Mezi radnicí v Chebu a ředitelkou školky to vře kvůli stěhování stacionáře

  8:50aktualizováno  8:50
Boj se rozhořel mezi chebskou radnicí a ředitelkou Mateřské školy Mašinka v Bezručově ulici Šárkou Borkovcovou. Ta tvrdí, že ji vedení města tlačí k tomu, aby porušila předpisy, nebo dokonce zákon. Starosta to odmítá.

(ilustrační snímek) | foto: Martin Stolař, MAFRA

Spor začal v době, kdy se radnice rozhodla do údajně nevyužívané třídy školky přestěhovat stacionář Mája pro lidi se zdravotním postižením. Objekt v Dragounské ulici, v němž nyní sídlí, totiž nesplňuje požadované normy a standardy. Zařízení tak hrozí odebrání licence a zánik.

Fotogalerie

Jenže školka se předání třídy brání. „Domnívám se, že sloučení dvou naprosto odlišných provozů a služeb není vhodné. A to z mnoha důvodů. Tím nejpodstatnějším je, že školka je zcela zaplněna a volnou třídu využívá pro vzdělávání dětí se zvláštními potřebami,“ uvedla ředitelka Šárka Borkovcová.

Navíc si stěžuje na to, že město nepřistoupilo k žádným legislativním úpravám. „Nevím, jak to bude s platbami za provoz, za energie, za úklid zahrady. Nevím, za jakých podmínek se bude třída rekonstruovat, což se nás také dotkne,“ říká.

Podle ředitelky byly všechny její připomínky k projektu smeteny ze stolu. Město na ni navíc podle jejích slov tlačí, aby prostor předala.

„Poté, co jsem odmítla, pokusili se úředníci města třídu převzít za mými zády. Přestože byli informováni, že jsem na školení ředitelů, vymáhali ten prostor na mé zástupkyni, kterou způsob jejich jednání velice rozrušil,“ doplnila Borkovcová, která neposlušnost pocítila i na výplatní pásce.

Nestandardní chování úředníků potvrzuje zástupkyně ředitelky Vlasta Floriánová.

„Vyhrožovali mi trestním stíháním a tvrdili, že pokud jim třídu nepředám, mohu dostat u soudu až dva roky. Z jejich jednání se mi udělalo hodně špatně,“ uvedla Floriánová.

Chyba je na straně školky, tvrdí starosta

Starosta Zdeněk Hrkal si však myslí, že vše bylo správně připraveno, a to po legislativní i pracovní stránce, a že chyba je na straně školky.

„Věřil jsem, že se město se svojí organizací dokáže domluvit. Ve školských zákonech a vyhláškách se jako dlouholetý ředitel střední školy vyznám a věděl jsem, co dělat. Jenže paní ředitelka doporučení rady města nerespektovala a od samotného začátku dělala vše pro to, aby se projekt nerealizoval. Pokud říká opak, je to lež,“ konstatoval.

Na webu města se navíc objevil článek podepsaný vedením radnice, který stávající ředitelku obviňuje, že prostor pro rekonstrukci podle potřeb Máji „skandálně odmítla předat a jejím zarputilým jednáním se celý projekt ocitl ve skluzu a hrozí dokonce uzavření Máji“.

„To zásadně odmítám. O tom, že Mája nevyhovuje, se ví už dlouho. Ale já musím bránit svoji školku a také sebe. Protože buď mohu porušit rozhodnutí rady města, která o stěhování rozhodla, nebo poruším vyhlášky a zákony, kterými jsem jako ředitelka vázaná,“ dodala Borkovcová.

Netají se tím, že kauza je pro ni nanejvýš nepříjemná a vzala jí nejméně rok života. Obrátila se dokonce na školského ombudsmana na ministerstvu školství, který jí dal částečně za pravdu. Nicméně upozornil, že ministerstvo není kompetentní řešit spory mezi zřizovatelem a ředitelem školy.

„Kdyby se Mája přestěhovala, bude přeplněná kapacita školky, a to zavání průšvihem. Pokud se Mája nepřestěhuje, tak to také bude průšvih. Je to vina vedení radnice, že měli jedinou verzi, na kterou tlačili. Bohužel, zřejmě to neošetřili legislativně. Pro nás to bude pochopitelně prioritní úkol. Začneme to okamžitě řešit, ale nejprve se s celou kauzou musíme důkladně seznámit,“ uvedl Antonín Jalovec, který takřka s jistotou opět zasedne do křesla chebského starosty.

Nejčtenější

VIDEO: Motorkář zběsile ujížděl policistům, setřásl je na cyklostezce

Kamera natočila jízdu motorkáře v Sokolově

Sokolovští policisté hledají motorkáře, který jim zběsile ujížděl městem. Muž na stroji bez registrační značky a světel...

Umírající chce podle duchovního slyšet jen pár základních vět

Otec Vít Metoděj Kout na věži chrámu svaté Olgy, který prochází náročnou...

Důležité je vědět, že jsem pro blízkého před smrtí udělal vše, a pak se stačí jednoduše rozloučit: Děkuji, dovoluji ti...

Ženy opět oblékly na zimu Františka, dostal háčkovanou čepici i šálu

Zima už legendárního Františka nepřekvapí. Od nadšenců z františkolázeňské...

Ve Františkových Lázních už čtyři roky na zimu oblékají symbol města. Socha malého chlapce s rybou, který sedí obkročmo...

Fenomén Chodosák. Panáček s tělem z barelu slaví velký návrat

Karel Ivánek, vedoucí prodeje společnosti Chodos Chodov, ukazuje znovuzrozeného...

Má místo těla barel, na krku pneumatiku, boty z kanystrů a ruce z gumových profilů. Jmenuje se Chodosák, slouží jako...

Počasí zradilo čerstvou řidičku, na mostě nabourala svodidla i zábradlí

Řidička nabourala na mostě v Sokolově do svodidel i zábradlí.

Jízdu na mokré silnici nezvládla mladá řidička s čerstvým řidičákem. Devatenáctiletá dívka dostala na mostě smyk a...

Další z rubriky

Ženy opět oblékly na zimu Františka, dostal háčkovanou čepici i šálu

Zima už legendárního Františka nepřekvapí. Od nadšenců z františkolázeňské...

Ve Františkových Lázních už čtyři roky na zimu oblékají symbol města. Socha malého chlapce s rybou, který sedí obkročmo...

Opilý muž chtěl přespat v bytě bývalé družky, zamčené dveře rozmlátil

Ilustrační snímek

Svůj vztek nedokázal ovládnout muž, který se v opilosti snažil dostat do bytu své bývalé přítelkyně na Chebsku. Nechtěl...

Fenomén Chodosák. Panáček s tělem z barelu slaví velký návrat

Karel Ivánek, vedoucí prodeje společnosti Chodos Chodov, ukazuje znovuzrozeného...

Má místo těla barel, na krku pneumatiku, boty z kanystrů a ruce z gumových profilů. Jmenuje se Chodosák, slouží jako...

Co když vás auto nechá ve štychu? Nepodceňujte rozsah asistenčních služeb
Co když vás auto nechá ve štychu? Nepodceňujte rozsah asistenčních služeb

Myslíte si, že základní asistenční služby obsažené v povinném ručení nebo v havarijním pojištění opravdu stačí? Každý vám říká, kam máte volat v případě nepojízdného vozidla, ale nikdo zřetelně nevysvětlí, jak vám v dané situaci pomůže vaše pojišťovna.

Najdete na iDNES.cz