Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rychlost silničářů ohlídají ve Varech sněžní kontroloři z magistrátu

  8:54aktualizováno  8:54
Silničáři budou v době zimního úklidu ulic pod drobnohledem úředníků karlovarského magistrátu. Ti si chtějí přes zimu denně ohlídat, zda cestáři vyjíždějí včas a na správná místa. Loni se jim totiž nelíbilo, že posypové vozy vyrážejí do ulic pozdě.

Ilustrační snímek | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Více než 146 kilometrů silnic, 190 autobusových zastávek či 151 přechodů pro chodce. Taková porce práce čeká v zimních měsících na pracovníky firmy, která v Karlových Varech zajišťuje zimní údržbu. A budou pod bedlivým dohledem magistrátních úředníků.

„S vedením firmy už jsme jednali. Dali jsme jim jasné podmínky: buď budou fungovat tak, jak si představujeme, nebo přijdou na řadu sankce. Hrozí i vypovězení smlouvy,“ konstatoval Čestmír Bruštík, první náměstek karlovarského primátora.

Velkou pomocí při kontrole práce úklidové firmy budou GPS vysílače, jimiž je vybaveno každé z úklidových aut. Silničářům na druhou stranu pomůže nová automatizovaná meteorologická měřicí stanice ve Dvořákových sadech.

„Ta dolní doplní stávající v Olšových Vratech a měla by poskytnout relevantnější údaje pro nižší část Karlových Varů,“ vysvětlil Jan Kopál, mluvčí karlovarského magistrátu.

Meteostanice pomůže městu ušetřit peníze

Aktuální data z centra města by se podle něj mohla odrazit v efektivnějším nasazení techniky a následných úsporách. Karlovy Vary vydávají za letní a zimní údržbu přibližně 35 milionů korun.

„Z toho je jedenáct milionů na letní a 24 na zimní údržbu. Ta se provádí od 1. listopadu do 31. března,“ upřesnil mluvčí magistrátu.

Pokud není sníh, což v předchozích letech nebylo výjimkou, provádí firma náhradní čištění ulic. Harmonogram úklidu města má jasně stanovená pravidla. Ta určují, dokdy mají posypové vozy vyjet.

Komunikace v prvním pořadí musejí být uklizené do jedné hodiny po spadu sněhu. Týká se to téměř 42 kilometrů silnic. Do jedné hodiny musejí být uklizené i autobusové zastávky. Dvě hodiny má úklidová firma na pěší zóny a veřejná prostranství. Ani těch není málo. V Karlových Varech je jich více než 29 tisíc metrů čtverečních. Nejvíce času, konkrétně šest hodin, pak má na schodiště, mosty a lávky pro pěší.

Ne všechny komunikace ovšem uklízí společnost, která má s městem od loňského roku smlouvu. Vybrané parkové cesty v centru a chodníky a stezky na sídlištích Stará Role, Růžový Vrch a Čankovská má totiž na starosti Správa lázeňských parků.

I když je zimní údržba Karlových Varů poměrně důkladná, stále jsou místa, kterým by se měli chodci vyhnout. V celém městě je jich 36 a jsou to úseky místních komunikací a chodníků, na kterých se pro jejich malý dopravní význam v zimě schůdnost a sjízdnost neudržuje. Patří mezi ně například schodiště ze Západní ulice k dolnímu nádraží ve směru do Tuhnic či spojka mezi Ostrovským mostem a Nádražní stezkou.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Udeřil jej a vzal do „kravaty“, popsal žalobce zásah policisty proti řidiči

Vladimír Slavotínek (vlevo) u plzeňského okresního soudu.

U Okresního soudu Plzeň-město začalo hlavní líčení s vysoce postaveným policistou Vladimírem Slavotínkem, který je...

Další z rubriky

Do práce s dítětem? Přibývá zaměstnavatelů, kteří zajistí hlídání

Ilustrační snímek

Stále více rodičů si může dovolit chodit do práce s dítětem. Na hlídání jejich ratolestí láká stále více zaměstnavatelů...

Domov pro seniory v Chebské Dragounské ulici může znovu přijímat klienty

Ilustrační snímek

Karlovarský kraj dočasně zrušil zastavené přijímání klientů do domova pro seniory v chebské Dragounské ulici. Ten se od...

Kde jste vzali tu naftu? Auto zlodějů hned po krádeži stavěli policisté

policie velikonoce řidič alkohol kontrola

Smůlu měla šestice zlodějů, která na Chebsku ukradla ze stavby silnice zhruba sto litrů nafty. Když se svým lupem...

Najdete na iDNES.cz