Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Krajský šéf ředitelství silnic skončil. Pomalu utrácel peníze na opravy

  8:39aktualizováno  8:39
I asfaltové záplaty na českých silnicích mají delší životnost než šéfové na Ředitelství silnic a dálnic v Karlových Varech. Pouhých deset měsíců vydržel ve funkci šéf zdejší krajské správy ŘSD Martin Leichter. V pondělí ho odvolal jeho nadřízený - generální ředitel ŘSD Pavel Kočica.

Odvolaný ředitel Martin Leichter rozhodnutí nadřízeného respektuje. Vysvětlil ale, že do funkce přišel až 1. dubna, a nemohl tak ovlivnit opožděné soutěže na dodavatele oprav. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Leichterovi ublížilo, že krajská správa loni pomalu utrácela peníze vyčleněné na rekonstrukce zdejších silnic I. třídy a rychlostních silnic. "Důvodem je velmi nízké čerpání rozpočtu především v oblasti oprav," potvrdila mluvčí ŘSD Martina Vápeníková.

Leichter měl loni k dispozici na větší opravy hlavních tahů celkem 209 milionů. To je víc, než dává kraj na údržbu mnohem rozsáhlejší sítě silnic II. a III. tříd.

Odvolaný ředitel rozhodnutí nadřízeného respektuje. Vysvětlil ale, že do funkce přišel až 1. dubna, a nemohl tak ovlivnit opožděné soutěže na dodavatele oprav. Peníze v rozpočtu navíc paradoxně zbývaly i proto, že se oproti předpokladům dařilo vysoutěžit nižší ceny.

"Zařadili jsme tedy tři stavební akce dodatečně navíc, ale ani tak se nám peníze nepodařilo vyčerpat. Zůstali jsme asi na polovině. Jedna stavba - Jáchymov točka - se zpozdila kvůli prodlouženému tendru, změnám v projektu a nutnosti, aby silnice zůstala průjezdná v zimě," řekl Martin Leichter.

Pomalého čerpání rozpočtu si byl vědom. Letošní plánované zakázky proto začal soutěžit dříve - už loni v prosinci. Za úspěch exředitel považuje obnovení prací na stavbě R6 v úseku Bošov - Lubenec.

Tři ředitelé za poslední dva roky

Leichter na ŘSD v Karlových Varech zůstává, ovšem na nižší pozici vedoucího odboru výstavby. Zajímavé je, že s nově jmenovaným ředitelem správy Lukášem Hnízdilem si jen prohodili funkce. ŘSD spravuje v Karlovarském kraji 235,6 kilometru silnic I. tříd a 40 kilometrů rychlostních silnic.

Za poslední dva roky se na karlovarském ředitelství silnic a dálnic vystřídali tři ředitelé. Pavel Rödl se zdržel rok a tři měsíce. K jeho konci přispěla kontrola pěti tendrů a prakticky ve všech se objevily problémy s porušením zákona o zadávání veřejných zakázek (více čtěte zde).

Další - Petr Keřka - se poroučel už po pěti dnech od jmenování. Dostihla ho minulost. Byl jedním z hlavních aktérů nechvalně proslulé losovačky na karlovarském magistrátu.

Teď po deseti měsících ve funkci odchází i Martin Leichter. Za jeho působení loni v říjnu udělil antimonopolní úřad silničářům pokutu 0,5 milionu korun kvůli chybám ve starším tendru na stavbu úseku R6 Nové Sedlo - Sokolov (více čtěte zde).

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Udeřil jej a vzal do „kravaty“, popsal žalobce zásah policisty proti řidiči

Vladimír Slavotínek (vlevo) u plzeňského okresního soudu.

U Okresního soudu Plzeň-město začalo hlavní líčení s vysoce postaveným policistou Vladimírem Slavotínkem, který je...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Kraj rozhodne o osudu uměleckoprůmyslové školy ještě letos

Budova Střední uměleckoprůmyslové školy Karlovy Vary je v havarijním stavu.

Do konce letošního roku by chtělo vedení kraje rozhodnout o tom, co dál s budovou uměleckoprůmyslové školy v Karlových...

Nové karlovarské autobusy MHD už budou klimatizované a nabídnou wifi

Tržnice, zastávky městské hromadné dopravy Dopravního podniku Karlovy Vary.

Pouze s klimatizovanými autobusy s pohonem na CNG počítá plán modernizace vozového parku karlovarské městské hromadné...

Začala oprava chebské lávky do Hájů. Je poškozená víc, než se čekalo

Začíná oprava lávky do chebské čtvrti Háje.

Dlouho očekávaná oprava lávky do chebské čtvrti Háje konečně začala. Původně měly práce odstartovat už v zimě a skončit...

Najdete na iDNES.cz