Těžba společnosti Sedlecký kaolin.

Těžba společnosti Sedlecký kaolin. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Zásoby kaolinu brání rozvoji Karlových Varů, ovlivní nový územní plán

  • 3
Státem chráněná surovina kaolin je téměř všude, kam by se Karlovy Vary mohly rozvíjet. K takovému závěru došla karlovarská radnice, která mapuje ložiska na možných rozvojových plochách města. Podle primátora Petra Kulhánka se ložiska dají rozdělit na dvě skupiny a obě jsou problém.

„Jedny brání v rozvoji města, co se týče zástavby a jedny brání tam, kde je navržena současná trasa obchvatu,“ uvedl Kulhánek.

Kaolin na Karlovarsku

Na Karlovarsku se nacházejí vysoce kvalitní ložiska kaolinu. Oblast je proslavená kvalitními kaolinity a bentonity. Povrchově je těží a zpracovává firma Sedlecký kaolin a.s.

Karlovarský kaolin určuje mezinárodní normu pro kvalitu této suroviny v průmyslovém využití při výrobě porcelánu.

V minulosti se kaolin těžil také hlubinným způsobem například v dole Excelsior u Otovic nebo v dole Bohemia u Bohatic.

Zdroj: wikipedie

Karlovarský magistrát se s ložisky přitom musí co nejdříve vypořádat, a to kvůli vznikajícímu novému územnímu plánu. Vzájemných střetů je více než dvacítka, což je podle šéfa Úřadu územního plánování a stavebního úřadu Ladislava Vrbického poměrně ojedinělé.

„Na obchvat jich je navázaných zhruba osm, dále jde také o staré střety s horním zákonem, které byly ještě v původním územním plánu a neřešily se. Teď to dáváme do pořádku,“ řekl.

Problém ale není zcela jednoduché odstranit a je zapotřebí jednat s Báňským úřadem. Podle Vrbického jsou možnosti dvě. Buď zásoby vytěžit, anebo odepsat, což se ovšem příliš nelíbí státu.

„Je to jeho bohatství, nikoli bohatství daného města. Proto existují orgány, které ložiska chrání. Některá jsou významnější, některá méně,“ popsal Vrbický.

Na každé z ložisek už vypracoval posudek báňský znalec. Zhodnotil, zda je využitelné, což úředníci promítli do nového územního plánu. Projednat to ještě musí Báňský úřad a poté ministerstvo průmyslu a obchodu, které bude mít zásadní slovo.

„Doufáme, že je to připravené tak, že bychom měli k dohodě dospět. Určitě to chceme mít do konce roku vypořádané,“ řekl Ladislav Vrbický.

Ložisko je také u krajského úřadu

Na problém s kaolinovým ložiskem už narazila v Karlových Varech společnost EHC Czech, která plánuje ve Dvorech dostavbu podnikatelského inkubátoru Kanov. V současné době má za krajským úřadem kancelářské prostory s jednou halou.

Další etapa měla nabídku rozšířit o více než pět stovek pracovních míst. Jenomže investor nemůže začít stavět kvůli neodepsanému ložisku kaolinu. Úředníci radnice zjistili, že je ho tam osm milionů tun za necelých 14 miliard korun.

Jak je surovina kvalitní, je ovšem otázkou. Na odpisu ložiska společnost a radnice pracuje. Jednatel společnosti EHC Czech Petr Haak to považuje za první krok.

„Firma EHC, která chtěla odpis ložisek, musela dodat podklady. Dala to na vědomí městu a to vše posílá dál, aby se mohl odpis uskutečnit,“ uvedl primátorův náměstek Čestmír Bruštík.

Podle Petra Kulhánka rada podpůrné stanovisko k odpisu schválila proto, že je v zájmu města, stejně jako odpisy dalších lokalit.