Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mateřinky ve Varech jsou plné. Otevřeme další třídy, slibuje radnice

  9:17aktualizováno  9:17
Desítky dětí zatím nemají místo v karlovarských mateřských školkách. Hlasí se do nich totiž populačně silnější ročníky. Vedení radnice ale tvrdí, že rodiče nemusí panikařit a slibuje otevření dalších tříd.

V karlovarských školkách není pro děti místo. Radnice slibuje, že otevře nové třídy. | foto: Dalibor PuchtaiDNES.cz

"Chceme otevřít novou školku ve Dvořákově ulici. Ještě jsme se nerozhodli, který z pavilonů budovy to bude, nicméně do září to musíme stihnout," říká náměstek karlovarského primátora Jiří Klsák.

Kdo má přednost?

"Přednostně budou přijímány děti po dovršení tří let věku, ty s trvalým pobytem ve Varech a děti pracujících rodičů," vysvětluje mluvčí karlovarského magistrátu Michaela Kousalová kritéria pro přijetí dítěte do školky.

Podle předběžných údajů, které má radnice k dispozici, není v mateřinkách místo řádově pro desítky dětí. "Rodiče zatím nemusí panikařit. Chápu, že jsou nervózní, protože stoprocentní jistotu jim nikdo nedá, ale město dělá všechno, co může," ujišťuje náměstek primátora.

Nové třídy ve Staré Roli jsou dobrou zprávou pro rodiče, kteří se už nyní bojí, na kolik by je měsíčně vyšla soukromá školka. Jednou z takových maminek, která s žádostí o místo v mateřince zatím neuspěla, je Michaela Matuchová ze Staré Role. Její holčička se narodila v prosinci, tudíž jí v září ještě nebudou tři roky.

"Do školky by mi ji vzali až od prosince, takže by pro nás v úvahu připadala právě soukromá školka. Že se budou otevírat další třídy ve Staré Roli, je pro nás opravdu dobrá zpráva," raduje se.

Průzkumy vyšší počet dětí neukazovaly

O tom, že se do školek bude letos hlásit víc dětí než v minulých letech, měl přitom málokdo tušení. Karlovarská radnice si před pár lety nechala zpracovat průzkumy, které podle náměstka Jiřího Klsáka na vyšší počet dětí neukazovaly.

Jak to s místy ve školkách vypadá, bude podle ředitelek mateřinek definitivně jasné až za dva měsíce, kdy skončí správní řízení. "Do konce června bychom měli vědět, zda uspokojíme všechny žadatele, kteří jsou v tuto chvíli nepřijati," říká Zdeňka Tichá, ředitelka 1. mateřské školy Karlovy Vary.

Do té se každý rok hlásí více než dvě stovky dětí. "Loni 230, předloni 262, letos 297, z toho se pak zrekrutovalo asi 275 žadatelů. Takový počet jsme nemohli uspokojit," přiznává Tichá.

"Čísla teprve sumarizuji. Podařilo se nám ještě umístit děti z hodně přetížených školek do jiných," říká zase ředitelka 2. karlovarské mateřské školy Zdeňka Bečvářová. Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

VIDEO: Zloděj kradl v karlovarských hotelech, natočila ho kamera

Zloděj vykrádal recepce v karlovarských hotelech

Policisté pátrají po hotelovém zloději, který v Karlových Varech vykrádal recepce. Vždycky počkal, až recepční odejde,...

Bývalý likvidátor Horký dostal za tunelování „byťáku“ dvouletou podmínku

Petr Horký u karlovarského okresního soudu.

Dvouletou podmínkou potrestal karlovarský okresní soud bývalého likvidátora státního Podniku bytového hospodářství...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Najdete na iDNES.cz