Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sezona jedna hrůza, zoufají si krušnohorští vlekaři. Daří se jen někde

  13:45aktualizováno  13:45
Je to marnost, hodnotí letošní zimu provozovatelé některých skiareálů v Karlovarském kraji. Lyžovalo se jen chvíli před Vánocemi, pak to mnohde kvůli počasí nešlo. Vleky v Nových Hamrech se dokonce ani nerozjely. Horská střediska počítají ztráty a řada z nich už sezonu minulý týden odpískala.

Lyžaři na lanovce LD Modesgrund v novém lyžařském středisku na krušnohorském Plešivci. | foto: Martin Stolař, MAFRA

"Letošní sezona je skutečně v našem středisku u konce. Děkujeme našim návštěvníkům za přízeň a podporu," píše se na webu Lyžařského střediska Aš. Kvůli zimě - nezimě tam ukončili provoz minulou neděli.

"Sluníčko nám sežralo i umělý sníh. Zmizela stopa, po které se jezdilo vlekem na kopec. Alespoň že u nás mohou děti o pololetních prázdninách sáňkovat a bobovat. Je tady živo," řekla pracovnice infolinky Veronika Šebrlová.

A to jsou ještě v Aši rádi, že se tam po Novém roce jezdilo celé tři týdny. Původně to vypadalo jen na týdny dva. I tak se nepodařilo zachránit pololetní prázdniny. Dobrovolníci a nadšenci z řad důchodců a studentů, kteří zajišťují provoz areálu, při nich mají napilno. Demontují unašeče, závaží a další techniku.

Provozovatel perninského skiareálu Nad nádražím Zdeněk Kučera má spočítané, že i s lednovou přestávkou jezdil v zimní sezoně 2013/14 celkem 34 dní.

"Je to za poslední období smutný rekord, i když v roce 1997 pamatuji jen dva týdny provozu. Prodělek jsem ještě nepočítal, protože ještě může před skončením sezony napadnout sníh. Ale i kdyby, tak lidé raději sednout na kola a na lyže nepřijedou."

Do nejdelší sjezdovky v Perninku, která je bez umělého zasněžování, se v minulých dnech opíralo sluníčko, takže na ní zbyly malé ostrůvky sněhu. Ostatní dva miniareály zasněžují provozovatelé děly, takže se na nich jezdí.

"Zvu všechny do Perninku ke konkurenci, jen ať všichni vypadnou od počítačů," usmíval se Zdeněk Kučera.

V Nových Hamrech se nejezdilo vůbec

V Nových Hamrech sezona na sjezdovce zdejší Tělovýchovné jednoty ani nezačala. Jak říká provozovatel skiareálu Vladimír Kubů, důvodem byl sníh. Toho přírodního bylo málo a o sněžná děla Nové Hamry přišly kvůli problémům s pozemky.

Bez sněhu je také uměle zasněžovaný svah u kostela, takže vyznavači sjezdového lyžování jsou v Nových Hamrech bez šance.

"Po finanční stránce byla sezona jedna hrůza. Jsme hluboko proděleční. Museli jsme investovat peníze do revizí a vylepšení zařízení. Mysleli jsme, že se investice zaplatí. Takový je ale život, nic s tím nenaděláme," posteskl si Vladimír Kubů.

V oboru podniká od roku 1970, ale nic podobného v Krušných horách nepamatuje. Vzpomíná třeba, že sníh nebyl celý únor, a nebo na Vánoce přišla obleva. Ale 15 centimetrů sněhu za sezonu, který rychle roztál, to tu ještě podle něj nebylo.

Běžkaře posílají na procházky

Lepší zprávy přišly z Božího Daru a sousedního Neklidu. "I když tady pere sluníčko přes den jako blázen, tak se všude lyžuje - na Neklidu, za hotelem Praha i v Novaku. Pro běžkaře je ale sezona v háji. Lidi letos posíláme na procházky a ne na běžky," uvedla pracovnice božídarského infocentra Alena Řehořová.

Osobně nevěří, že se sněhové podmínky ještě změní, i když pořádná zima začala v Krušných horách loni až v březnu.

V božídarském infocentru mimo jiné doporučují zájemcům o sjezdové lyžování návštěvu nově otevřeného areálu Plešivec, kde jsou v provozu čtyři sjezdovky.

Nejlépe za současného počasí dopadlo nevětší krušnohorské středisko Klínovec.

"K dispozici je deset kilometrů sjezdovek. Leží na nich kolem půl metru technického sněhu. V noci bývá pod nulou, takže sníh pěkně přituhne. Lyžování je super. Jezdí všechny tři páteřní lanovky, takže je vlastně otevřený celý areál," pochvaloval si manažer klínoveckého střediska Adam Svačina.

Na Klínovci fungují za plné ceny. Posezonní slevy mají začít v březnu po uzavření některých sjezdovek. Klínovec by měl být v provozu ještě měsíc a půl. "Měsíc vydržíme stoprocentně," plánuje Adam Svačina.

Dodal, že Klínovec je bez přestání v provozu od 5. prosince. Kvůli rozmarům zimy ale tržby poklesly zhruba o 20 procent.

Na nedostatek lyžařů ani zásob umělého sněhu si nemohou stěžovat na Bublavě. Provozovatelé zdejšího skiareálu chtějí zachovat lyžování alespoň na jedné sjezdovce do konce března.

Bublava, podobně jako Klínovec, má ceny pro plnou sezonu. O mimosezonním jízdném se majitelé areálu budou radit v sobotu, kdy rozhodnou, od jakého data začnou platit nižší ceny.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Udeřil jej a vzal do „kravaty“, popsal žalobce zásah policisty proti řidiči

Vladimír Slavotínek (vlevo) u plzeňského okresního soudu.

U Okresního soudu Plzeň-město začalo hlavní líčení s vysoce postaveným policistou Vladimírem Slavotínkem, který je...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Po koupání v Kolovském rybníku mají děti vyrážku, mohou za to paraziti

Ilustrační snímek

V Kolovském rybníku nedaleko Karlových Varů se podle všeho rozmnožily cerkárie a způsobily svědivou vyrážku asi deseti...

Další z rubriky

Věž v Podhradí po staletích nabídne nezapomenutelný výhled na kraj

Podhradí, zřícenina Dolního zámku a zřícenina hradu Neuberg.

Ještě po válce stálo v Podhradí u Aše několik šlechtických sídel a žily zde dva tisíce obyvatel. Pak ale přišly roky,...

Kolena se nám rozklepala až po požáru, říkají zachránkyně seniorů

Adriana Tomancová a Kristina Jedličková (zleva), dvojice zaměstnankyň Domova...

Zažili to, co se dá nazvat noční můrou všech, kteří pečují o jakýmkoliv způsobem znevýhodněné lidi, v tomto případě o...

Začala oprava chebské lávky do Hájů. Je poškozená víc, než se čekalo

Začíná oprava lávky do chebské čtvrti Háje.

Dlouho očekávaná oprava lávky do chebské čtvrti Háje konečně začala. Původně měly práce odstartovat už v zimě a skončit...

Najdete na iDNES.cz