Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Majetková přiznání politiků: Někteří radní jen opsali stará čísla

  9:14aktualizováno  9:14
Někteří členové krajské vlády si nedělali příliš starostí, když na konci června vyplňovali a odevzdávali majetková přiznání za loňský rok. Pět současných i bývalých radních odflinklo zákonnou povinnost tím způsobem, že do koruny opsali hodnotu svých nesplacených úvěrů a půjček z přiznání za předchozí rok 2011.
Krajští politici se s počítáním příliš netrápili a do majetkového přiznání jen opsali čísla z předchozího roku. Ilustrační foto

Krajští politici se s počítáním příliš netrápili a do majetkového přiznání jen opsali čísla z předchozího roku. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Radní uvedli do čestných prohlášení nesprávné údaje, za což by jim podle zákona o střetu zájmů mohla hrozit až padesátitisícová pokuta. Když se MF DNES začala politiků na nesrovnalosti ptát, chybu většinou uznávali a začali pracovat na nápravě.

Náměstek přiznal chybu

Například náměstek hejtmana Martin Havel do aktuálního přiznání napsal, že dluží svému známému Janu Martínkovi 2,1 milionu korun a že jeho nesplacený podíl u bytového družstva Variant činí cca 1 milion korun. Tytéž sumy ale uváděl už o rok dříve, a vypadá to tedy, jako by během roku nic ze svých dluhů neumazal.

Majetková přiznání

Slouží už šestým rokem k tomu, aby bylo jasnější, zda si mohli politici vydělat na splátky hypoték, auta a domy díky placeným funkcím. Veřejnost může do jejich dokumentů zdarma nahlédnout, když o to na úřadě (krajském, městském, ve Sněmovně, Senátu) požádá. Stačí vyplnit osobní údaje a předložit občanský průkaz.

"Je to moje chyba, tupě jsem opsal čestné prohlášení z roku 2011. Oba dluhy průběžně splácím. Panu Martínkovi jsem vrátil asi 200 tisíc korun a u bytového družstva je to o několik desítek tisíc méně. Prohlášení opravím a odevzdám znovu," slíbil Martin Havel.

Přiznal navíc, že si bokem jako právník přivydělal celkem přes 100 tisíc korun, což ve formuláři také chybělo.

Stejnou chybu s opsanou půjčkou a také hypotékou udělal i náměstek hejtmana pro dopravu Petr Navrátil. "Je fakt, že jsem to vyplňoval ve spěchu. Mrzí mě, jestli se mi to takhle povedlo. Není to moc odpovědné," uznal Navrátil s tím, že obě půjčky ve výši 200 tisíc a 1,2 milionu korun ve skutečnosti splácí.

Rok staré cifry opsali i radní, kteří skončili ve funkci po volbách loni v listopadu. Týká se to Evy Valjentové (je krajskou zastupitelkou za KSČM), Vratislava Emlera (dostal post ředitele krajské knihovny) a Václava Larvy.

Emler nejdříve na dotaz MF DNES řekl, že na první pohled nesplácený hypoteční úvěr 390 tisíc korun je jen účetní chybou a že ji napraví. Po poradě s úředníky pak tvrdil, že chybu při vyplňování formuláře neudělal a úvěr splácí.

Z členů krajské vlády si loni nejvíc - přes milion korun - přivydělal hejtman Josef Novotný. Za funkci poslance parlamentu bral 903 tisíc korun. K tomu odměnu 137 tisíc jako člen dozorčí rady ve Všeobecné zdravotní pojišťovně.

Ze čtveřice nových krajských radních splácí úvěr pouze Oleg Kalaš - 275 tisíc korun.

Václav Sloup napsal, že po svém zvolení do konce loňského roku jako další činnost poskytoval právní rady u firmy HB Rent Mariánské Lázně. Zřejmě ale jeho výdělek nepřekročil sumu 100 tisíc korun, takže ji do čestného prohlášení nemusel vyplnit.

To je asi i případ radního Václava Jakubíka, který zároveň působí jako jednatel chebské společnosti Terea. Od svého zvolení do funkce (listopad) do konce roku si soukromě nepřivydělal víc než 100 tisíc, takže vedlejší příjem neuvedl, protože nemusel.

V přiznání politici uvádí, zda podnikají, jaké mají ve firmách funkce, jaký majetek či vedlejší peněžité příjmy získali a zda mají nesplacené dluhy.

MF DNES zkoumala a porovnávala jejich nová i starší čestná prohlášení. Například náměstek hejtmana Miloslav Čermák splácí městu Sokolov byt po 4 tisících měsíčně a celkový dluh už klesl pod 100 tisíc korun.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Někteří ptáci vymizeli, jiní si k nám našli cestu, říká znalec ptačí říše

Dětmar Jäger patří mezi přední ornitology v Karlovarském kraji. Sleduje...

Dlouholetý ornitolog, bývalý pedagog a uznávaný znalec ptačí říše Dětmar Jäger by si mohl v klidu užívat zaslouženého...

V Karlovarském kraji jsou z programu Restart zatím spíše zklamaní

Vizualizace podoby zkušebního polygonu BMW, který vznikne na Velké...

Na pokračování vládního programu Restart určeného na pomoc takzvaně strukturálně postiženým regionům se připravuje...

Po koupání v Kolovském rybníku mají děti vyrážku, mohou za to paraziti

Ilustrační snímek

V Kolovském rybníku nedaleko Karlových Varů se podle všeho rozmnožily cerkárie a způsobily svědivou vyrážku asi deseti...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz