Lyžaři na lanovce LD Modesgrund v novém lyžařském středisku na krušnohorském...

Lyžaři na lanovce LD Modesgrund v novém lyžařském středisku na krušnohorském Plešivci. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Lyžařský areál na Plešivci v tichosti otevřel, chce konkurovat Alpám

  • 4
Lyžaři se konečně dočkali hitu letošní sezony. Skiareál na Plešivci za 400 milionů otevřel většinu sjezdovek. Jeho stavbu provázely pořádné potíže. Nejprve zastavené evropské dotace, potom anonymní udání, které policisté odložili a nakonec nebývale teplá zima.

Vedení střediska v tichosti postupně zprovoznilo uměle vysněžené sjezdovky. Už chybí jen jediná a z areálu konečně zní: Máme otevřeno.

"Středisko jsme nechtěli zviditelňovat, protože nebyl dostatek sněhu. Všude jsme prezentovali, jak bude areál veliký, kolik budeme mít lanovek, sjezdovek a jak budeme vysněžovat. Do toho se přidaly legislativní problémy a špatné počasí. Nechtěli jsme lidi zklamat, proto jsme otevřeli poněkud v tichosti," vysvětlil manažer střediska Petr Voráček.

Skiareál Plešivec chce kvalitou svých služeb konkurovat alpským střediskům. Návštěvníkům nabízí různé profily sjezdovek od modrých po černou, zcela nové sedačkové lanovky a moderní stravovací provozy. Ačkoli otevřel teprve před pár týdny, na návštěvnost si nemůže stěžovat.

"Je to příjemné a ohlasy ze sta procent pozitivní, což celý tým nesmírně těší. Včetně rolbařů, kteří tady odvádějí neskutečnou práci," řekl manažer.

Speciální ceník

Protože středisko ještě není v provozu celé, platí stále speciální ceník. Celodenní dospělé jízdné stojí 400 korun, dětské 250 korun. Jízdenky fungují pomocí bezdotykové karty, za kterou lyžaři skládají padesátikorunovou zálohu.

Stavba skiareálu na Plešivci stála zhruba 400 milionů korun, asi polovinu slíbila zaplatit Evropská unie prostřednictvím Regionálního operačního programu Severozápad, který však na čas zastavilo vyšetřování machinací.

Skiareálu pak přitížilo ještě anonymní trestní oznámení, které policisté odložili. Peníze z Unie kvůli těmto problémům středisko očekává až v polovině roku. Plány na další vylepšování to však nezastavilo.

"Příští rok bychom rádi dokončili sjezdovku do Pstruží. Další novinky chceme lidem říct až po sezoně, aby se měli na co těšit," usmíval se Petr Voráček.

Lyžování na Plešivci má tradici

Z otevření skiareálu na Plešivci má radost starosta přilehlých Abertam Zdeněk Lakatoš. Město, které kdysi proslulo výrobou rukavic, nyní opět zajímá investory. Zájem mají o chátrající domy, které plánují měnit na penziony. Těm stávajícím se mimochodem po otevření skiareálu daří.

"Od doby, co Plešivec začal jezdit, neřeší rušení rezervovaných pobytů. Hosté zůstávají, a dokonce přijíždějí i takoví, kteří by sem dřív nezabloudili," potěšilo starostu. Radnice byla připravena i na negativa, zejména rostoucí dopravu ve městě. Podle Zdeňka Lakatoše se ale katastrofa nekoná.

"Jediné, co budeme muset v budoucnu asi vyřešit, je příjezd na Plešivec. Kdyby napadlo hodně sněhu, na vrcholu by mohly být s dopravou problémy. Pro návštěvníky Plešivce je ideální nechat auto ve Pstruží, kde vzniklo velké parkoviště," doporučil.

Ačkoli lyžařské středisko vyrostlo na Plešivci teprve nyní, tradice zimních sportů je v místě mnohem starší. Starosta od majitele abertamského hotelu Orion zjistil, že v roce 1953 se na Plešivci konaly lyžařské závody, nejspíš tam byla i sáňkařská dráha. "Vrch byl holý, proto jméno Plešivec. Teprve později přišlo rozhodnutí zalesnit jej," zjistil.

S nápadem vybudovat na zalesněném vrchu skiareál, přišli před lety zástupci Abertam a Merklína. Nechali zpracovat projektovou dokumentaci, tu pak prodali společnosti HR Agency, která areál postavila. Od tehdejšího nápadu uplynulo přibližně sedm let.