Lyžařský kurz telemarku na krušnohorském Plešivci, vpravo v bílé helmě vedoucí

Lyžařský kurz telemarku na krušnohorském Plešivci, vpravo v bílé helmě vedoucí kurzu Cyril Nebesář. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Lyžaři se v Krušných horách učí telemark. Ladný styl vykoupený dřinou

  • 1
Telemark. Mezi olympijskými disciplínami sice tento možná vůbec první lyžařský styl není, přesto se zájemci o něho najdou. Jedním z lektorů, který telemark na krušnohorských sjezdovkách vyučuje, je Cyril Nebesář z Českého svazu lyžařských škol.

Na telemarkové lyže se poprvé postavil před čtyřmi lety, a to vlastně ze zvědavosti. "Viděl jsem je u dalších lektorů Českého svazu lyžařských škol, se kterými jsme byli lyžovat ve Francii. Nedalo mi to a na jeden den jsem si je půjčil. Chtěl bych umět jezdit na všem," usmívá se.

Jako instruktor lyžování a snowboardingu nemusel řešit potíže s koordinací nebo držením rovnováhy, přesto o telemarku říká, že je velmi náročný, a to hlavně v začátcích. "Strašně z něj bolí stehna. Napoprvé uděláte čtyři oblouky a musíte si lehnout na záda," popisuje.

Při telemarku mají lyžaři volnou patu a sjezdovku sjíždějí v pokleku, proto mají na kolenou chrániče, aby si při kontaktu se sněhem neublížili. Lyže mohou mít jakékoli, takže na nich dokážou vykouzlit i carvingový oblouk. Tím však výčet společných prvků s klasickými lyžaři končí.

"Na telemark je zapotřebí jiné vázání, jiné přezkáče a trochu jiné hůlky. Počáteční investice je velká, půjčovny na telemark u nás také příliš nejsou, zatím je to hodně velká okrajovka," říká Cyril Nebesář.

Telemark dává volnost

Přesto se zájemcům o telemark vyplatí, když nějakou takovou najdou. Půjčení výbavy na jeden den stojí kolem čtyř stovek. Kdyby si chtěli koupit telemarkové boty, zaplatí zhruba od 6 do 15 tisíc a za vázání dají od tří do osmi tisíc. Záleží samozřejmě na značce a kvalitě. Odměnou za vynaloženou investici je však lyžařům svoboda.

"Telemark, to je volnost pohybu, při které vlastně kráčíte z kopce. Na lyže si můžete připnout stoupací pásy a potom se nemusíte ohlížet na to, kde jsou nějaké sjezdovky nebo vleky. Můžete si vyšlápnout jakýkoli svah. Je to ohromný relax, dostanete se daleko od civilizace, někam, kde nikdo nikdy nelyžoval, a to si sjedete," říká lektor. 

Telemarkový lyžař je podle něho kombinací mezi klasickým lyžařem a skialpinistou. Lidem, kteří by s telemarkem chtěli začít, se podle něj určitě hodí zkušenosti z lyžování.

"Člověk pak už ví, jak se sníh chová, už má nějakou stabilitu, rovnováhu, sílu v nohou, takže každá průprava dobrá," usmívá se Cyril Nebesář.

Telemark pochází z Norska, odkud se rozšířil do alpských zemí. Populární je zejména ve Francii a také ve Spojených státech.