Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Přišel čas oprášit lyže, sezona v kraji začíná na technickém sněhu

  8:49aktualizováno  8:49
Přezkáče zapnout, lyže nasadit. Skiareály v Karlovarském kraji zahajují sezonu. Po pár letech teplých zim se jim to podařilo v termínu, na který byli vlekaři zvyklí. Podmínky v Krušných horách jsou ideální.

Na Klínovci první lyžaři zahájili sezónu (19. listopadu 2016). | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Žádný déšť, vytrvalý mráz. Letošní příchod zimy potěšil lyžaře i provozovatele skiareálů. Zatím zejména těch v Krušných horách. O víkendu proto naplno zahajují novou sezonu. Jako první ji tradičně odstartoval nejvýše položený Klínovec, který poprvé otevřel už 17. listopadu.

„V tuto chvíli máme za sebou třetí víkend a od tohoto týdne jsme zahájili provoz denní. Na vrchol vyvezou návštěvníky lanové dráhy CineStar Express a Dámská, připraveny jsou sjezdovky Dámská a Pařezovka včetně propojovacích cest,“ uvedla manažerka areálu Hana Hoffmannová.

Od dalšího víkendu by se podle ní měla rozjet lanovka Suzuki a otevřít sjezdovka Přemostěná. Tu letos vedení střediska prodloužilo o 600 metrů a připravilo objezd i pro méně zdatné lyžaře.

Kromě Klínovce bude o víkendu fungovat také sousední skiareál Boží Dar - Neklid, kde bude v provozu vlek Hranice a dvě přilehlé sjezdovky. V sobotu otevře i Novako na Božím Daru, v provozu nebude jen snowtubing.

Sezonní premiéra čeká rovněž nejmladší krušnohorské středisko na Plešivci, kde vlekaři pilně zasněžovali. „O víkendu spustíme lanovku Pstruží a sjezdovku číslo 1 Hana. Dále pak bude fungovat půjčovna ve Pstruží, restaurace Fabrika a bar u Dostyho ve Pstruží a restaurace Plešivec,“ vyjmenoval ředitel střediska Petr Voráček.

Klasický příchod zimy potěšil i provozovatele střediska na Bublavě. Tamním rekordem byla sezona od 16. listopadu do dubna. Naposledy ale středisko otevřelo kvůli teplu až 5. ledna.

„Utekly nám celé Vánoce. Zahájení okolo poloviny prosince je standardní,“ řekl Jiří Lhota ze sdružení SKI Bublava, které středisko provozuje. Vysněžené má sjezdovky Malý a Střední Bleiberg a dětský park, dále zasněžuje i Lesní sjezdovku u lanové dráhy. Od pátku začnou fungovat i všechny doprovodné služby.

„Podmínky na Bublavě jsou teď ideální a máme jistotu, že přežijeme i případné oblevy. Na sjezdovkách leží kolem půl metru technického sněhu, což odpovídá asi dvěma metrům přírodního. Technický sníh má jinou konzistenci a déle vydrží,“ uvedl Jiří Lhota. Zmínil přitom, že takto kvalitní začátek zimy nepamatuje, i když přírodní sníh nenapadl.

V pátek otevírá také areál Skipot v Potůčkách, a to populárním večerním lyžováním. Podle provozovatele Marka Plachého bude středisko fungovat celý víkend, v týdnu si dá pauzu a od dalšího víkendu už chystá běžný provoz. „Na sjezdovce máme metr sněhu. Až na to, že jsme museli celý kopec technicky vysněžit, nás počasí celkem potěšilo,“ řekl Marek Plachý.

Podle pozorovatele Českého hydrometeorologického ústavu Rudolfa Kovaříka ze Šindelové je nyní region pod vlivem inverze. Ta ale v neděli skončí a poté se začne opět ochlazovat. „Zatím to vypadá, že Karlovarský kraj dostane k Vánocům dárek v podobě sněhu,“ uvedl.

Ačkoli podle něj přijde typická obleva, udržet by se měl od středních poloh výše. Ochlazení prý dorazí opět po svátcích, takže se lyžaři mají na co těšit.

Předvánoční ceny v areálech

 • Skiareál Klínovec
  denní skipas pro dospělé 590 Kč, děti do 16 let 470 Kč (platí pouze tento víkend), děti do 7 let zdarma, www.klinovec.cz
 • Skiareál Bublava
  denní skipas pro dospělé za 450 Kč, pro děti do 15 let za 325 Kč, děti do 5 let v doprovodu rodičů zdarma, www.bublava.cz
 • Skiareál Neklid, Boží Dar
  denní jízdné 490 Kč za dospělého a 360 Kč za dítě do 13 let, děti do 6 let zdarma, www.skiarealneklid.cz
 • Skiareál Hranice, Boží Dar
  denní jízdné pro dospělé za 290 Kč Kč, pro děti do 12 let 200 Kč, děti do 6 let zdarma, www.skiarealhranice.cz
 • Skiareál Novako Boží Dar
  denní jízdné 230 Kč, děti do 10 let 120 Kč (11:00 – 16:30), www.novako-ski.cz
 • Skiareál Plešivec
  denní skipas pro dospělé 620 Kč, pro děti do 16 let 460 Kč, studenti 570 Kč, děti do 6 let zdarma, www.skiarealplesivec.cz
 • Skiareál Nádraží Pernink
  celodenní skipas dospělí 250 Kč, děti do 12 let 210 Kč, možnost zakoupit jízdné na 2 nebo 4 hodiny, www.pernink.info
 • Ski areál Velflink Pernink
  celodenní permice 260 Kč dospělí, dítě do 15 let 200 Kč, www.skiarealpernink.cz
 • Skipot Potůčky
  denní jízdné 290 Kč dospělí, 230 Kč děti do 15 let, www.skipot.cz


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Udeřil jej a vzal do „kravaty“, popsal žalobce zásah policisty proti řidiči

Vladimír Slavotínek (vlevo) u plzeňského okresního soudu.

U Okresního soudu Plzeň-město začalo hlavní líčení s vysoce postaveným policistou Vladimírem Slavotínkem, který je...

Další z rubriky

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...

Kolena se nám rozklepala až po požáru, říkají zachránkyně seniorů

Adriana Tomancová a Kristina Jedličková (zleva), dvojice zaměstnankyň Domova...

Zažili to, co se dá nazvat noční můrou všech, kteří pečují o jakýmkoliv způsobem znevýhodněné lidi, v tomto případě o...

Do práce s dítětem? Přibývá zaměstnavatelů, kteří zajistí hlídání

Ilustrační snímek

Stále více rodičů si může dovolit chodit do práce s dítětem. Na hlídání jejich ratolestí láká stále více zaměstnavatelů...

Najdete na iDNES.cz