Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mariánské Lázně řeší úbytek Rusů, budou lákat dělníky od Sverdlovska

  9:00aktualizováno  9:00
Města v České republice hlásí masivní úbytek rusky mluvících klientů. V Mariánských Lázních by to už brzy mohlo být naopak. Do tamních lázeňských domů by mělo mířit víc hostů z Nižného Tagilu a okolí.

Zpívající fontána v Mariánských Lázních. | foto: Martin Stolař, MAFRA

S nabídkou ozdravných lázeňských pobytů odcestovali na návštěvu partnerského města Nižnij Tagil zástupci Mariánských Lázní a Chebu. A zdá se, že jejich plány, jak na Chebsku povzbudit turistický ruch, padly v Rusku na úrodnou půdu. Pokud se vše podaří, ulicemi lázeňského města bude znít ruština v mnohem větší míře než dosud.

„V oblasti Sverdlovsk, kde leží Nižní Tagil, je přibližně třicet velkých průmyslových závodů. V nich pracuje několik tisíc zaměstnanců. A to jsou pro nás potenciální lázeňští hosté,“ vysvětluje mluvčí města Mariánské Lázně Roman Kořán.

„S vedením Sverdlovské oblasti jsme se dohodli, že nám umožní oslovovat s nabídkou přímo závody, bez jakýchkoli zprostředkovatelů nebo cestovek. Vzhledem k tomu, že tamní zaměstnavatelé přispívají svým lidem padesáti procenty na dovolenou, je to pro nás ohromná příležitost. Teď je mým úkolem oslovit partnery, připravit projekty a pokusit se nastartovat spolupráci, která by přispěla k rozvoji cestovního ruchu ve městě,“ připomíná mluvčí.

Podle jeho slov by Rusové z Tagilu a okolí mohli do zdejších lázní mířit za ozdravnými pobyty, které jim místní lázeňské domy mohou ušít na míru.

Plán přivést do města víc turistů z Ruska by tamní lázně přivítaly. „Máme radost z každého klienta. Naše situace je ale poněkud odlišná od Karlových Varů,“ upozorňuje vedoucí obchodního oddělení společnosti Léčebné lázně Mariánské Lázně Hana Hložková.

„K nám přijíždějí lidé ze sedmdesáti zemí světa. Nejvíc hostů máme z České republiky a Německa. Následuje Rusko, Izrael a Ukrajina. Ale i my jsme zaznamenali pokles počtu rusky mluvících návštěvníků,“ dodává.

Vedle lázeňství hodlá město s Nižním Tagilem spolupracovat i v oblasti kultury či školství. Partneři z Ruska se zajímají například o mariánskolázeňské muzeum a knihovnu, lákají je artefakty z české historie či nejrůznější výstavy.

Rýsuje se i spolupráce mezi uměleckými školami. Akordeonový soubor by mohl reprezentovat Mariánské Lázně v tamní hudební soutěži. „Obrovský zájem je o koncerty symfonického orchestru. Samozřejmě všechno bude záviset na příštím vedení města a na rozpočtu. Vyslání výpravy do zahraničí není levná záležitost,“ podotýká Roman Kořán.

Podle něj se v Tagilu asi stovka dětí učí intenzivně český jazyk. „Mají ale nedostatek učebnic. A v tom jim můžeme pomoci. Přemýšleli jsme, že bychom mohli uspořádat i výměnné jazykové kurzy,“ doplňuje Kořán.

Průmyslové město Nižní Tagil leží na Urale, přibližně 20 kilometrů od hranice mezi Evropou a Asií. Žije zde téměř 400 tisíc obyvatel. Kromě Mariánských Lázní jsou v České republice jeho partnerskými městy také Cheb a Františkovy Lázně.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...

Policie v kraji shání přes sto lidí, láká je na náborový příspěvek

Ilustrační snímek

Přijď a staň se policistou na zkoušku. Tak krajská policie láká zájemce na přijímací testy nanečisto. Novým posilám...

Po koupání v Kolovském rybníku mají děti vyrážku, mohou za to paraziti

Ilustrační snímek

V Kolovském rybníku nedaleko Karlových Varů se podle všeho rozmnožily cerkárie a způsobily svědivou vyrážku asi deseti...

Najdete na iDNES.cz