Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vary se brzy přidaly k protestům. Rychle se to rozkřiklo, říká historik

  17:14aktualizováno  17:14
Mezi prvními menšími městy v republice zasáhly listopadové události i Karlovy Vary. Region, v němž světoznámé lázně leží, se podle karlovarského historika Jana Nedvěda od zbytku státu poněkud odlišoval vždycky.

Po roce 1989 zavládla euforie, pozitivní změny ovšem zakalilo mnoho negativních aspektů, říká karlovarský historik Jan Nedvěd. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Po vyhnání Němců našli v nynějším Karlovarském kraji domov jak Češi, tak obyvatelé slovanského původu z celé východní Evropy, silnou pozici v něm měla od padesátých let i komunistická strana.

„Hrálo to svou roli i ve studené válce, kdy sem byly dosazovány hlavně spolehlivé komunistické kádry, popřípadě byli do pohraničí posíláni lidé za trest. To jsou ale poměrně známé skutečnosti,“ říká karlovarský historik Jan Nedvěd.

Které skutečnosti o Karlovarském kraji už tolik známé nejsou?
Velmi zajímavým detailem, který situaci dokresluje, najdeme v knize o akci z roku 1966, kterou vedla proti máničkám a vlasatcům SNB. V předsádce knihy je její mapa Československa, kde si podle okresů vyšrafovala výskyt mániček, vlasatců, příživníků a výtržníků. V některých se podle tohoto materiálu vyskytovaly pouze máničky. V jiných jen příživníci, v některých třeba obojí. V Československu bylo jen několik okresů, kdy byly všechny skupiny pohromadě, přičemž karlovarský, sokolovský a chebský byly jedněmi z nich.

Co to pro režim znamenalo?
Tehdy šlo o šedesátá léta a jejich výskyt znamenal prvotní předpoklad vzdoru proti projevům doby. Z vyprávění místních mániček, dnes už starších lidí, víme, že zde v sedmdesátých letech žilo několik desítek chartistů, kteří pocházeli z celých západních Čech. Plná třetina, možná i víc, jich přitom byla z Karlových Varů.

V tom byl kraj před rokem 1989 nejvíc rozporuplný?
Takových rozporů tu bylo mnohem víc. Zároveň byl totiž na dosah západoněmeckých televizí, takže stačilo umět trochu německy a koukat se na německé zprávy. Člověk pak měl informace ze svobodného světa, mohl je konfrontovat s těmi domácími a nebyl závislý například jen na Svobodné Evropě, což mimochodem hodně poznamenalo situaci v pohraničí roku 1968, ale i v pozdějších letech.

Informace o pražských listopadových událostech z roku 1989 se dostaly do Karlových Varů záhy, první shromáždění se v nich konalo až 20. listopadu. Bylo to hodně rychlé?
Karlovy Vary skutečně patřily z menších měst mezi první, kde se protesty konaly. Zpočátku se jich účastnila skupinka asi třiceti statečných, ovšem v malých provinčních Karlových Varech se to rychle rozkřiklo, takže hned druhý den se jejich počet zněkolikanásobil.

Jak rok 89 proměnil zdejší společnost, pokud odhlédneme od všeobecně známého, že získala svobodu?
Nepochybně to byla změna k lepšímu a já se teď spíš obávám utahování šroubů. Po roce 1989 tady zavládla euforie spojená s očekáváním materiálního vzestupu. Pozitivní změny ovšem zakalilo mnoho negativních aspektů. Zásadním pochybením bylo nastavení volebního systému. Tehdejší ústavní právníci, tedy pan Jičínský, Rychetský a Pithart nezvolili systém většinový, ale poměrný, který převzali z doby první republiky. Tehdy měl eliminovat politickou moc sudetských Němců a slovenských Maďarů. V devadesátých letech tak vytvořili systém, nahrávající velkým stranám, který eliminuje menšinové názory. V důsledku může být až nedemokratický.

V čem například?
Svobodná společnost má vyzdvihovat práva menšin a nemá obhajovat většiny na jejich úkor. Jak upozorňuje ekonom Pavel Kohout a další, tento systém nahrává ve velkém korupci a klientelismu v nejvyšších patrech politiky. Objevuje se zde neustálé vyjednávání o koalicích, vydírání menšími stranami, volební paty, přeběhlíci, dochází k politické nestabilitě, vlivu kmotrů, absenci přímé odpovědnosti poslanců vůči voličům. To jsou důsledky tohoto osudového rozhodnutí.

Kterou z polistopadových událostí považujete pro společnost za nejvýraznější?
Myslím, že to byly privatizační snahy a zároveň také zestátňování komunistického majetku a různých komunistických organizací, jako byl Svaz socialistické mládeže a majetek Národní fronty a podobně. Docházelo tu k neprůhledným machinacím a krádežím, spousta lidí se na tom obohatila, stejně jako při transformaci ekonomiky na tržní. Dále rozbití Československa bez referenda, opoziční smlouva vytvořená Zemanem a Klausem a jejich zvolení prezidenty, což vedlo v důsledcích jejich kroků a názorů až k poškození pověsti naší země a k polarizaci společnosti.

Čeká teď českou společnost nějaký milník, kterým se odřízne od vývoje počínajícího v devadesátých letech?
Ano a já se toho obávám. Společnost opouští na úkor konzumu ideály, s nimiž přišel Václav Havel, lidé z disentu a chartisté, jimiž tvořil republiku Masaryk a posléze je propagoval Havel, chartisté a další. Vidíme to v několika posledních volbách. Mnoha lidem a mnoha politikům už vůbec nezáleží na dřívější lidskoprávní agendě, demokracii a humanismu, ale na tom, aby mohli žít konzumním způsobem života, a jsou ochotni za to obětovat i leccos ze svých svobod. Mám pocit, a vývoj posledních měsíců mi dává za pravdu, že společnost se začíná polarizovat.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Zloději nakradli ve skladu kovy za čtvrt milionu, odevzdali je do sběrny

Ilustrační snímek

Kovy za čtvrt milionu korun nakradla v chebském skladu čtveřice zlodějů. Muži lup vynášeli postupně a hned jej...

Obyvatelé sepsali petici, bojí se přecházet nepřehlednou silnici

Obyvatele Starého Rybníku trápí nebezpečná a nepřehledná silnice, která obec...

Lidé v obci Starý Rybník na Chebsku volají po větší bezpečnosti. Problémová je zejména nepřehledná komunikace, která...

Sokolov dá do nových parkovacích míst na sídlišti miliony korun

Sokolovsko, 4.5.2012, město Sokolov sídliště Michal a jezero Michal

Motoristům ze sídliště Michal v Sokolově se uleví. Město nechá v šesti lokalitách vybudovat nová parkovací místa a už...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz