Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Myslivcům končí lovecká sezona, trápí je přemnožení jeleni i prasata

  14:55aktualizováno  14:55
Posilňující zelňačka, slavnostní nástup a odjezd do lesů nad Odeří. Tak vypadal jeden z posledních honů myslivců z Karlovarska, kam vyrazil redaktor MF DNES. Hlavní lovecká sezona totiž končí 15. ledna. K tomuto datu skončil lov většiny druhů spárkaté zvěře.

„Tady máte oranžovou vestu a dnes budete honcem,“ řekl mi na začátku honu ředitel karlovarských lázeňských lesů Evžen Krejčí a do rukou mi nezapomněl dát klepačku.

Do lesů se nejprve vypravili střelci. „Už jsou připravení, takže vytvoříme řadu a jdeme tlačit zvěř na střelce,“ zavelel Krejčí a osmičlenná skupina honců se dala do pohybu. Pohled na terén dával najevo, že se o žádnou lázeňskou procházku jednat nebude.

Přemnožení jeleni ničí stromy, škody jdou až do milionů

„Pojďte sem, něco vám ukážu,“ křikl na mě při čekání na vyrovnání řady ředitel lázeňských lesů. Blížil jsem se ke stromům, které měly jen vršek, ale žádné spodní větve.

Fotogalerie

„Tohle udělal jelen evropský nebo jelen sika, ti se živí také okusováním mladých výhonů u stromků a často jim sloupávají nebo okusují kůru. Tím se do stromu pustí hniloba a strom se pak dá v mýtním věku prodat jen jako palivo. Celkovou škodu poznáme až za desítky let, kdy ho pokácíme a prodáme za zlomek původní ceny,“ vysvětlil Krejčí.

Myslivec tak narazil i na častý problém divokých prasat. Ta sice rozryjí půdu, ale tráva opět vyroste. „V tomto případě jsou škody do desítek tisíc korun, ale zničené stromy, to už jsou stovky, ne-li miliony korun,“ upozornil na daleko závažnější problém Krejčí.

Snaha o redukci sik je podle něho znát už dlouho a i přes zvýšený odstřel se stále nedaří zmenšit jejich počet.

„V našich lázeňských lesích tento problém teprve začíná. Před deseti lety jsme v revíru neměli ani jednoho jelena siku, prvního jsme střelili před šesti lety. Předloni už to bylo osm kusů, loni čtrnáct a letos zatím jen šest kusů. První škody už ale vidíme, a ten samý problém mají kolegové v okolí Lokte, Bečova, Bochovska, Žluticka a dá se víceméně říci, že skoro celé Karlovarsko a Plzeňsko. A bude hůř,“ naznačil Krejčí a dodal, že není problém cestou na Plzeň zahlédnout i sto kusů této zvěře.

Lesem se rozezněly klepačky, hon začíná

„Tak jdeme,“ vykřikl Krejčí. Za zvuku klepaček, které primárně slouží k nahánění zvěře, se rozezvučel celý les.

Lovci se od začátku roku musí řídit novými pravidly. „Selata a lončáci se lovili celoročně. Nyní se nově může lovit kňour a bachyně, ta však jen v případě, že není vodící, tedy že za ní nejdou malá selata,“ zmínil novinku Krejčí.

Domnívá se, že pokud nedojde k velkým plošným odstřelům, budou se stále opakovat časté nájezdy prasat do blízkosti lidských obydlí. „Toto zvíře nemá problém za noc urazit desítky kilometrů,“ upozornil ředitel Lázeňských lesů Karlovy Vary.

Rovnou připomněl i další novinku, z ulovených divočáků musí myslivci od letošního roku posílat ke kontrole vzorky bránice a barvy (krve, pozn. red.) i takzvaná pírka – ocásky. Pokud k tomu nedojde, bude muset lovec zaplatit kontrolu na cizopasníka ze své kapsy.

Dříve přitom stačilo odevzdat část bránice. „Z té ale můžete vzít i pět až deset vzorků z jednoho prasete,“ přiblížil důvod nového nařízení Krejčí.

Nakonec se slavilo, honci skolili jelena i kance

V dáli zaduněl výstřel. „Střílel jsem na lišku, ale netrefil jsem,“ prozradil později jeden z lovců. Zvuk klepaček a štěkot psů vylekal jednu ze srnek. Nikdo ji však netrefil neboť se srnčí zvěř na natláčkách nestřílí.

Nakonec se však slavilo, podařilo se skolit jeden kus zvěře sičí a jeden kus prasete divokého.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Policie v kraji shání přes sto lidí, láká je na náborový příspěvek

Ilustrační snímek

Přijď a staň se policistou na zkoušku. Tak krajská policie láká zájemce na přijímací testy nanečisto. Novým posilám...

Domov pro seniory v Chebské Dragounské ulici může znovu přijímat klienty

Ilustrační snímek

Karlovarský kraj dočasně zrušil zastavené přijímání klientů do domova pro seniory v chebské Dragounské ulici. Ten se od...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...

Najdete na iDNES.cz