Lukáš Novotný loni znovu zasadil v Kyselce dva kysibelské buky, které stávaly nad Ottovou kolonádou.

Lukáš Novotný loni znovu zasadil v Kyselce dva kysibelské buky, které stávaly nad Ottovou kolonádou. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Taková byla kdysi Kyselka, ukazuje mladý nadšenec na Facebooku

  • 0
Budoucnost bývalých lázní Kyselka nezajímá jen sdružení, která pracují na jejich obnově, ale také lidi žijící v jejich blízkém okolí. Jedním z nich je Lukáš Novotný z Vojkovic nad Ohří, který spravuje facebookové stránky o historii Kyselky.

Kromě historických faktů sdílí Lukáš Novotný i staré reklamní materiály firmy Mattoni, jejichž repliky sám vyrábí. Kromě toho v Kyselce pořádá prohlídky bývalých lázeňských budov a organizuje přednášky pro veřejnost.

O bývalé lázně se začal zajímat na základní škole, kterou v Kyselce navštěvoval. "Už v roce 2003, kdy jsem základní školu opouštěl, byly lázně schované za dřevěnou ohradou a zchátralé," popisuje.

Aktivně se minulostí a současností zdevastovaného areálu lázní zabývá od roku 2012, kdy založil facebookovou stránku Mattoniho lázně Kyselka. "Hlavním důvodem k jejímu založení bylo to, že neexistuje žádná stránka, která by se takto důkladně zabývala historií lázní Kyselka a historií minerální vody Mattoni," vysvětluje Novotný.

V publikacích, které se tomuto tématu věnovaly, nalézal mnoho chyb a nepřesností, stejně tak jako v textech na internetu. "Mým cílem bylo tyto chyby uvést na pravou míru, případně i zjistit více podrobností a poskytnout informace široké veřejnosti," dodává. Informace nejčastěji získává vlastním hledáním a spoluprací s pamětníky a obyvateli Kyselky.

"Informace z knih a zdrojů na internetu jsem si nastudoval, ale vše beru s rezervou a snažím se vše si ověřovat a dohledávat více podrobností. Ne vždy je to snadné hledání," vypráví Novotný. Přesto už se mu tímto způsobem podařilo zjistit spoustu poznatků, které pomohly zase více přiblížit historii Kyselky a firmy Mattoni.

Mladík objevil půvab starých reklam

Kromě historických faktů sdílí Novotný na facebookové stránce také fotografie starých reklamních materiálů, etiket a lahví Mattoni, které sám sbírá.

"Nejde však sbírat vše, protože na podobné předměty nemám dostatek prostoru. Například lahve zabírají spoustu místa a fungují jako spolehlivé lapače prachu," říká mladý muž. Proto se snaží shromažďovat hlavně obrazový materiál, jako jsou třeba staré fotografie, pohlednice a reklamy, které může skladovat v počítači.

Zájem o sběratelské kousky týkající se Kyselky a firmy Mattoni podle Novotného neustále roste, a to nejen u místních sběratelů, ale i u cizinců. "Ceny těchto předmětů rostou také. Čím větší je zájem o Kyselku a tamní zaniklé lázně, tím větší je zájem o tyto historické předměty," vysvětluje Novotný.

Sběratelské kousky jsou většinou k sehnání na aukčních stránkách v Česku i v cizině, kromě toho pak také v prodejnách starožitností, ale i na půdách domů. "Občas se nějaké zajímavé předměty nebo lahve na staré půdě plné věcí najdou. Někdy se objeví velmi zajímavé a cenné kousky," říká.

Oživuje staré etikety a pořádá přednášky o historii Kyselky

Lukáš Novotný reklamní materiály týkající se firmy Mattoni nejen sbírá, ale sám také vyrábí repliky starých reklam nebo etiket a lepí je na lahve. "Pokud na stránce Mattoniho lázně Kyselka zveřejním repliku nějaké reklamy nebo etikety, pochází vždy z mé tvorby," vypráví.

