Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Plán rušení menších středních škol v regionu vyvolal v Lokti poprask

  9:49aktualizováno  9:49
Důrazné ne a spoustu kritiky slyšel v Lokti náměstek hejtmana Václav Sloup, když přijel na tamní radnici hájit svůj plán na zrušení místní střední průmyslové školy s 240 žáky. Starosta Zdeněk Bednář označil Sloupův záměr "za chorou myšlenku" a diktát krajských politiků.

Střední průmylová škola v Lokti. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Starosta ve středu emotivně oznámil, že s transparentem v ruce klidně půjde protestovat na zasedání krajského zastupitelstva. Vedení Lokte se hodlá záměru kraje tvrdě bránit. Zřejmě najde i další spojence. Sloup totiž ve středu poprvé veřejně sdělil, jaké má s kterými školami plány.

Plány se středními školami

  • SPŠ Loket - Zavřít a sloučit s ISŠTE v Sokolově. Žáci i pedagogové přejdou do Sokolova.
  • Gymnázium a střední odborná škola v Aši - Projde reorganizací s cílem zefektivnit chod školy.
  • Střední odborná škola v Nejdku - Bude zřejmě rozdělena. Část technická přejde do SPŠ Ostrov a část se sloučí s SOU stravování a služeb v Karlových Varech.
  • Gymnázium a obchodní akademie v Chodově - Budoucnost je předmětem dalšího jednání.
  • Odborné učiliště H. Slavkov - Zůstává v současné podobě.

Zdroj: Václav Sloup, náměstek hejtmana

V nich figuruje i rozdělení a zánik Středního odborného učiliště Nejdek, reorganizace Gymnázia v Aši. Hrozba zrušení visí ještě i nad Gymnáziem a obchodní akademií v Chodově. Z původního Sloupova utajovaného seznamu pěti ohrožených škol zmizelo jen učiliště v Horním Slavkově.

Žáci a kantoři z průmyslovky v Lokti se mají přestěhovat do ISŠTE v Sokolově.

Loketští radní si stěžují, že jim Sloup nedal svou koncepci ani do ruky. Přesto prý na schůzce dokázali rozmetat jeho argumenty. SPŠ Loket podle náměstka hejtmana ztratila prestižní charakter, vyučuje stavební a informační obory.

"Tyto obory nabízí i školy v Sokolově, Karlových Varech a jinde v kraji," uvedl ve středu písemně na dotaz MF DNES Sloup.

V Lokti při klesajícím počtu žáků studují jen čtyři místní žáci. "Ostatní jsou studující turisté," nazval je Sloup.

Dojíždějí hlavně ze Sokolova, z Karlových Varů a Chodova. Učí je kantoři, z nichž pouze 52 procent má tu správnou kvalifikaci. "To je třetí nejhorší škola v kraji z pohledu kvalifikovanosti pedagogů," konstatoval.

Za odliv studentů prý mohou úvahy o zrušení školy

Podle loketských radních má klesající počet studentů na svědomí právě vedení kraje. Už několik let krajská vláda mluví o možném zániku průmyslovky. Rodiče pak ztrácejí jistotu, že ve městě jejich potomci dostudují. Na náměstí navíc stojí internát, kde žáci z větších dálek bydlí. V internátu funguje jídelna, do které chodí i děti z místní základní školy.

"Údaje o kvalifikovanosti učitelů neobstojí. Učí totiž i inženýři architekti, byť nemají pedagogické minimum. Naši maturanti navíc patří k nejlepším v kraji," zdůraznil loketský radní Petr Zahradníček.

Nejvíc starostu Zdeňka Bednáře rozčiluje, že má průmyslovka skončit, aby se v sousedním Sokolově naplnila Integrovaná střední škola technická a ekonomická. Ta má po loňské modernizaci a dostavbě za 380 milionů korun kapacitu až 1 200 míst, ale přihlášeno je v ní zatím 705 dětí.

