Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dovolená v Soči před 30 lety. Sochy Lenina, plyšové koberce a plno ovoce

  14:43aktualizováno  14:43
Soči. Místo, které dnes zná každý jako místo konání zimních olympijských her. Před třiceti lety to ale bylo oblíbené letovisko československých turistů u Černého moře. Na dvě návštěvy města dodnes vzpomíná Marta Sedláčková z Karlových Varů. Vyrazila by tam prý znovu. Jen by se bála víc než tehdy.

Marta Sedláčková z Karlových Varů s fotkami z dovolené v Soči, kam se před třiceti lety dvakrát podívala. Dodnes na rekreaci v tamním letovisku ráda vzpomíná. | foto: Petr Przeczek

Na dovolenou do tehdejšího Sovětského svazu před desítkami let vyrazila na radu přátel s Čedokem. "Odjížděla jsem samozřejmě s pocitem nejistoty. Netušila jsem, jak to tam bude vypadat. Tehdy jsme si o Rusku mysleli své. Měla jsem hlavně obavy z kvality služeb," vzpomíná Marta Sedláčková.

Fotogalerie

Ale tehdejší sovětské Soči ji mile překvapilo. Slušný hotel, ještě slušnější lidé, moře, krásné počasí a nádherná příroda.

"Dodnes vzpomínám na to, jak se tam k nám krásně chovali. Dokonce bych řekla, že nás Čechy tam přímo milovali. Ale dobře se chovali i k turistům z Německé demokratické republiky. Byli srdeční a doslova by se rozdali," vypráví.

Dvakrát byla ubytovaná v hotelu Vladimír Iljič Lenin s výhledem přímo na oblázkovou pláž. "Ten byl přímo přepychový. Všude plyšové koberce a křišťálové lustry. Stravovali jsme se v jídelně přes ulici, všude bylo čisto, plno ovoce a zeleniny. Byla jsem z toho doslova u vytržení," říká seniorka.

Samotné město jí připomínalo svou architekturou Karlovy Vary. Jen bylo nepoměrně větší. Všude plno parků, na jedné straně moře a v dáli za městem zasněžené vrcholky Kavkazu. Prostě ráj na zemi.

Lenin jako Ježíš

Jenže všechno nebylo tak krásné. "Třeba jejich oblečení bylo takové fádní, skoro bych řekla, že ho měli jako uniformy. Vždycky koukali na to, jak jsme oblékaní. Když jsme jim něco věnovali, měli šílenou radost."

Překvapilo ji také, jak lidé zbožňovali Lenina. "Byl to pro ně doslova Ježíš Kristus. Oni věřili v jeho nadpřirozené schopnosti. Všude byly jeho sochy," kroutí dodnes hlavou.

A při druhé návštěvě města se přesvědčila, že srdečné vztahy s turisty se místním nemusely vyplatit. "U nás na patře byla pokojská. S každým si popovídala. O rok později tam už ale nebyla. Když jsem se po ní ptala, tak mi naznačili, že musela odejít, protože si ráda povídala s cizinci," povzdechla si Sedláčková.

Město, kam stojí za to se vrátit

Výlety do okolí se pořádaly hromadně. Stály ale za to. "Vzali nás jednou do hor. Jeli jsme tam samými serpentinami. Místní lidé říkali, že cestu postavili němečtí zajatci. Na konci silnice bylo jezero, u kterého jsem ve skalní restauraci ochutnala šašlik a ruské víno. Bylo to vynikající. A i když jsme si všichni mysleli, jak se v Rusku pije, tak vodku jsem tehdy vůbec nikde neměla," popsala.

To, že by se v Soči mohla někdy konat zimní olympiáda, ji nikdy nenapadlo. Všude rostou palmy, ve městě je nádherná botanická zahrada.

"Kdybych mohla, vyrazila bych do Soči znovu. Jen bych měla strach z těch teroristů. Když vidím záběry v televizi, tak už ale město moc nepoznávám," říká Marta Sedláčková.

A komu by fandila? "No přece našim. Hlavně Martině Sáblíkové a hokejistům. A od krasobruslení by mne, bývalou krasobruslařku, nikdo neodtrhl."

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Na Karlovarsku se převrátila cisterna s fekáliemi, vylily se na silnici

U Hroznětína se převrátila cisterna převážející fekálie.

Cisterna převážející fekálie z chovu zvířat se ve čtvrtek odpoledne převrátila u Hroznětína na Karlovarsku. Hasiči...

Někteří ptáci vymizeli, jiní si k nám našli cestu, říká znalec ptačí říše

Dětmar Jäger patří mezi přední ornitology v Karlovarském kraji. Sleduje...

Dlouholetý ornitolog, bývalý pedagog a uznávaný znalec ptačí říše Dětmar Jäger by si mohl v klidu užívat zaslouženého...

Zloději nakradli ve skladu kovy za čtvrt milionu, odevzdali je do sběrny

Ilustrační snímek

Kovy za čtvrt milionu korun nakradla v chebském skladu čtveřice zlodějů. Muži lup vynášeli postupně a hned jej...

Najdete na iDNES.cz