Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Plán rušení menších středních škol v regionu vyvolal v Lokti poprask

  9:49aktualizováno  9:49
Důrazné ne a spoustu kritiky slyšel v Lokti náměstek hejtmana Václav Sloup, když přijel na tamní radnici hájit svůj plán na zrušení místní střední průmyslové školy s 240 žáky. Starosta Zdeněk Bednář označil Sloupův záměr "za chorou myšlenku" a diktát krajských politiků.

Střední průmylová škola v Lokti. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Starosta ve středu emotivně oznámil, že s transparentem v ruce klidně půjde protestovat na zasedání krajského zastupitelstva. Vedení Lokte se hodlá záměru kraje tvrdě bránit. Zřejmě najde i další spojence. Sloup totiž ve středu poprvé veřejně sdělil, jaké má s kterými školami plány.

Plány se středními školami

  • SPŠ Loket - Zavřít a sloučit s ISŠTE v Sokolově. Žáci i pedagogové přejdou do Sokolova.
  • Gymnázium a střední odborná škola v Aši - Projde reorganizací s cílem zefektivnit chod školy.
  • Střední odborná škola v Nejdku - Bude zřejmě rozdělena. Část technická přejde do SPŠ Ostrov a část se sloučí s SOU stravování a služeb v Karlových Varech.
  • Gymnázium a obchodní akademie v Chodově - Budoucnost je předmětem dalšího jednání.
  • Odborné učiliště H. Slavkov - Zůstává v současné podobě.

Zdroj: Václav Sloup, náměstek hejtmana

V nich figuruje i rozdělení a zánik Středního odborného učiliště Nejdek, reorganizace Gymnázia v Aši. Hrozba zrušení visí ještě i nad Gymnáziem a obchodní akademií v Chodově. Z původního Sloupova utajovaného seznamu pěti ohrožených škol zmizelo jen učiliště v Horním Slavkově.

Žáci a kantoři z průmyslovky v Lokti se mají přestěhovat do ISŠTE v Sokolově.

Loketští radní si stěžují, že jim Sloup nedal svou koncepci ani do ruky. Přesto prý na schůzce dokázali rozmetat jeho argumenty. SPŠ Loket podle náměstka hejtmana ztratila prestižní charakter, vyučuje stavební a informační obory.

"Tyto obory nabízí i školy v Sokolově, Karlových Varech a jinde v kraji," uvedl ve středu písemně na dotaz MF DNES Sloup.

V Lokti při klesajícím počtu žáků studují jen čtyři místní žáci. "Ostatní jsou studující turisté," nazval je Sloup.

Dojíždějí hlavně ze Sokolova, z Karlových Varů a Chodova. Učí je kantoři, z nichž pouze 52 procent má tu správnou kvalifikaci. "To je třetí nejhorší škola v kraji z pohledu kvalifikovanosti pedagogů," konstatoval.

Za odliv studentů prý mohou úvahy o zrušení školy

Podle loketských radních má klesající počet studentů na svědomí právě vedení kraje. Už několik let krajská vláda mluví o možném zániku průmyslovky. Rodiče pak ztrácejí jistotu, že ve městě jejich potomci dostudují. Na náměstí navíc stojí internát, kde žáci z větších dálek bydlí. V internátu funguje jídelna, do které chodí i děti z místní základní školy.

"Údaje o kvalifikovanosti učitelů neobstojí. Učí totiž i inženýři architekti, byť nemají pedagogické minimum. Naši maturanti navíc patří k nejlepším v kraji," zdůraznil loketský radní Petr Zahradníček.

Nejvíc starostu Zdeňka Bednáře rozčiluje, že má průmyslovka skončit, aby se v sousedním Sokolově naplnila Integrovaná střední škola technická a ekonomická. Ta má po loňské modernizaci a dostavbě za 380 milionů korun kapacitu až 1 200 míst, ale přihlášeno je v ní zatím 705 dětí.

"To je pravý důvod, proč krajská vláda ruší menší školy. Potřebuje naplnit betonové monstrum v Sokolově. Tento moloch se vůbec nemusel stavět. Krajská vláda nevěděla předem, že nebude mít dost žáků? Byly to nesmyslně vyhozené peníze pro stavební lobby. Pseudokoncepce pana Sloupa rozkládá školství a přináší destrukci regionu," zaútočil Bednář.

Vadí mu, že neslyšel od náměstka hejtmana Sloupa více variant řešení. Jen zrušit nebo nezrušit. "To považuju za diktát moci. Přitom kraj by měl slabší města a regiony podporovat." Bednář tedy jako jinou možnost navrhuje, aby se zrušila karlovarská střední škola. Krajské město by se prý umělo se ztrátou lehce vyrovnat.

