Letecký pohled na Loket.

Letecký pohled na Loket. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Loket koupí unikátní historickou sbírku cenností Heinricha Zimmermanna

  • 0
Celý život shromažďoval loketský archivář, správce muzea a místní velký patriot Heinrich Zimmermann umělecké předměty pocházející z Lokte a okolí. Když ale v roce 1987 zemřel a jeho syn Heinrich se vystěhoval do Schwandorfu, ocitla se unikátní sbírka v Německu. Teď se ovšem do Lokte vrátí.

Vedení Lokte se s potomkem profesora Zimmermanna dohodlo a za 35 tisíc eur (necelý milion korun) od něho kolekce starého porcelánu, skla, historických pohlednic, cínového nádobí a náboženských předmětů odkoupí.

Rozhodli o tom na svém posledním zasedání loketští zastupitelé. Cennosti převezme obecně prospěšná společnost Hrad Loket, kterou město vlastní. Část sbírky bude na hradě vystavena.

"Například soubor čtyř set starých loketských pohlednic nebo porcelánové miniatury - to je něco úžasného. Chtěli jsme, aby se taková vzácnost v Německu nerozplynula. Mělo o ni zájem i karlovarské muzeum, ale pan Zimmermann dal přednost Lokti. Domluvili jsme se na slevě. Reálná cena je totiž mnohem vyšší než milion korun. Všechny věci jsou s německou precizností popsané a očíslované," řekl ředitel hradu Loket Václav Lojín.

Zimmermann patřil k těm, kteří se za první republiky nejvíce zasloužili o rozrůstání loketské městské sbírky (tu nyní vrací městu Národní památkový ústav). Kromě toho si budoval svou soukromou.

Narodil se sice v Německu v Duryňsku, ale od pěti let žil v Lokti. Věnoval se tady regionální historii, většina jeho děl zůstala v rukopise. Vyučoval na středních školách v Lokti, Karlových Varech a v Chebu matematiku.

"Byl to pravý, i když ne rodilý Lokeťák. Loket miloval a byl mu věrný. Stav sbírkových fondů je především jeho zásluhou," poznamenal historik a bývalý ředitel Okresního archivu v Jindřichovicích Vladimír Vlasák. Je rodinným přítelem Zimmermannových a teď pracuje pro loketský hrad.

Dědictví po otci čtyřiasedmdesátiletý Heinrich Zimmermann sám městu nabídl. Díky jeho příbuzným a předkům, kteří pracovali v okolních porcelánkách, tvoří největší část kolekce právě porcelán. Nechybí ani staré cínové předměty, obrazy, modlitební knihy a svaté poutní obrázky. Částku 35 tisíc eur za ně Loket zaplatí ve čtyřech ročních splátkách.