Hauenštejn (Horní hrad)

Hauenštejn (Horní hrad) | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Vraťte nám peníze, tlačí věřitelé na majitele Horního hradu

  • 2
S finančními potížemi se potýká hradní pán Pavel Palacký. Zatímco on je v insolvenci, jeho Horní hrad - Hauenštejn i s rozsáhlými polnostmi nedaleko Ostrova na Karlovarsku je v exekuci. Říká, že jde o nedorozumění mezi lidmi kolem hradu.

Majitel hradu Pavel Palacký opravuje Horní hrad i s dobrovolníky už čtrnáct let. Teď chystá své sídlo na novou návštěvnickou a kulturní sezonu a věří, že všechno bude dobré.

Pavel Palacký, majitel hradu Hauenštejn (Horní hrad).

"Sezonu to jistě neohrozí. Jsou to věci, které se už nějakou dobu táhnou. Máme za sebou jednání, které dopadlo v náš prospěch a chystá se další," řekl. Exekuci a insolvenční návrh vysvětluje jako nedorozumění, které se stalo mezi ním a lidmi blízkými hradu.

Exekuční návrh podal na Pavla Palackého pražský podnikatel Jan Löffelman. Jak vyplývá z exekučního příkazu, chce po hradním pánovi i s úroky více než 1,4 milionu korun. "Jde o letitou půjčku, kterou klient několikrát prodloužil," vysvětlil podnikatelův advokát Jan Vondráček.

Jan Löffelman podle něj byl a je s hradním pánem neustále v kontaktu a o vrácení peněz vyjednával zhruba rok. Jenže neúspěšně.

"Tak mu nezbylo nic jiného, než věc vyřešit tímto způsobem. Vím stoprocentně, že klient nestál o nějakou likvidaci, ale nezastíráme, že očekáváme rozumné postavení se k tomuto závazku," řekl.

To samé podle insolvenčního rejstříku očekává i stavitel z Ostrova Milan Štěpánek, který podal na Pavla Palackého insolvenční návrh. Z dokumentů v řízení vyplývá, že by rád získal zpět více než půlmilionovou pohledávku plus úroky z prodlení za opravy hradu v roce 2012. Stavitel se však nechce k věci vyjadřovat.

Prodeje hradu kvůli exekuci se nebojí

Ke sporu došlo i mezi Pavlem Palackým a Petrem Binderem neboli poutníkem Hrochem, který záchraně hradu léta pomáhal. V roce 2012 napsal hradnímu pánovi otevřený dopis (k přečtení zde).

Líčí v něm své zklamání nad tím, jak se k němu Pavel Palacký choval a že jej nazval exotem. Zároveň ho vyzval, aby vrátil peníze, které poutník Hroch na obnovu hradu vydělal. Dosud prý nevrátil nic.

Opravuje hrad

Pavel Palacký koupil ruinu hradu v roce 2000. Pak založil obecně prospěšnou společnost a začal s pomocí přátel, dobrovolníků i dotací památku opravovat. Například loni v únoru mu kraj přispěl dvěma sty tisíci korunami. Na Horním hradě, který pozvolna přestává být ruinou, pravidelně pořádá koncerty a další kulturní akce. Lidem se po zimě opět otevře tuto sobotu, slavnostní zahájení sezony plánují organizátoři na 22. března, kdy se na hradě koná vítání jara.

"Bojím se, že pokud je hrad v exekuci, koupí ho někdo jiný a udělá z něj třeba hotel. To bych raději ty peníze vzal a dal je někam, kde pomůžou. Třeba nemocným dětem."

Pavel Palacký se však prodeje hradu kvůli exekuci nebojí a spor považuje za starou záležitost.

"Šlo o konflikt z nedorozumění, kdy jsem ho na jedné akci nazval exotem. Bylo to ale v tom nejlepším slova smyslu. On se urazil, pár měsíců jsme spolu nemluvili, teď už ale zase spolu všechno pořádáme," uvedl Pavel Palacký.

Peníze chtěl prý Petr Binder vrátit po aféře s "exotem". Nyní už je prý vše v pořádku a Hroch bude Hornímu hradu dál pomáhat. Petr Binder si tím ale tak jistý jako Pavel Palacký před pár dny nebyl.

Hradní pán neřeší potíže kolem peněz poprvé. V minulosti na něj podali trestní oznámení nespokojení rodiče kvůli tomu, že se prý nedočkali vrácení peněz za tábory, které se na Horním hradě i jinde nakonec neuskutečnily. Pavel Palacký kvůli tomu skončil před soudem. "Dopadlo to ale dobře, to už je léta za námi," řekl.