Krajští politici se s počítáním příliš netrápili a do majetkového přiznání jen opsali čísla z předchozího roku. Ilustrační foto

Krajští politici se s počítáním příliš netrápili a do majetkového přiznání jen opsali čísla z předchozího roku. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Majetková přiznání politiků: Někteří radní jen opsali stará čísla

  • 1
Někteří členové krajské vlády si nedělali příliš starostí, když na konci června vyplňovali a odevzdávali majetková přiznání za loňský rok. Pět současných i bývalých radních odflinklo zákonnou povinnost tím způsobem, že do koruny opsali hodnotu svých nesplacených úvěrů a půjček z přiznání za předchozí rok 2011.

Radní uvedli do čestných prohlášení nesprávné údaje, za což by jim podle zákona o střetu zájmů mohla hrozit až padesátitisícová pokuta. Když se MF DNES začala politiků na nesrovnalosti ptát, chybu většinou uznávali a začali pracovat na nápravě.

Náměstek přiznal chybu

Například náměstek hejtmana Martin Havel do aktuálního přiznání napsal, že dluží svému známému Janu Martínkovi 2,1 milionu korun a že jeho nesplacený podíl u bytového družstva Variant činí cca 1 milion korun. Tytéž sumy ale uváděl už o rok dříve, a vypadá to tedy, jako by během roku nic ze svých dluhů neumazal.

Majetková přiznání

Slouží už šestým rokem k tomu, aby bylo jasnější, zda si mohli politici vydělat na splátky hypoték, auta a domy díky placeným funkcím. Veřejnost může do jejich dokumentů zdarma nahlédnout, když o to na úřadě (krajském, městském, ve Sněmovně, Senátu) požádá. Stačí vyplnit osobní údaje a předložit občanský průkaz.

"Je to moje chyba, tupě jsem opsal čestné prohlášení z roku 2011. Oba dluhy průběžně splácím. Panu Martínkovi jsem vrátil asi 200 tisíc korun a u bytového družstva je to o několik desítek tisíc méně. Prohlášení opravím a odevzdám znovu," slíbil Martin Havel.

Přiznal navíc, že si bokem jako právník přivydělal celkem přes 100 tisíc korun, což ve formuláři také chybělo.

Stejnou chybu s opsanou půjčkou a také hypotékou udělal i náměstek hejtmana pro dopravu Petr Navrátil. "Je fakt, že jsem to vyplňoval ve spěchu. Mrzí mě, jestli se mi to takhle povedlo. Není to moc odpovědné," uznal Navrátil s tím, že obě půjčky ve výši 200 tisíc a 1,2 milionu korun ve skutečnosti splácí.

Rok staré cifry opsali i radní, kteří skončili ve funkci po volbách loni v listopadu. Týká se to Evy Valjentové (je krajskou zastupitelkou za KSČM), Vratislava Emlera (dostal post ředitele krajské knihovny) a Václava Larvy.

Emler nejdříve na dotaz MF DNES řekl, že na první pohled nesplácený hypoteční úvěr 390 tisíc korun je jen účetní chybou a že ji napraví. Po poradě s úředníky pak tvrdil, že chybu při vyplňování formuláře neudělal a úvěr splácí.

Z členů krajské vlády si loni nejvíc - přes milion korun - přivydělal hejtman Josef Novotný. Za funkci poslance parlamentu bral 903 tisíc korun. K tomu odměnu 137 tisíc jako člen dozorčí rady ve Všeobecné zdravotní pojišťovně.

Ze čtveřice nových krajských radních splácí úvěr pouze Oleg Kalaš - 275 tisíc korun.

Václav Sloup napsal, že po svém zvolení do konce loňského roku jako další činnost poskytoval právní rady u firmy HB Rent Mariánské Lázně. Zřejmě ale jeho výdělek nepřekročil sumu 100 tisíc korun, takže ji do čestného prohlášení nemusel vyplnit.

To je asi i případ radního Václava Jakubíka, který zároveň působí jako jednatel chebské společnosti Terea. Od svého zvolení do funkce (listopad) do konce roku si soukromě nepřivydělal víc než 100 tisíc, takže vedlejší příjem neuvedl, protože nemusel.

V přiznání politici uvádí, zda podnikají, jaké mají ve firmách funkce, jaký majetek či vedlejší peněžité příjmy získali a zda mají nesplacené dluhy.

MF DNES zkoumala a porovnávala jejich nová i starší čestná prohlášení. Například náměstek hejtmana Miloslav Čermák splácí městu Sokolov byt po 4 tisících měsíčně a celkový dluh už klesl pod 100 tisíc korun.