Jedním z modelů je také areál hradu a zámku Bečov s pověstným relikviářem. Stojí u něj vedoucí parku Radek Míka.

Jedním z modelů je také areál hradu a zámku Bečov s pověstným relikviářem. Stojí u něj vedoucí parku Radek Míka. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Mariánské Lázně nechtějí přijít o modely v parku miniatur, koupí je

  • 0
Město Mariánské Lázně koupí unikátní modely historických a technických památek v Boheminium parku. Pořízením více než šedesáti modelů za 4,5 milionu korun chce radnice předejít tomu, aby je majitelé přestěhovali jinam nebo aby park zchátral.

Jedna ze dvou firem, které modely před časem získaly, totiž o provozování parku neměla zájem. Město bylo již dříve majitelem pozemků a budov v areálu. Teď tedy získává do svého majetku i modely.

„Je to ojedinělá šance. Park láká řadu turistů. Jen v loňském roce ho navštívilo na 80 tisíc návštěvníků. My bychom rádi tento počet do budoucna i zdvojnásobili,“ uvedl místostarosta Martin Hurajčík, který s vlastníky modelů dlouhodobě vyjednával.

A měl těžkou pozici. Původně totiž majitelé za modely požadovali řádově desítky milionů korun. Jednání s firmami Finpor a Boheminium Mariánské Lázně trvala více než šest měsíců.

„Věříme, že Mariánské Lázně příští rok vstoupí na seznam UNESCO. A my bychom tady mohli mít miniatury i ostatních českých i zahraničních UNESCO památek,“ řekl Hurajčík a doplnil, že o celý park včetně miniatur by se od převodu na město měla začít starat městská organizace Správa sportovních zařízení.

Nekupujeme zajíce v pytli, ptali se zastupitelé

Některým zastupitelům vadilo, že předložené dokumenty neobsahují přesnou specifikaci toho, které modely vlastně město kupuje. Některé z nich totiž vznikly ve spolupráci a za finančního přispění mateřských měst či organizací.

„Nekupujeme zajíce v pytli?“ ptal se například Pavel Miklušák a dodal, že trvá na podrobné inventarizaci.

„Prodávající prohlašuje, že je výhradním vlastníkem majetku. Podrobná inventarizace se uskuteční ještě před podpisem smlouvy starostou,“ ujistil zastupitele Hurajčík.

Rozhodnutí zastupitelů přivítal i autor myšlenky a jeden ze zakladatelů parku Radek Míka. Přiznává však, že balvan ze srdce mu spadne až poté, co park 25. března zahájí novou turistickou sezonu.

„Když park získá nového transparentního vlastníka, určitě mu to jen prospěje. Myslím, že přibude i měst, která budou chtít u nás svoje skvosty vystavit. Lidé by si měli nejen miniatury prohlédnout, ale i získat chuť vidět památku na vlastní oči,“ konstatoval Míka.

V budoucnu by v parku mohla být i vila Tugendhat

Hlavním tahákem nové sezony má být model vodního díla Les Království.

„V budoucnu bych zde rád viděl modely všech našich památek zapsaných na seznamu UNESCO. Začít by se mohlo třeba vilou Tugendhat,“ popsal plány do budoucna Míka.

Netají se tím, že jeho snem je uspořádat v parku Boheminium evropské setkání parků miniatur. Plánuje oslovit provozovatele parků v Holandsku a Rakousku. Kontakty má i v Izraeli nebo Austrálii.

„Pokud vše půjde dobře, mohli bychom se zde setkat v horizontu tří let,“ dodal.

Park ve volné přírodě, kde je možné na přibližně pěti hektarech vidět desítky zajímavostí z celé České republiky, začal vznikat v roce 1995. První návštěvníky přivítal o čtyři roky později.