Komín na střeše domu č. 250/2 v Řadové ulici v karlovarské čtvrti Tašovice.

Komín na střeše domu č. 250/2 v Řadové ulici v karlovarské čtvrti Tašovice. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Manželé z Varů se bojí zplodin, zastal se jich zástupce ombudsmanky

  • 1
Čtyři roky bezvýsledně upozorňují manželé Kožešníkovi z Řadové ulice v Karlových Varech - Tašovicích úřady, že jim - i dalším sousedům - jde o život kvůli nebezpečným spalinovým cestám v domech, kde bydlí. Zastání manželé nyní našli u zástupce ombudsmanky.

Manželé Kožešníkovi tvrdí, že spalinové cesty jsou zhotovené v zásadním rozporu s projektovou dokumentací skutečného provedení stavby a díky neplatným revizním zprávám, které byly následně zfalšovány.

Zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček na základě svých zjištění a úvah dospěl k tomu, že se karlovarský stavební úřad v případě rodinných domů dopustil některých pochybení.

"Možné nebezpečí, které stěžovatelce a jejímu manželovi hrozí z nenáležitě zhotoveného odvodu zplodin u jejich nemovitosti, pokládám za vážné," napsal Stanislav Křeček manželům.

Revize jsou zfalšované, upozorňují manželé

Ti poukázali na problémy ohledně kolaudace rodinných domů včetně svého vlastního. "Revize na spalinové cesty jsou zfalšované. Soudní znalec při pozdější revizi, kterou jsme uhradili z vlastních prostředků, zjistil, že mám ve spalinové cestě stavební odpad bránící i průchodu kontrolní sondy s kamerou," řekl Jaromír Kožešník.

Od stolu jsou podle něj udělané i mnohé další revize, které sloužily v roce 2009 jako podklad pro kolaudační rozhodnutí i u jiných rodinných domů, včetně objektů pro užívání dětským domovem. Nasvědčují tomu revizní zprávy, do kterých MF DNES nahlédla. Ze zpráv vyplývá, že zrevidované kotle používají lidé v Těšeticích místo v Tašovicích. Kotle přitom stojí na neexistujících parcelách. Kožešníkovi mají navíc doma mnohem výkonnější kotel, než je ten na výchozí revizi pro kolaudaci.

Pochybení lze zjistit i bez techniky

Stanislav Křeček upozornil, že pochybení šlo zjistit i bez zvláštních technických prostředků. Například chybějící kontrolní otvor na kouřovodu nebo nezajištění přístupu ke komínům.

Vedoucí stavebního úřadu na karlovarském magistrátu Ladislav Vrbický zdědil celý případ po své předchůdkyni Ivě Heliksové. "Pokud dostaneme kladnou revizi s kulatým razítkem, tak nemáme žádné právo ji rozporovat."

Vedoucí se odvolává na to, že stavební úřad kolaudoval rodinné domy podle právoplatné revize. Zástupce veřejné ochránkyně lidských práv požádal stavební úřad, aby se vyjádřil k výsledku šetření, zejména k otázce bezpečnosti provedení spalinové cesty v rodinném domě stěžovatelky.

O přijetí případných úprav ke zjednání nápravy chce mít Stanislav Křeček informace v třicetidenní lhůtě. "Zprávu o prošetření podnětu dostala kancelář ombudsmana datovou schránkou 7. dubna 2014," sdělila mluvčí magistrátu Helena Kyselá.

Manželé Kožešníkovi nyní čekají, co se bude dít. Satisfakce se zatím dočkali v jediném případě. Poukázali na to, že krajský úřad jako zřizovatel ohrozil nezákonnými stavebními úpravami bezpečnost dvanácti dětí, které žijí v domově. Šlo o probourání nosných zdí pro dveře, které propojily rodinné domy dětského domova bez stavebního povolení a statického posudku. Pracovnice kanceláře ombudsmana při místním šetření v srpnu 2011 zjistila, že dveře jsou zazděné. Tím krajský úřad odstranil protiprávnost jednání.