Výrobě replik se věnuje u tiskovin, které jsou často hodně poškozené nebo nemají dostatečnou kvalitu pro jakékoli použití. "Mám-li k dispozici jen jednu jedinou etiketu od minerální vody Mattoni a lze vyrobit její repliku, její originál zachovávám a na lahve lepím přesné repliky vyrobené podle originálu. Některé zničené etikety upravuji tak, aby vypadaly znovu jako nové," vysvětluje Novotný.

Podařilo se mu tak vyrobit například repliku etikety minerální vody Mattoni používané pouze v San Francisku a na západním pobřeží USA před rokem 1910 nebo vstupenku na světovou výstavu v Chicagu z roku 1893, jíž byla minerální voda součástí.

Kromě toho se mu podařilo také vytvořit barevnou verzi erbu slavného rodu. U mnoha příspěvků, jež sdílí na facebookové stránce Mattoniho lázně Kyselka, se pak mnohdy rozeběhne další diskuse, ze které pak často vzejdou další zajímavé informace o historii bývalých lázní.

Novotného repliky nejsou k vidění jen na Facebooku, ale také na přednáškách a výstavách, které mladý nadšenec pořádá. V září loňského roku uspořádal v Ostrově výstavu 140 let Mattoniho lázní Kyselka. "Výstava ke 140. výročí založení firmy Mattoni byla nakonec velmi skromná kvůli několika komplikacím a omezenému prostoru. Sešlo i z dojednaných zápůjček exponátů," popisuje Novotný.

Součástí vernisáže výstavy bylo i vyhlášení výherců fotosoutěže Lázně Kyselka 2013, kteří obdrželi Ceny Heinricha Mattoniho. Kromě nich převzali ceny i zástupci organizací spojených s Kyselkou.

"Fotosoutěž bude vyhlášena i v letošním roce, nominované za zásluhy o propagaci Kyselky ale zatím žádné nemáme," dodává muž. V srpnu a září loňského roku uspořádal Novotný několik prohlídek v areálu bývalých lázní Kyselka.

"Za tři dny jsem lázněmi provedl více než 150 návštěvníků při šesti prohlídkách. Trasa vedla po všech budovách bývalých lázní a stáčíren," říká Novotný.

Z budoucnosti bývalých lázní má obavy

V letošním roce se podle něj prohlídky pravděpodobně konat nebudou. Náročné je to nejen časově, ale i kvůli tomu, že na podobné hromadné akce musí nejdříve získat svolení obecně prospěšné společnosti Lázně Kyselka, které lázeňský areál patří.

Zatím poslední akcí, kterou Novotný uspořádal, byla přednáška pro členy Klubu českých turistů Slovan Karlovy Vary v letošním únoru, které se zúčastnilo asi padesát lidí. Všechny akce zatím muž organizuje sám, ale doufá, že se v budoucnu najde někdo, kdo bude mít zájem s ním spolupracovat a Kyselku tak zviditelnit. "Sám na to bohužel nemám tolik času, kolik bych si přál," říká.

K budoucnosti bývalých lázní je Novotný skeptický. "Bývalá krása lázní z dob Heinricha Mattoniho se už nikdy nevrátí, ale je možné lázním opět vtisknout vzhled z období první republiky. Je to ovšem běh na dlouhou trať a bude zapotřebí spousta peněz a hlavně úsilí všech stran, které mají s lázněmi něco společného - tedy Karlovarských minerálních vod, obce Kyselka a obecně prospěšné společnosti Lázně Kyselka," vyjmenovává.

I když je za současné rekonstrukce rád, zmiňuje, že mají i záporné stránky. "Chválit za ně nikoho nebudu. Nejvíce mě naštvala přestavba domu Stallburg z původní hrázděné půdy na kostku. Kompetentní lidé bohužel přestavbu takto povolili a já mám velké obavy, že bude v budoucnu povolena nějaká podobná záležitost, nebo dokonce demolice některé z budov bývalých lázní," varuje Novotný.

Tomu, že všechny budovy v lázních budou jednou opraveny a žádná z nich nebude zbourána, nevěří. "Bourání jakékoliv budovy v areálu lázní je ale zbytečné a nepřijatelné," dodává.