ISŠTE už se těší na nováčky

Podle ředitele ISŠTE Sokolov Pavla Januse to však bylo naopak. Jeho škola se modernizovala a rozšiřovala s cílem, že pak pohltí jiné školy i s jejich žáky a kantory.

"Jsme na to připraveni. Máme nové počítače za dva miliony korun, kompletní infrastrukturu. Je správné, že kraj uvažuje ekonomicky," zmínil Janus. Středních škol je podle něho příliš mnoho a jsou kvůli tomu podfinancované. Nemají dost peněz na provoz a investice.

Starosta Bednář ale považuje úsporu 1,6 milionu korun ročně, pokud by průmyslovka zanikla, za směšně malou. Zavření by podle něj napáchalo mnohem větší škody.

Z historického centra by se mimo turistickou sezonu stala mrtvá zóna. "Byla by to katastrofa. Studenti sem přináší život, dotvářejí atmosféru a mnozí obchodníci jsou na nich závislí," řekl místostarosta Rudolf Flaška.

Město nemá oficiální páky, jak záměr kraje zvrátit. Chce přesvědčovat krajské politiky a připojí se k petici, jež koluje na internetu.

Nejdek se bojí problémů

Problémy bude mít náměstek hejtmana Sloup i v Nejdku. Tam chce nápad na rozpuštění učiliště přednést 20. srpna. Ředitel učiliště Josef Dvořáček opatrně protestuje už teď.

"Máme tu optimální podmínky pro strojírenské obory. Zánik by byl nepříznivou zprávou pro město s takovým průmyslovým potenciálem. Střední škola musí být dostupná pro žáky ze sociálně slabších rodin." V Nejdku vyrábí společnost Witte, jedna z největších firem v kraji.

Sloup ze své koncepce nechce slevit a změny ve školství prosazuje. Vidí, že počet žáků klesá a že nabídka volných míst na školách vysoce překračuje poptávku. Příliš mnoho gymnazistů i ekonomů a málo techniků neprospívá zdejšímu trhu práce.

Autor:Nejčtenější

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Semifinále 1. ligy: Kladno i Karlovy Vary navýšily vedení v sériích na 2:0

Miloslav Hořava z Kladna (vlevo) brání útok Josefa Mikysky z Českých Budějovic.

Atraktivní semifinále play off první hokejové ligy pokračovalo druhými zápasy. Kladno dokonalo obrat proti Českým...Slavia na pokraji vyřazení, Jágrovo Kladno krok od postupu do baráže

Útočník Slavie Marek Račuk pálí na karlovarskou branku, gólman Filip Novotný...

Jediná výhra dělí hokejisty Karlových Varů a Kladna od postupu do vysněné baráže o extraligu. Slavia doma totiž...

Semifinále 1. ligy: Vary udolaly Slavii, Kladno vyhrálo v Budějovicích

Momentka ze semifinálového souboje České Budějovice vs. Kladno (bílá). Vpravo...

Atraktivní semifinálové souboje v první hokejové lize odstartovaly. Karlovy Vary v prodloužení přetlačily Slavii 4:3,...

Hokejisté Karlových Varů jsou v baráži, Budějovice drží naději

Momentka z duelu prvoligových hokejistů Českých Budějovic a Kladna (modrá)

Po extraligových týmech Jihlavy a Litvínova zná baráž o účast v nejvyšší soutěži třetího účastníka - Karlovy Vary....

Další z rubriky

S mužem teď prožíváme druhé novomanželství, říká žena se zákeřnou ALS

Alena a Jiří Hnátkovi Jsou spolu už čtyřicet let. Těšili se, až půjdou do...

Těšila se na důchod, který si bude užívat s vnoučaty a manželem, ale osud rozhodl jinak. Před třemi lety Aleně Hnátkové...

Dokumentuji to, co mi přijde zajímavé, říká autorka Běžnodenností

Fotografka Veronika Landa svým objektivem pravidelně zachycuje krásy běžného...

Ze začátku pro ni bylo fotografování jen součástí dětské zvídavosti, nakonec se z něho stala láska na celý život. Dnes...

Babky vymřely, dcery nechtějí. V Kraslicích batikují vejce muži

Výstava kraslic se koná od čtvrtka do neděle v malém sále Domu kultury Kraslice...

Otec a syn udržují při životě tradici, o kterou ženy ztratily zájem. Batikují velikonoční kraslice včelím voskem. Pavel...

Najdete na iDNES.cz