"To je pravý důvod, proč krajská vláda ruší menší školy. Potřebuje naplnit betonové monstrum v Sokolově. Tento moloch se vůbec nemusel stavět. Krajská vláda nevěděla předem, že nebude mít dost žáků? Byly to nesmyslně vyhozené peníze pro stavební lobby. Pseudokoncepce pana Sloupa rozkládá školství a přináší destrukci regionu," zaútočil Bednář.

Vadí mu, že neslyšel od náměstka hejtmana Sloupa více variant řešení. Jen zrušit nebo nezrušit. "To považuju za diktát moci. Přitom kraj by měl slabší města a regiony podporovat." Bednář tedy jako jinou možnost navrhuje, aby se zrušila karlovarská střední škola. Krajské město by se prý umělo se ztrátou lehce vyrovnat.

ISŠTE už se těší na nováčky

Podle ředitele ISŠTE Sokolov Pavla Januse to však bylo naopak. Jeho škola se modernizovala a rozšiřovala s cílem, že pak pohltí jiné školy i s jejich žáky a kantory.

"Jsme na to připraveni. Máme nové počítače za dva miliony korun, kompletní infrastrukturu. Je správné, že kraj uvažuje ekonomicky," zmínil Janus. Středních škol je podle něho příliš mnoho a jsou kvůli tomu podfinancované. Nemají dost peněz na provoz a investice.

Starosta Bednář ale považuje úsporu 1,6 milionu korun ročně, pokud by průmyslovka zanikla, za směšně malou. Zavření by podle něj napáchalo mnohem větší škody.

Z historického centra by se mimo turistickou sezonu stala mrtvá zóna. "Byla by to katastrofa. Studenti sem přináší život, dotvářejí atmosféru a mnozí obchodníci jsou na nich závislí," řekl místostarosta Rudolf Flaška.

Město nemá oficiální páky, jak záměr kraje zvrátit. Chce přesvědčovat krajské politiky a připojí se k petici, jež koluje na internetu.

Nejdek se bojí problémů

Problémy bude mít náměstek hejtmana Sloup i v Nejdku. Tam chce nápad na rozpuštění učiliště přednést 20. srpna. Ředitel učiliště Josef Dvořáček opatrně protestuje už teď.

"Máme tu optimální podmínky pro strojírenské obory. Zánik by byl nepříznivou zprávou pro město s takovým průmyslovým potenciálem. Střední škola musí být dostupná pro žáky ze sociálně slabších rodin." V Nejdku vyrábí společnost Witte, jedna z největších firem v kraji.

Sloup ze své koncepce nechce slevit a změny ve školství prosazuje. Vidí, že počet žáků klesá a že nabídka volných míst na školách vysoce překračuje poptávku. Příliš mnoho gymnazistů i ekonomů a málo techniků neprospívá zdejšímu trhu práce.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Sokolov dá do nových parkovacích míst na sídlišti miliony korun

Sokolovsko, 4.5.2012, město Sokolov sídliště Michal a jezero Michal

Motoristům ze sídliště Michal v Sokolově se uleví. Město nechá v šesti lokalitách vybudovat nová parkovací místa a už...

Obyvatelé sepsali petici, bojí se přecházet nepřehlednou silnici

Obyvatele Starého Rybníku trápí nebezpečná a nepřehledná silnice, která obec...

Lidé v obci Starý Rybník na Chebsku volají po větší bezpečnosti. Problémová je zejména nepřehledná komunikace, která...

V Karlovarském kraji jsou z programu Restart zatím spíše zklamaní

Vizualizace podoby zkušebního polygonu BMW, který vznikne na Velké...

Na pokračování vládního programu Restart určeného na pomoc takzvaně strukturálně postiženým regionům se připravuje...

MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností
MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností

Těhotenská maska na břicho, sádrový odlitek nebo ujetý halloweenský obleček... Trendy se nevyhýbají ani těhotným ženám. Připravte se, bude to šílená jízda!

Najdete na iDNES.cz