Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Majitelé heren v Sokolově ignorují nařízení radnice, ukázala kontrola

  11:59aktualizováno  11:59
Provozovatelé heren v Sokolově nevzali vážně ultimátum, které jim už před čtyřmi měsíci dala radnice. Jen jedno ze šesti zkontrolovaných doupat hazardu splnilo podmínky a odstranilo z domu a ulice reklamy na hrací automaty nebo namontovalo kamerový systém.

Sokolovští strážníci a zástupci radnice ve čtvrtek vyrazili na kontrolu do heren na území města. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Takový je výsledek kontroly, kterou ve čtvrtek dopoledne v hernách provedli strážníci, místostarosta, starosta a živnostenský úřad.  

Deklaraci, jež začala 1. ledna platit, přitom sami majitelé heren v září podepsali. Možná ji však ani nečetli nebo nečekali, že hned první pracovní den v novém roce přijde kontrola. Teď jim hrozí, že když do týdne závady neodstraní, zastupitelstvo jejich podniky na konci měsíce vyškrtne ze seznamu 36 adres, kde automaty smí blikat.

"Herny, které nesplní podmínky, mají smůlu a zavřeme je. Šanci jim dáme pouze do 7. ledna, pak už ne. To považuju za spravedlivé. Osobně si myslím, že řada z nich na konci ledna skončí," řekl místostarosta Ladislav Sedláček.

K čemu se herny zavázaly

  • odstranit z oken, dveří, výloh a stěn domů veškeré reklamy a jackpotové displeje 
  • odstranit všechny reklamy na podávání alkoholu ke hře zdarma 
  • dbát na čistotu v okolí 
  • zajistit kamerový systém, který trvale sleduje vstup uvnitř, zvenku, prostor s automaty. Záznam uchovávat aspoň sedm dní a poskytovat ho policii 
  • zakázat vstup osobám mladším 18 let

Sám byl ve čtvrtek zděšen z toho, co v pochybných lokálech při zátahu viděl. Většinou špínu a velké místnosti přecpané hracími přístroji.

Sokolovské herny řídí většinou Vietnamci. Obvykle pouze sloupli z výkladních skříní nápisy "herna" či "casino". Na některé však zapomněli. Jiní zase chytře deklaraci obcházejí. Obyčejnou hernu na Starém náměstí přejmenovali na Bar Las Vegas, takže je stejně jasné, co zákazník uvnitř najde.

"Tohle tedy musíme sundat?" ptala se sedmnáctiletá Vietnamka, která v Las Vegas překládala pro svou starší kolegyni za barem. Řeč byla o digitálním displeji, který prosvítal skrz vstupní dveře. A o blikající reklamě na domě. Navíc se ukázalo, že mladá dívka vlastně nemá v herně co dělat, když jí ještě nebylo osmnáct.

"Kde máte kameru, co zvenčí sleduje vstup? Nesplněno," zaškrtl velitel městské policie Petr Kubis ve formuláři. "Kam nahráváte obraz z kamer? Neumíte mi záznam pustit? Nesplněno. Do pondělka mi doložíte záznam, na kterém bude dnešní kontrola," pokračoval Kubis strojovým tempem.

Výsledky kontroly

Neprošly: Bar Las Vegas, Bar U Orla, Monaco (Staré náměstí), Club bar a zastavárna (Zámecká ul.), Herna bar Flori (u nádraží)
Prošel: Bar Johny and Thay (Hornická ul.)

Úředníci ze živnostenského úřadu se marně vyptávali na klíče k zamčeným zadním místnostem a k masivním visacím zámkům u skříněk pod barem. Mají nárok nahlédnout všude. "Nevěděli jsme, že přijdete," pobavila kontrolory Asiatka.

"Od zítřka tu budou všechny klíče, jinak vám hrozí pokuta až půl milionu korun," upozornil obsluhu Miroslav Šulc ze živnostenské kontroly. Nedostal se třeba do zavřené zastavárny, která je propojena s hernou Club bar v Zámecké ulici.

Podobné to bylo i v dalších hernách. Řada z nich neměla na dveřích ani označení, kdo ji provozuje. "Budeme to řešit sankcemi," oznámil Šulc.

V jedné herně přiznali, že deklaraci vůbec nečetli

Podnikatel, který přijel na zavolání barmana, že městská policie dělá v jeho baru Flori u nádraží kontrolu, byl ochoten zaplatit blokovou pokutu.

