Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Loket se bije o svoji sbírku, kraj má vrátit vzácná kachlová kamna

  8:14aktualizováno  8:14
O osudu další části takzvané loketské sbírky budou zakrátko rozhodovat krajští radní. Městu se po více než dvaceti letech čekání vrátily předměty, které počátkem devadesátých let zabavil stát, teď je na tahu i kraj. Hraje se například o kachlová kamna stojící na Chebském hradě.

Dominik Russ, prasynovec známého keramika Williho Russe, stojí vedle slavných kachlových kamen. Ta jsou nyní k vidění na Chebském hradě. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Přesně rok leží na krajském úřadu žádost Lokte týkající se navrácení exponátů městu. Pocházejí z takzvané loketské sbírky, jejíž část začal v lednu loňského roku předávat zpět stát. Radní o předmětech - vesměs keramických, budou rozhodovat možná už příští týden.

„V původní žádosti, kterou město odeslalo před rokem, jde o zhruba čtyři stovky předmětů včetně kachlových kamen v Chebu. V průběhu toho období se zjistilo, že dvě stovky předmětů zřejmě chybí. Je to podobné, jako v případě jednání se státem, kdy z 12 tisíc chyběly dva tisíce. Nyní jde asi o 214 předmětů,“ uvedl hejtmanův náměstek pro oblast kultury a rovněž loketský místostarosta Petr Zahradníček. Vzhledem k oběma funkcím se tak přihlásil ke střetu zájmů.

Součástí seznamu, který by rád Loket od kraje získal, je i pozůstalost po sochaři a keramikovi Willim Russovi, který se narodil roku 1888 v Krásně nad Teplou. Na základě Benešových dekretů přišel v roce 1946 o majetek a týden poté šel do odsunu.

Russova kachlová kamna jsou zatím v Chebu

Jednou z nejzajímavějších památek jsou přitom zmiňovaná kachlová kamna, která vystavuje Chebský hrad. Součástí expozice jsou od devadesátých let minulého století.

„Je to předmět, který určitá část lidí vyhledává, jde zejména o německé návštěvníky,“ řekl kastelán Tomáš Dostál. O tom, že se jednání mezi Loktem a krajem koná, ví, a pokud za ním někdo přijde s rozhodnutím, že se kamna stěhují, je na to připraven.

Petr Zahradníček přitom upozornil, že návrat loketské sbírky nemusí nutně znamenat, že některé expozice přijdou o vystavené předměty. Například sokolovské muzeum mělo v zápůjčce věci z loketské sbírky, jejímž majitelem byl památkový ústav a vracely se městu. „Byla to pro nás vlastně administrativní záležitost, od koho je máme vypůjčené,“ uvedl ředitel muzea Michael Rund.

Hejtmanův náměstek je poněkud zklamaný, že se kraj k žádosti Lokte ještě nedostal. Materiál, který měl být součástí už minulého jednání, radní stáhli. Petr Zahradníček nebyl s jeho přípravou spokojený.

„Přestože město Loket dalo k dispozici celou smlouvu, kterou má s ministerstvem kultury o předání loketské sbírky, včetně dodatku schvalovací doložky z ministerstva kultury, vůbec to nebylo přílohou materiálu. Měl to být mustr, podle kterého se mělo postupovat i v případě jednání s krajem,“ uvedl.

Náměstkovi v materiálu chyběl i legislativní pohled, který město má. Očekával, že se spolu střetnou a buďto dojde k soudu, nebo k politické dohodě.

„Mám pocit, že Loket je tady vnímán jako zloděj, ale on chce jen něco zpátky. Na jednu stranu chápu správu majetku, že věci hájí, ale nevidím jediný důvod, když je tady mustr - tedy dohoda města se státem, proč by to nemohlo fungovat i mezi Loktem a krajem,“ podotkl.

Sbírkové předměty, které stát vrátil, putují na loketský hrad. Jeho zaměstnanci exponáty třídí a průběžně vystavují. Sbírku založili loketští měšťané koncem 18. století a památkáři je z loketského hradu odvezli počátkem 90. let dvacátého století, a to než stát vrátil hrad městu. Báli se, aby se při převodu neztratily. Poté se staly součástí expozic několika hradů a zámků po celé zemi.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Na Karlovarsku se převrátila cisterna s fekáliemi, vylily se na silnici

U Hroznětína se převrátila cisterna převážející fekálie.

Cisterna převážející fekálie z chovu zvířat se ve čtvrtek odpoledne převrátila u Hroznětína na Karlovarsku. Hasiči...

Najdete na iDNES.cz