Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lyžařské Vánoce se nepovedly, sjezdovky teď ale díky ochlazení ožijí

  9:02aktualizováno  9:02
Poté co kvůli teplému počasí ztratily skiareály v Karlovarském kraji jeden z vrcholů sezony, přichází meteorologové a především vlekaři s příznivějšími zprávami. Díky postupnému ochlazování chtějí ke konci týdne začít opět zasněžovat.

Sobotní lyžování na posledních zbytcích technického sněhu na klínovecké sjezdovce Dámská. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Během Vánoc bylo možné lyžovat jen na Klínovci, i ten však v neděli zavřel. A tak ačkoli během normální zimy bývají o vánočních svátcích parkoviště skiareálu na Klínovci nacpaná k prasknutí, během těch letošních se počet parkujících aut pohyboval jen v řádu desítek.

Z původních dvou sjezdovek o posledním vánočním svátku už jela pouze Dámská a manažer střediska Adam Svačina měl hned ráno jasno. „Dočasně přerušíme provoz,“ říkal.

Na Štěpána v poledne tam teplota vyšplhala na 5,2 stupně Celsia a se sněhem udělal své předchozí déšť. Přestože zaměstnanci zavřeli v neděli, byli optimističtí. Podle předpovědi meteorologů se začne od úterý ochlazovat. Od pátku už se budou denní teploty držet kolem nuly a mělo by začít sněžit.

„Od úterý se má počasí zlomit. Od Nového roku by díky tomu mohla opět jet část areálu. Jsme nyní schopni tahat si vodu z jeho jižní části. Pokud opravdu bude minus osm stupňů, jak tvrdí předpověď, za tři noci vysněžíme celou jednu stranu,“ předpokládá Adam Svačina.

Společně s tím by chtěli zaměstnanci pustit i dětský park, aby si děti užily zbytek vánočních prázdnin, a také lanovku z Jáchymova, kde je strategické parkoviště. Kvůli nadprůměrným teplotám má letos středisko mnohem horší začátek sezony, než tomu bylo minulý rok, kdy otevíralo o dva dny později.

„Umělé zasněžování stálo stovky tisíc korun,“ vyčíslil manažer. Aby středisko zachránilo zásoby, které stačilo udělat na jižní straně, tatrami převáželo sněhové hromady do severní části na Dámskou sjezdovku a Pařezovku, což ale také něco stálo.

Oproti loňsku se kvůli teplému začátku zimy propadl Klínovec zhruba o 40 procent. „Věříme ale, že pokud se ochladí, v sobotu zase otevřeme. Uděláme pro to maximum,“ ujistil Svačina.

Také na Bublavě se těší na první mrazy

S nadějí hledí do příštího týdne také zaměstnanci skiareálu na Bublavě. Stejně jako v mnohých ostatních střediscích, nedostali ani tam příležitost, aby sezonu vůbec zahájili.

„Víme, že vánoční lyžování, které je jednou ze špiček sezony, už nestihneme. Předpověď je ale malinko optimističtější a na Silvestra možná začneme zasněžovat,“ uvedl Jiří Lhota ze sdružení Ski Bublava, které areál provozuje.

Teď prý jeho členům nezbývá nic jiného než čekat. Z nasněžených hromad se přitom staly spíše hromádky, ovšem zprovoznit první sjezdovky by prý neměl být problém. „Jsou krátké a jsme schopni vysněžit je rychle. Potřebujeme k tomu ale mráz,“ řekl Jiří Lhota.

Situace na českých horách podle něj není příznivá, ovšem stejně jsou na tom i Alpy. Sám se v nich byl podívat před Štědrým dnem. Ačkoli navštívil středisko ležící přes dva tisíce metrů vysoko, zelenající tráva a zpěv ptáků mu Vánoce vůbec nepřipomínaly. Přesto na Bublavě nevěší hlavu, protože například loni zachránily středisko výborné únorové podmínky.

Lázeňská lanovka vozí místo lyžařů turisty

S náhradním programem kvůli slabé zimě přišli na druhý vánoční svátek zaměstnanci střediska v Mariánských Lázních. Od soboty je tam denně v provozu kabinková lanová dráha pro pěší, která přepraví 350 osob za hodinu.

„Zasněžovali jsme asi dvacet hodin ke konci listopadu, pak do toho napršelo. Něco málo toho pracně nasněženého technického sněhu ještě zbývá, ale jako asi většina českých areálů, tak i my stále čekáme na mráz. Rozhodli jsme se však i přesto zahájit provoz kabinkové lanové dráhy, kterou mohou lidé využít alespoň při procházkách či paradoxně i teď v zimě k cyklistice,“ říká Vladimír Černý, ředitel areálu Mariánky.

Nic jiného než čekat na sníh, nezbývá ani středisku v Aši, které patří mezi ta menší. Podle Jiřího Franka, který v areálu pracuje, budou vánoční zisky zcela jistě scházet.

„Loni byl začátek stejně špatný a všichni jsme byli znepokojení, ve výsledku ale sezona dopadla špičkově,“ připomněl s tím, že se všechno ještě může otočit. Skiareál má navíc podle něj tu výhodu, že zaměstnanci v něm pracují brigádně, což se týká například i půjčoven lyží.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Někteří ptáci vymizeli, jiní si k nám našli cestu, říká znalec ptačí říše

Dětmar Jäger patří mezi přední ornitology v Karlovarském kraji. Sleduje...

Dlouholetý ornitolog, bývalý pedagog a uznávaný znalec ptačí říše Dětmar Jäger by si mohl v klidu užívat zaslouženého...

Kraj rozhodne o osudu uměleckoprůmyslové školy ještě letos

Budova Střední uměleckoprůmyslové školy Karlovy Vary je v havarijním stavu.

Do konce letošního roku by chtělo vedení kraje rozhodnout o tom, co dál s budovou uměleckoprůmyslové školy v Karlových...

Muž onanoval na nádraží, přestal až na výzvu policejní hlídky

Ilustrační snímek

Cestující na mariánskolázeňském nádraží pohoršoval muž, který se ukájel na veřejnosti. S onanováním přestal, teprve...

Najdete na iDNES.cz