"Reklamy v oknech se přelepí, blikající jackpot nad dveřmi sundáme," ujišťoval strážníky. Přiznal se, že deklaraci vůbec nečetl. "Tady se na to úplně vykašlali," divil se i velitel strážníků Kubis.

Vše v pořádku měl paradoxně lokál Johny a They, který na první pohled vypadal nejméně vábně. Vietnamec dokonce stiskl pár knoflíků a strážníkům okamžitě v televizi přehrál záznam z kamer. Kubisovi vadila jen malá písmena na cedulích se zákazem hry pro mladistvé. A židlemi skoro zatarasený průchod k toaletám.

"Židle jsme dali pryč, protože tu někteří jen sedí, kouří a čekají na sociální dávky," zlobila se Vietnamka za pultem. Až bizarně v hernách působí velké plakáty s pravidly zodpovědného hraní. I to je jedna z podmínek deklarace.

Město má z hazardu 20 milionů ročně

Kontrola všech 36 heren s 339 hracími automaty v Sokolově má skončit v pondělí. Radnice je toleruje, i když by všechny mohla po roce 2014 zavřít.

Vedení města slyší hlasy lidí, jimž herny v centru vadí. Na druhou stranu by Sokolov jen těžko dokázal nahradit roční dvacetimilionový výpadek příjmů z automatů.

"Dvacet milionů je spousta peněz a obrovské morální dilema. Přibližně tolik dáváme ročně do grantů na činnost sociálních, kulturních a sportovních organizací, dotujeme bazén, knihovnu, děláme hornickou pouť a soutěž ohňostrojů," spočítal místostarosta Ladislav Sedláček.

Hodně si slibuje i od kamer a tvrdí, že hlavně úředníci ze sociálního odboru městského úřadu si záznamy vyžádají. Budou zkoumat, jestli do automatů hází peníze ti, kteří pobírají sociální dávky.

"Bez problémů je usvědčíme. Není to plácnutí do vody, opravdu to budeme kontrolovat," slíbil Sedláček.

Městská policie hodlá dodržování podmínek deklarace v hernách dál kontrolovat. "Není problém v tom, že by se v hernách páchala trestná činnost. Ale chodí do nich zloději utrácet svůj lup. Záznam z kamer může být pro policii důležitou informací," poznamenal velitel Petr Kubis.

Autor:Nejčtenější

Cizinec ženu bil a znásilňoval, cestou do restaurace mu utekla na policii

(ilustrační snímek)

Dlouhé měsíce útrap prožívala žena z Chebska. Její partner ji nejen bil a zastrašoval, ale několikrát ji i znásilnil....

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...Muž obviněný z ubití štěněte se hájí: Pořád mě napadalo a kousalo

Mrtvé štěně leželo v příkopě u silnice na Chebsku.

Muž z Chebska obviněný z ubití psa se rozhodl promluvit. Hájí se tím, že zvíře bylo nezvladatelné a svého pána neustále...

Semifinále 1. ligy: Kladno i Karlovy Vary navýšily vedení v sériích na 2:0

Miloslav Hořava z Kladna (vlevo) brání útok Josefa Mikysky z Českých Budějovic.

Atraktivní semifinále play off první hokejové ligy pokračovalo druhými zápasy. Kladno dokonalo obrat proti Českým...

Slavia na pokraji vyřazení, Jágrovo Kladno krok od postupu do baráže

Útočník Slavie Marek Račuk pálí na karlovarskou branku, gólman Filip Novotný...

Jediná výhra dělí hokejisty Karlových Varů a Kladna od postupu do vysněné baráže o extraligu. Slavia doma totiž...

Další z rubriky

Loučení se sezonou čeká na lyžaře v Krušných horách až po Velikonocích

O svátcích bude otevřený i areál na Bublavě, a to včetně černé sjezdovky, ovšem...

Ačkoli byl v úterý první jarní den, změna ročního období zatím není v krušnohorských skiareálech příliš patrná. Díky...

Muž obviněný z ubití štěněte se hájí: Pořád mě napadalo a kousalo

Mrtvé štěně leželo v příkopě u silnice na Chebsku.

Muž z Chebska obviněný z ubití psa se rozhodl promluvit. Hájí se tím, že zvíře bylo nezvladatelné a svého pána neustále...

Cizinec ženu bil a znásilňoval, cestou do restaurace mu utekla na policii

(ilustrační snímek)

Dlouhé měsíce útrap prožívala žena z Chebska. Její partner ji nejen bil a zastrašoval, ale několikrát ji i znásilnil....

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.

Najdete na iDNES.cz