Kašna se třemi lipany na Poštovním náměstí v Aši.

Kašna se třemi lipany na Poštovním náměstí v Aši. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Rybáři chtějí na Ašsko vrátit lipany. Starý symbol, který dal městu jméno

  • 1
Když se řekne Aš, řada lidí si vybaví nejzápadnější město republiky. Málokdo ale ví, že městu dala jméno ryba s charakteristickou hřbetní ploutví, lipan podhorní, které se německy říká Äsche. Zvláštní ale je, že tahle ryba v současnosti na Ašsku vůbec nežije.

Lipani také zdobí oficiální symboly města i řadu veřejných míst. Například na budově radnice je možné objevit reliéf s lipany pocházející z roku 1765, tři kamenní lipani vyskakují z kašny na Poštovním náměstí, lipan oživuje i fasádu nově zrekonstruovaného kulturního centra LaRitma.

Existují prameny, které uvádějí, že v minulosti se zde lipani vyskytovali. Ašští rybáři se proto snaží populaci této elegantní štíhlé ryby v regionu obnovit.

„Začali jsme se tím zabývat někdy v roce 2010. O několik let později jsme zkusili vysadit do tří úseků Ašského potoka na pět stovek kusů dvouletých lipanů a o rok později jsme akci zopakovali. Uvidíme, zda jim budou zdejší průtoky stačit a vrátí se sem v dospělosti vytřít,“ uvedl Radomír Duchaj z Českého rybářského svazu.

Nakolik se snaha o osídlení potoka lipanem podhorním podařila, se ukáže možná už příští rok na jaře. „Lipan pohlavně dospívá ve třech letech. Někdy v březnu či v dubnu příští rok tak už možná budeme vědět, zda byla naše snaha úspěšná,“ vysvětlil Duchaj.

Podmínky na Ašsku nemusejí lipanovi vyhovovat

Snahám o oživení populace lipana na Ašsku krajský hospodář Jaroslav Vogl z Plzně příliš šancí nedává.

„Lipani potřebují trochu jiné podmínky, než v současnosti toky na Ašsku nabízejí. Vyskytují se tam, kde končí pstruhové pásmo a potok začíná zesilovat do říčky. Víme o tom, že žijí například v řece Teplá možná až k Pramenům, ovšem kromě přehrady Březová. Ve Svatavě se vyskytují až do Krajkové. Poměrně dost je jich nad nádrží Jesenice v přítocích říčky Odravy, která nádrž napájí. Na Ašsku však už nejsou hodně dlouho,“ popsal Vogl.

Pro město by byli lipani v Ašském potoce vítaným zpestřením. Vždyť tato štíhlá stříbřitá ryba dala celému městu jméno. „Název města vznikl z německého označení lipana Äsche, což se čte jako eše. V němčině má název města podobu Asch,“ zmínila kurátorka Muzea Aš Monika Hlaváčková.

Tři lipani zdobí ale i znak, pečeť a vlajku města. „A proč tři? Jedno z vysvětlení se vztahuje k nejstarší ašské pečeti z roku 1635. Od roku 1622 stál v Aši nový evangelický kostel svaté Trojice. Svatá Trojice se ikonograficky může znázorňovat třemi přes sebe zkříženými rybami. Úplně stejně, jako na pečeti z roku 1635. Ryby jsou totiž jedním z nejstarších symbolů křesťanství a číslo 3 znamená tři podoby. Otce, syna a ducha svatého,“ doplnila kurátorka s tím, že podobu tří nad sebou plujících ryb získal znak až v pozdější době.

Tři lipani zdobí i novou kašnu na Poštovním náměstí. „Když ji sochař pro město tvořil, chtěl do kamene vytesat podobu skutečného lipana. Jenže nemohl žádného sehnat. Nakonec jako umělecká předloha posloužili lipani mražení, které se mu podařilo koupit v jakémsi rybářství,“ zavzpomínal mluvčí města Aš Milan Vrbata.