Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stát vrací Lokti měšťanskou sbírku umění poničenou a nekompletní

  9:17aktualizováno  9:17
Poničenou a v tristním stavu vrací stát Lokti rozsáhlou sbírku uměleckých předmětů, kterou od roku 1901 zakládali a rozšiřovali nejdříve měšťané a pak samotné město. V roce 1992 ji památkáři narychlo odvezli z hradu, který pak prázdný předali městu.

Zaměstnanci správy hradu Pavel Wystrach (vlevo) a Roman Kvak nesou dobový štít z počátku 20. století se znakem města Sokolov, který se na hrad vrátil ze sokolovského muzea. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Ředitel hradu Václav Lojín dodnes mluví o křivdě a o krádeži za bílého dne.

"Velká část sbírkového fondu je bohužel dost poškozena. A nejen kvůli zubu času. S předměty se za éry národního výboru a pak Národního památkového ústavu nenakládalo, jak by si zasloužily. Nacházíme díry v obrazech, rozbité porcelánové a skleněné předměty," líčí historik a archivář Vladimír Vlasák. Pro loketský hrad pracuje a má na starosti vše, co s návratem sbírky souvisí.

Cennosti utrpěly při převozu

Celkový stav kolekce 8 500 kusů starožitností podle něho naznačuje, že k mnoha poškozením mohlo dojít v roce 1992 při překotném nešetrném převozu. Zatímco teď potrvá stěhování do Lokte skoro rok, tehdy se odvoz odehrál během dnů a týdnů.

Památkáři se pak postarali o to, aby loketská sbírka byla prohlášena za kulturní památku. Podle ředitele hradu Václava Lojína čistě účelově, aby návrat starého porcelánu, skla, obrazů, zbraní, nádobí, nábytku a dalších věcí co nejvíce ztížili.

"A tak kulturní památkou je například porcelánová mísa, kterou dostáváme ve střepech. Stejně jako asi nejcennější kus - oltářní obraz Augusta Corduse z 16. století," krčí rameny Vlasák.

Přivezené předměty (zatím 5,5 tisíce z celkem 8,5 tisíce inventárních položek) čeká postupné restaurování. "Je nutné vytvořit nějaký finanční fond. Budeme žádat i stát, aby nám přispíval," poznamenal Lojín.

Zloději ukradli přes tisíc exponátů

Ředitel hradu upozornil, že za posledních padesát let stát neinvestoval do ochrany sbírky prakticky nic. Vzpomíná, jak vedení památkového ústavu ospravedlňovalo odvoz sbírky obavou, aby ji město nerozprodalo. Přitom se od té doby z památkářských depozitářů ztratilo z loketské kolekce víc než tisíc kusů. Nikdo neví, kde skončily. Policie věci ani pachatele nenašla.

"Bojujeme o to, abychom dostali aspoň karty k věcem, které byly po roce 1992 ukradeny.

Když je policie dnes najde, tak my o ně vlastně nemůžeme ani požádat a věci se vrátí zloději. Teď už máme dojednáno, že karty dostaneme. Zatím ale ani přesně nevíme, co všechno se ztratilo," uvedl Lojín.

Expozice nebude kompletní

A Loket zřejmě nedostane zpět sto procent sbírky. Lojín to ukazuje na příkladu souboru minerálů, o kterých se jen náhodou dozvěděl, že je má zapůjčené mariánskolázeňské muzeum.

"Ze známosti mi volal tamní ředitel, že už Goethovu sbírku minerálů nepotřebují a jestli ji chceme zpět. Má od památkářů předávací protokol, ale v našem seznamu tahle věc není. A takových příkladů určitě bude více."

Do konce dubna město na hradě dokončí depozitář, kam se sbírka uloží. Některé vrácené předměty už může veřejnost na hradě vidět vystavené.

"Dřevěné plastiky, nábytek, zbraně, doplnili jsme výstavu porcelánu. Kvalitní expozice se ale budou z dovezených předmětů zpracovávat později. Na nic jiného než na stěhování teď není čas," řekl Vladimír Vlasák.

Ředitel Lojín se stále vrací k okamžiku, kdy Loket v roce 1992 neprávem o skvost na příštích 22 let přišel. Tvrdí, že šlo o naschvály památkářských šéfů vůči vedení radnice. Město se pak po celou dobu domáhalo majetku marně. Chyběl důkaz, že mu sbírka patří. Originál soupisu předmětů s údaji, kdy a za kolik je Loket pro své muzeum kdysi nakoupil, přitom ležel památkářům ve skříni.

Až v roce 2011 přišel tehdejší ředitel Národního památkového ústavu v Lokti Tomáš Wizovský s informací, že seznam existuje.

"Sáhl do šuplíku a knihu vyndal. Tím nám prokázal neocenitelnou službu," pochválil Wizovského bývalý starosta Jaroslav Hlavsa (více o seznamu čtěte zde). Teprve pak se věci daly do pohybu.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Kraj čeká revoluce v dopravě, studenti a senioři ušetří na jízdném

Cestující zaplatí v autobusech v Chebu a Sokolově bankovní kartou.

V Karlovarském kraji začne od 1. září revoluce v dopravě. Studenty a seniory čeká levnější meziměstské cestování. V...

Zloději nakradli ve skladu kovy za čtvrt milionu, odevzdali je do sběrny

Ilustrační snímek

Kovy za čtvrt milionu korun nakradla v chebském skladu čtveřice zlodějů. Muži lup vynášeli postupně a hned jej...

Krajská knihovna má málo místa, teď získá nový bezbariérový depozitář

Knihovnice Dagmar Vegrichtová mezi regály v Krajské knihovně v Karlových Varech.

Karlovarská krajská knihovna získá nové prostory. Po dlouhých čtrnácti letech své existence se konečně dočká nového...

Najdete na iDNES.cz