Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Manželé realitní makléři zpronevěřili miliony klientů, u soudu nemluvili

  17:49aktualizováno  17:49
Ze zpronevěry se u sokolovského soudu začali zpovídat majitelé realitní kanceláře Raiff nemovitosti s. r. o. Petr a Pavlína Hnátkovi z Chodova. Celkem tři miliony korun, které jako zprostředkovatelé vybrali od kupců, si podle obžaloby ponechali a prodávajícím je nepředali.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Do zoufalé situace uvrhli podnikatelé Petr a Pavlína Hnátkovi šest svých místních klientů z Chodova a okolí. Manželská dvojice realitních makléřů zákazníkům slíbila, že zpeněží jejich byty. Peníze, které přišly do úschovy na účet jejich rodinné realitky Raiff nemovitosti od kupců, si však makléři Hnátkovi nechali a utratili.

"Přisvojili si cizí majetek, který jim byl svěřen, a způsobili tak značnou škodu," prohlásil včera státní zástupce Václav Loprais, když u Okresního soudu v Sokolově četl obžalobu Hnátkových.

Samoživitelka v nesnázích

Například samoživitelka Pavlína Vlková takhle podle spisu přišla o 400 tisíc korun. Prodávala přes Raiff byt 1 plus 1 a měla v úmyslu pořídit si větší. Na peníze čeká už rok a půl, i když kupec částku zaplatil. Suma zůstala viset v realitce a zmizela.

"Bydlím teď ve větším bytě, který jsem si vyhlédla, měla bych ho zaplatit, ale nemám z čeho. Jeho majitel byl tak slušný, že mě nenechal na ulici a vzal mě do podnájmu," líčí trable s pláčem Vlková. Žije sama s malým synem a musí splácet úvěr.

Když se začala domáhat svých 400 tisíc korun, Hnátkovi se už před ní a před dalšími klienty nechávali zapírat. Zrušili kancelář, nebrali telefony, přestali komunikovat. Manžele Hnátkovy prý Vlková v Chodově potkává. "Když se jich na ulici ptám, kde jsou moje peníze, dělají, že mě neslyší. Za mými zády se mi pak posmívají a dělají posunky," stěžuje si Pavlína Vlková.

Manželé odmítli vypovídat

Makléřské duo včera u soudu odmítlo vypovídat s tím, že vše podstatné řeklo už během vyšetřování kriminalistům. Petr Hnátek jim přiznal, že pěti z oněch šesti klientů opravdu dluží statisíce korun. "Poslali jsme jim omluvný dopis, děláme vše pro to, abychom to dali do pořádku."

Obchody prý řídil on. Peníze od klientů si nechával proto, že firma měla neplánované výdaje 2,5 milionu za bývalé spolupracovníky. Co přesně bylo příčinou tohoto dluhu, ale odmítl Hnátek policistům vysvětlit. „Peníze byly použity na chod společnosti. Probíhají jednání, jak dluh uhradit.“ Manželé tak zřejmě dál v oblasti realit podnikají.

Hnátková vypověděla, že vše zařizoval manžel a ona, byť v roli jednatelky Raiff nemovitosti, o ničem nevěděla. Hnátek vzal problémy na sebe. Klienti ale tvrdí, že jeho žena se jednání také účastnila a smlouvy podepisovala.

Dluhy se stále zvyšují

Realitka ale dluží klientům víc než oficiálních 2,9 milionu korun. Zmocněnkyně podvedených lidí přihlásila včera u soudu další škody, které jdou do desítek tisíc. Zákazníci takto vyčíslili třeba náklady na nadbytečné stěhování, cestovné, nájemné, penále za pozdní platbu daně z převodu nemovitosti (ani daň v mnoha případech firma Raiff státu nezaplatila).

Jeden z poškozených chtěl z prodejní ceny doplatit svůj úvěr, ale na peníze čeká marně a úroky v bance od té doby vyskočily na 53 tisíc. Další obelhaný se vydal do Chodova vymáhat dluh až z Anglie, kde tou dobou pobýval. Náklady na cestu autem, trajekt a zpáteční letenku vyčíslil na 17 600 korun.

Kauza bude výslechem svědků pokračovat u sokolovského soudu v říjnu.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Udeřil jej a vzal do „kravaty“, popsal žalobce zásah policisty proti řidiči

Vladimír Slavotínek (vlevo) u plzeňského okresního soudu.

U Okresního soudu Plzeň-město začalo hlavní líčení s vysoce postaveným policistou Vladimírem Slavotínkem, který je...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Opilý řidič zapadl dvakrát, na auto si bez dovolení půjčil bagr

Místo dopravní nehody, kde řidič zapadl s osobákem a později i s bagrem.

Hned dvakrát zapadl opilý řidič, který nezvládl jízdu na silnici u Bochova na Karlovarsku. Poprvé se svým autem,...

Věž v Podhradí po staletích nabídne nezapomenutelný výhled na kraj

Podhradí, zřícenina Dolního zámku a zřícenina hradu Neuberg.

Ještě po válce stálo v Podhradí u Aše několik šlechtických sídel a žily zde dva tisíce obyvatel. Pak ale přišly roky,...

V karlovarské lékárně míchají konopné tablety, nejsou ale pro každého

Lékárna Karlovarské krajské nemocnice může zpracovávat léčebné konopí. Na...

Lékárna Karlovarské krajské nemocnice jako jediná ve Varech může od letošního roku zpracovávat léčebné konopí. Poté, co...

Najdete na iDNES.cz