů, podnikatelů i osobností.

Jako poslední zveřejnili svého kandidáta Zemanovci. Je jím Josef Kvasnička. | foto: SPOZ

Posledním, kdo odkryl kandidátní listinu, je Strana práv občanů Zemanovci. Do voleb je povede bývalý policista a někdejší starosta Plesné, právník Josef Kvasnička. "Na složení kandidátní listiny jsme se shodli v pondělí. A nebylo to rozhodně snadné, jednání trvalo více než pět hodin," přiznal lídr Zemanovců.

Na různých kandidátkách se objevili zkušení starostové. Černý kůň voleb, hnutí ANO, sází na dlouholetého starostu Nového Kostela na Chebsku Otu Teubera. Lídrem se ale stal ředitel chebského muzea Roman Procházka.

Občanští demokraté nejvíc věří bývalému starostovi Ostrova Janu Burešovi. I na dalších místech kandidátky jsou lidé, kteří vládli městům v regionu. Na druhé místo se prosadila starostka Horního Slavkova Jana Vildumetzová. Na třetí místo nominovali občanští demokraté ředitele Západočeského divadla v Chebu Jana Svobodu. Ten už má zkušenosti z Poslanecké sněmovny, etabloval se i jako starosta Chebu.

Další akvizicí ODS jsou Petr Bursík, náměstek karlovarského primátora, a také starosta Mariánských Lázní Zdeněk Král nebo bývalý starosta a současný místostarosta Sokolova Karel Jakobec.

Oblíbený Navrátil chybí

Favorité, tedy sociální demokraté, nasadili na první příčku své kandidátky krajského hejtmana a do rozpuštění Sněmovny i poslance Josefa Novotného. Hned za ním se, možná poněkud překvapivě, objevila Markéta Wernerová, jednatelka firmy Karlovarské bahenní lázně. Trojici nejvýše nasazených doplnil chebský místostarosta Vladimír Hartmann.

Na kandidátce se kupodivu nenašlo místo pro oblíbeného hejtmanova náměstka Petra Navrátila. "Není dobré být všude. Nechtěli jsme radu kraje oslabovat," vysvětlil krajský šéf ČSSD Miloslav Čermák.

Ambice proniknout do parlamentních lavic neskrývají ani vítězové posledních krajských voleb, komunisté. I KSČM vsadila na ostříleného politika, dlouhodobého poslance Pavla Hojdu, pro kterého mluví nepřetržitá patnáctiletá zkušenost v dolní komoře. Dvojkou komunistů je šedesátiletý Jaroslav Borka, pedagog, který v současné době zastává funkci náměstka hejtmana.

Strana TOP 09 nasadila jako svého krajského lídra ředitele sportovního areálu KV Arena Romana Malečka. Dvojkou bude starosta Zádubu - Závišína Jiří Nešpor, trojkou je pak poslanec a bývalý náčelník Horské služby v Krušných horách Rudolf Chlad.

Jedničky krajských kandidátek

Josef Novotný (ČSSD)

Hejtman Karlovarského kraje, poslanec. Pracoval jako ředitel Integrované střední školy. Vystudoval Matematicko-fyzikální fakultu a Fakultu tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy.

Jan Bureš (ODS)

Poslanec parlamentu, osm let působil ve funkci starosty Ostrova. Předtím byl dva roky místostarostou, dříve pracoval jako provozní referent v Léčebných lázních v Jáchymově.

Roman Maleček (TOP 09)

Od roku 2010 zastupitel města Karlovy Vary, od roku 2012 i městský radní. Působí jako jednatel sportovně kulturního a kongresového centra KV Arena.

Pavel Hojda (KSČM)

Od roku 1998 byl poslancem parlamentu, od roku 1980 pracuje jako zastupitel města Chebu. Původně automechanik, vystudoval střední a pak i vysokou školu. Působil ve vedení ČSAD v Chebu.

Roman Procházka (ANO)

Pracuje jako ředitel muzea v Chebu, dříve pracoval ve funkci ředitele regionálního památkové ústavu v Lokti. Vystudoval České vysoké učení technické.

Josef Kvasnička (SPOZ)

Právník. Předseda Strany práv občanů Zemanovci v kraji, původně policista. Působil jako starosta a zastupitel Plesné, zastupoval města v regionu.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Do práce s dítětem? Přibývá zaměstnavatelů, kteří zajistí hlídání

Ilustrační snímek

Stále více rodičů si může dovolit chodit do práce s dítětem. Na hlídání jejich ratolestí láká stále více zaměstnavatelů...

Domov pro seniory v Chebské Dragounské ulici může znovu přijímat klienty

Ilustrační snímek

Karlovarský kraj dočasně zrušil zastavené přijímání klientů do domova pro seniory v chebské Dragounské ulici. Ten se od...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...

Najdete na iDNES.cz