Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stát vrací Lokti měšťanskou sbírku umění poničenou a nekompletní

  9:17aktualizováno  9:17
Poničenou a v tristním stavu vrací stát Lokti rozsáhlou sbírku uměleckých předmětů, kterou od roku 1901 zakládali a rozšiřovali nejdříve měšťané a pak samotné město. V roce 1992 ji památkáři narychlo odvezli z hradu, který pak prázdný předali městu.

Zaměstnanci správy hradu Pavel Wystrach (vlevo) a Roman Kvak nesou dobový štít z počátku 20. století se znakem města Sokolov, který se na hrad vrátil ze sokolovského muzea. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Ředitel hradu Václav Lojín dodnes mluví o křivdě a o krádeži za bílého dne.

"Velká část sbírkového fondu je bohužel dost poškozena. A nejen kvůli zubu času. S předměty se za éry národního výboru a pak Národního památkového ústavu nenakládalo, jak by si zasloužily. Nacházíme díry v obrazech, rozbité porcelánové a skleněné předměty," líčí historik a archivář Vladimír Vlasák. Pro loketský hrad pracuje a má na starosti vše, co s návratem sbírky souvisí.

Cennosti utrpěly při převozu

Celkový stav kolekce 8 500 kusů starožitností podle něho naznačuje, že k mnoha poškozením mohlo dojít v roce 1992 při překotném nešetrném převozu. Zatímco teď potrvá stěhování do Lokte skoro rok, tehdy se odvoz odehrál během dnů a týdnů.

Památkáři se pak postarali o to, aby loketská sbírka byla prohlášena za kulturní památku. Podle ředitele hradu Václava Lojína čistě účelově, aby návrat starého porcelánu, skla, obrazů, zbraní, nádobí, nábytku a dalších věcí co nejvíce ztížili.

"A tak kulturní památkou je například porcelánová mísa, kterou dostáváme ve střepech. Stejně jako asi nejcennější kus - oltářní obraz Augusta Corduse z 16. století," krčí rameny Vlasák.

Přivezené předměty (zatím 5,5 tisíce z celkem 8,5 tisíce inventárních položek) čeká postupné restaurování. "Je nutné vytvořit nějaký finanční fond. Budeme žádat i stát, aby nám přispíval," poznamenal Lojín.

Zloději ukradli přes tisíc exponátů

Ředitel hradu upozornil, že za posledních padesát let stát neinvestoval do ochrany sbírky prakticky nic. Vzpomíná, jak vedení památkového ústavu ospravedlňovalo odvoz sbírky obavou, aby ji město nerozprodalo. Přitom se od té doby z památkářských depozitářů ztratilo z loketské kolekce víc než tisíc kusů. Nikdo neví, kde skončily. Policie věci ani pachatele nenašla.

"Bojujeme o to, abychom dostali aspoň karty k věcem, které byly po roce 1992 ukradeny.

Když je policie dnes najde, tak my o ně vlastně nemůžeme ani požádat a věci se vrátí zloději. Teď už máme dojednáno, že karty dostaneme. Zatím ale ani přesně nevíme, co všechno se ztratilo," uvedl Lojín.

Expozice nebude kompletní

A Loket zřejmě nedostane zpět sto procent sbírky. Lojín to ukazuje na příkladu souboru minerálů, o kterých se jen náhodou dozvěděl, že je má zapůjčené mariánskolázeňské muzeum.

"Ze známosti mi volal tamní ředitel, že už Goethovu sbírku minerálů nepotřebují a jestli ji chceme zpět. Má od památkářů předávací protokol, ale v našem seznamu tahle věc není. A takových příkladů určitě bude více."

Do konce dubna město na hradě dokončí depozitář, kam se sbírka uloží. Některé vrácené předměty už může veřejnost na hradě vidět vystavené.

"Dřevěné plastiky, nábytek, zbraně, doplnili jsme výstavu porcelánu. Kvalitní expozice se ale budou z dovezených předmětů zpracovávat později. Na nic jiného než na stěhování teď není čas," řekl Vladimír Vlasák.

Ředitel Lojín se stále vrací k okamžiku, kdy Loket v roce 1992 neprávem o skvost na příštích 22 let přišel. Tvrdí, že šlo o naschvály památkářských šéfů vůči vedení radnice. Město se pak po celou dobu domáhalo majetku marně. Chyběl důkaz, že mu sbírka patří. Originál soupisu předmětů s údaji, kdy a za kolik je Loket pro své muzeum kdysi nakoupil, přitom ležel památkářům ve skříni.

Až v roce 2011 přišel tehdejší ředitel Národního památkového ústavu v Lokti Tomáš Wizovský s informací, že seznam existuje.

"Sáhl do šuplíku a knihu vyndal. Tím nám prokázal neocenitelnou službu," pochválil Wizovského bývalý starosta Jaroslav Hlavsa (více o seznamu čtěte zde). Teprve pak se věci daly do pohybu.

Autor:Nejčtenější

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Semifinále 1. ligy: Kladno i Karlovy Vary navýšily vedení v sériích na 2:0

Miloslav Hořava z Kladna (vlevo) brání útok Josefa Mikysky z Českých Budějovic.

Atraktivní semifinále play off první hokejové ligy pokračovalo druhými zápasy. Kladno dokonalo obrat proti Českým...Semifinále 1. ligy: Vary udolaly Slavii, Kladno vyhrálo v Budějovicích

Momentka ze semifinálového souboje České Budějovice vs. Kladno (bílá). Vpravo...

Atraktivní semifinálové souboje v první hokejové lize odstartovaly. Karlovy Vary v prodloužení přetlačily Slavii 4:3,...

Opilý řidič zapadl s autem. Zavolal na linku 158, aby mu pomohli

Policista zastavuje na pražské magistrále auto během bezpečnostní akce.

Nezvyklým způsobem se snažil vyřešit svízelnou situaci opilý muž, který zapadl se svým autem v zahrádkářské kolonii na...

Pojede Kreuziger Giro? Nesmím ani naznačovat, řekl s úsměvem

Roman Kreuziger

Při té otázce se na tiskové konferenci usměje a na chvíli zamyslí. „Nesmím ani naznačovat,“ prohodí po chvíli šibalsky....

Další z rubriky

Karlovy Vary mají šanci koupit tržnici. Rozhodnout musejí zastupitelé

Budova historické Městské tržnice v Karlových Varech.

Koupit objekt Městské tržnice v centru Karlových Varů. Tak zní doporučení městských radních zastupitelům. Ti mají na...

Plán pálit na Sokolovsku toxické kaly z Ostravska se starostům nelíbí

Komíny paroplynové elektrárny společnosti Sokolovská uhelná ve Vřesové u Chodova. (ilustrační snímek)

Záměr vozit do spalovny u Sokolova toxické kaly z Ostravy vyvolal v Karlovarském kraji pozdvižení. Lidem vadí, že...

Karlovarský kraj letos vydá více než půl miliardy na opravy silnic

Silnice mezi Ostravou a Opavou.

Bezmála 550 milionů korun má jít letos do oprav silnic druhých a třetích tříd v Karlovarském kraji. Kromě tradičních...

bazar-sport-kola
bazar-sport-kola

Sportovní výbavu levněji? Na našem bazárku ano.

Najdete na iDNES.cz