Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Opravdová zima je konečně tady, na horách se začaly rozjíždět vleky

  9:07aktualizováno  9:07
S notným zpožděním, ale nakonec přece, začíná tento týden lyžařská sezona v Karlovarském kraji. Většina skiareálů díky ochlazení zasněžuje a v provozu jsou už teď některé sjezdovky. Například na Klínovci nebo nově na Bublavě.

Ani špatná viditelnost neodradila v úterý dopoledne natěšené zájemce od lyžování na Bublavě. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Hodně smolný začátek letošní sezony mají lyžařská střediska v regionu. Poté, co přišla o jeden z jejích vrcholů, tedy vánoční svátky, věří jejich zaměstnanci alespoň v to, že se vydaří únorové jarní prázdniny. Ani ty už mnohde ale nejspíš zimu nezachrání.

„Historicky letos začínáme úplně nejpozději. Přežijeme, ale nebude to žádné vítězství. Sezona už nemůže být výborná,“ řekl Jiří Lhota ze skiareálu na Bublavě.

V úterý se tam povedlo zprovoznit sjezdovku střední Bleiberg a do víkendu by mohly přibýt další, a to včetně dětského parku.

„Na vysněženou sjezdovku připadlo osm centimetrů prašanu a na první den přijelo i dost lidí,“ popsal Lhota.

Ochlazení opět otevřelo krušnohorský Klínovec

Jediným střediskem, kterému se podařilo během části Vánoc udržet v provozu, byl Klínovec. I ten ale musel kvůli mimořádně teplému počasí na Štěpána zavřít.

Díky ochlazení posledních dní však opět může zasněžovat a lyžaři už se zase prohánějí po Dámské sjezdovce a Pařezovce. Ty se sice chlubí půl metrem až 80 centimetry sněhu, ale zdaleka ještě ne všude.

Kam a kdy na lyže

Skiareál Klínovec
v provozu je Dámská a Pařezovka

Skiareál Bublava
v provozu je střední Bleiberg

Skiareál Novako, Boží Dar
v provozu, zatím ale bez snowtubingu

Skiareál Potůčky
v provozu od středy

Skiareál Boží Dar - Neklid
v provozu bude od čtvrtka, a to vlek za Prahou a přilehlá sjezdovka, když počasí dovolí, od soboty pojede i vlek Hranice se sjezdovkou

Skiareál Mariánky
v provozu bude od soboty 9. 1.

Skiareál Aš
pokud počasí dovolí, otevře tento víkend

„V příštích dnech se pokusíme spustit ještě Přemostěnou sjezdovku a výhledově, pokud by se trochu ochladilo, i další části areálu,“ uvedl manažer střediska Adam Svačina.

Na hodnocení úvodní části sezony je podle něj ještě brzy. Prosinec sice skiareálu utekl, je ale možné, že ztráta nakonec nebude tak velká. Největší investice už má areál za sebou.

„Žádný velký projekt připravený nemáme, jen letní aktivity, které by se při nižších tržbách trochu zpomalily. Nechci ale předbíhat, protože nevíme, jak zima dopadne,“ doplnil manažer.

Na zahájení sezony se chystá také sousední skiareál Boží Dar - Neklid. Pokud počasí dá, první lyžaře by rád přivítal v druhé polovině tohoto týdne. V provozu by měla být lanovka za Prahou a k ní by se postupně mohly přidat další. Nesmí ale zapršet.

„Loni jsme začínali 27. prosince a dopadli jsme nakonec ještě dobře. Právě od sedmadvacátého totiž přijíždějí lidé na hory. O část tržeb jsme sice přišli, ale nebylo to tak zoufalé jako letos,“ popsal Filip Majkus z Neklidu.

Nevyjdou ani pravoslavné Vánoce

Zaměstnanci střediska samozřejmě vědí, že jim unikly Vánoce, jenomže kromě toho jim utečou i Vánoce pravoslavné, které jsou tento týden.

„Naučilo se k nám o nich jezdit hodně rusky hovořících návštěvníků. Ti sice na Božím Daru jsou, ale ne v takové míře,“ podotkl Filip Majkus. Je podle něj otázkou, jak se bude zima dál vyvíjet.

I kdyby nastaly ty nejvhodnější podmínky, středisko má omezenou kapacitu. „Únor a jarní prázdniny mohou být silné, je to jedna ze složek celé sezony, ale když vypadne vánoční část, v tržbách to bude znát,“ uvedl.

O vánoční svátky přišlo také středisko v Potůčkách. Stejně jako většina skiareálů i tam spustili zasněžování koncem listopadu, pak ale museli přípravy na sezonu přerušit. „Určitě to ovlivní další investice,“ uvedl provozovatel Marek Plachý. Během úterý ještě upravoval sjezdovku, lidem se otevřela ve středu.Nejčtenější

Pavlína, Lenka, Ilona. Zmizely před 30 lety, jejich osud je záhadou

Pohřešují se od srpna 1988. Zleva: Pavlína Braunová, Lenka Mužíková, Ilona...

V srpnu 1988 se ztratily v ČSSR během tří dnů za nejasných okolností tři dívky. Jako první zmizela 6. srpna u Strakonic...

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...

Opilý řidič vjel na staveniště, nehodu nepřežila spolujezdkyně

Při tragické dopravní nehodě zemřela třiapadesátiletá žena.

Tragická dopravní nehoda se stala v neděli po druhé hodině v noci. Řidič, který sedl za volant pod vlivem alkoholu,...

Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Další z rubriky

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Autobusy FlixBus na trase z Prahy nově zajíždějí až do Sokolova a Chebu

Rivalové na karlovarském terminálu, autobusy společností FlixBus a RegioJet.

Nově až do Sokolova a Chebu zajíždějí od konce minulého týdne autobusy společnosti FlixBus na trase z hlavního města....

Najdete na iDNES.cz