Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Církve v Karlovarském kraji berou lesy i pole, městům to uvolní ruce

  10:08aktualizováno  10:08
Zástupci církví a obcí v kraji se dočkali. Díky zákonu o církevních restitucích, který začne platit od nového roku, se obcím uvolní ruce pro investice. Například při stavbách bytů. V Bochově zákon umožní stavět domy na pozemcích bez někdejší plomby ve prospěch církve.

Díky restitucím může Teplá vyměnit pozemky a postavit cyklostezku mezi klášterem a nádražím. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

"Nový zákon určitě nějaké těžkosti ponese. Mám z něj ale radost. Myslím, že můžu mluvit i za zastupitele. V naší lokalitě máme dva pozemky, které by se hodily pro výstavbu rodinných domů. Bochov by se mohl rozšířit," řekl tamní starosta Miroslav Egert.

Bochovští mimo jiné počítají s tím, že na areál bývalého muničního skladu přestanou rok co rok z obecní pokladny přispívat částkou téměř 400 tisíc korun.

Co umožní restituce

Město Teplá bude moci díky výměně pozemků vybudovat cyklostezku mezi klášterem a nádražím.

Bochov po výměně pozemků využije bývalý muniční sklad. Restituční zákon také umožní na okraji Bochova výstavbu rodinných domů ve dvou lokalitách.

Klášter premonstrátů v Teplé získá 6 000 hektarů půdy. Podle Bílé knihy přišli v Mariánských Lázních premonstráti v roce 1948 při znárodnění lázní o léčebny Goldene Kugel, Maroko Luisenhof, Weisses Rossel a Procadera.

Římskokatolická církev získá v západních Čechách 5 000 hektarů půdy na Nejdecku. V Mariánských Lázních začne po výměně pozemků stavba hotelu.

Jedná se například o náklady na hlídání objektu a další výdaje. Většina muničních pozemků je totiž pod plombou ve prospěch Kolegiátní kapituly sv. Kosmy a Damiána ve Staré Boleslavi.

Město proto nemůže sklad komerčně využívat podle svých představ. Také Mariánským Lázním uvolní nový zákon ruce. Chystané investice totiž dosud blokovaly spory o pozemky.

Řád premonstrátů v Teplé se chystá převzít pozemky o rozloze 6 000 hektarů. Dosud je obhospodařují Lesy ČR. Mniši se na nabytých polnostech a lesích chystají hospodařit. Budovy na nich chtějí pronajmout.

Ve prospěch premonstrátů drží Pozemkový fond ČR pozemky v sousední Teplé. Město na nich mezi nádražím a klášterem plánuje cyklostezku.

Mluvčí plzeňské diecéze římskokatolické církve Alena Ouředníková má na církevní restituce jasný názor. Zatímco někteří politici ani občané by nic nevraceli, mluvčí nový zákon vítá i z pohledu starostů.

"Blokační paragrafy na pozemky jim dělaly těžkou hlavu. Případů, kdy se s pozemkem nemohlo nic dělat, je hodně. Mělo by se církvi vrátit, co jí bylo v minulosti ukradeno."

Kněze budou platit jen ti, kdo mají k církvi vztah

Podle diecézní mluvčí vyplývá odpor některých lidí k vracení církevního majetku z neinformovanosti. "Na jedné straně se lidé zlobí, že jsou kněží placeni z jejich daní. Zákon ale umožní, aby se přestala financovat církev z daní těch, kdo k ní nemají žádný vztah."

V plzeňské diecézi se týká restituce především pozemků, polností a lesů. Nemovitosti, jako jsou například kostely a fary, dostala církev už v první vlně.

Někdy ani nebylo co vracet, protože některé sakrální stavby rozstříleli ve výcvikovém prostoru vojáci. Na soupisu majetku od ledna pracují v plzeňské diecézi tři pracovnice, aby se vědělo, o co má církev žádat.

"V některých případech se jedná o pozemky o rozloze jen několika desítek metrů," upozornila Alena Ouředníková s tím, že bude na farnostech záležet, jak s nově nabytým pozemkem naloží. Farnosti na nich mohou i samy hospodařit.

Plzeňský biskup František Radkovský už dříve oznámil, že v západních Čechách nepůjde o řádné dramatické vracení majetku. Diecéze totiž vznikla v roce 1993, takže jí žádné velké celky nepatří. Rozsah restitucí podle biskupa nafukují jen ti, kteří o nich nemají přehled.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Na Karlovarsku se převrátila cisterna s fekáliemi, vylily se na silnici

U Hroznětína se převrátila cisterna převážející fekálie.

Cisterna převážející fekálie z chovu zvířat se ve čtvrtek odpoledne převrátila u Hroznětína na Karlovarsku. Hasiči...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz