Dům Stallburg v Kyselce. | foto: Donath Business & Media

Mattonka začne s opravami dvou pavilonů v bývalých lázních Kyselka

  • 30
Rekonstrukci domu Stallburg a Löschnerova pavilonu ve zchátralém komplexu bývalých lázní Kyselka chtějí ještě letos zahájit Karlovarské minerální vody. Podle členů Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR to ale bude jen polovičatá oprava.

Ještě před příchodem zimy chce společnost Karlovarské minerální vody (KMV) začít s rekonstrukcí dvou budov v komplexu bývalých lázní Kyselka. Karlovarské minerální vody, které tady stáčejí minerálku, se po skončení nezbytného administrativního kolečka pustí do oprav domu Stallburg a Löschnerova pavilonu.

Společnost odhaduje, že do rekonstrukce investuje 200 milionů korun. "Byli bychom rádi, kdyby byly oba objekty opravené v roce 2013. Oprava domu Stallburg však bude mnohem náročnější a rozsáhlejší než v případě Löschnerova pavilonu," říká Michal Donath, zástupce KMV.

Součástí rekonstrukce budovy je totiž také zabezpečení svahu za domem. Společnost plánuje, že v něm vytvoří sedm bytů. Ty přednostně nabídne svým zaměstnancům. Pokud nebudou mít zájem, pronajme je jiným.

Aby mohly KMV vybrat firmu, která domy opraví, zbývá jí počkat na stavební povolení. O ta už požádala stavební úřad v Kyselce. Zatímco Stallburg se pak začne měnit na bytový dům, z Löschnerova pavilonu bude muzeum.

"Expozice zmapuje historii značky Mattoni v Kyselce a historii stáčení minerálních vod. Jistě nebudou chybět fotografie a historické předměty. O podobě rozhodne až kurátor. Pro nás je v současné době hlavní získat stavební povolení," říká Michal Donath.

Asociaci souhlas památkářů překvapil

Plány na rekonstrukci Löschnerova pavilonu ještě musí odsouhlasit památkáři, v případě Stallburgu už kývli. Jeho rekonstrukce se však o měsíc pozdržela, nicméně podle Michala Donatha přineslo jednání kýžené ovoce.

Poněkud trpké se však zdá členům Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR (ASORKD), kteří patří k nejhlasitějším kritikům KMV.

"Samozřejmě jsme rádi, že se po dvaceti letech podařilo Karlovarské minerální vody donutit k péči o kulturní památky. Mrzí nás jen to, že se jedná o polovičatou práci, s níž památkáři souhlasili," říká Martin J. Kadrman, viceprezident asociace.

U Löschnerova pavilonu se podle něj jedná například o vzácné krovy nebo původní okna, s nimiž plán rekonstrukce nepočítá, Stallburg zase přijde o zdobné prvky na fasádě.

"Navíc nemá být opravena část domu, kde byly stáje ani krovy, které vyhořely na konci osmdesátých let. Nerozumím tomu, jak mohou památkáři s takovou rekonstrukcí souhlasit," diví se Martin J. Kadrman, který se zlobí, že asociace dělá za památkáře věci, které mají v popisu práce.

ASORKD chce kvůli jejich souhlasu s rekonstrukcí apelovat na ministryni kultury a její náměstkyni. Požádá je, aby si na práci karlovarských památkářů posvítily a dohlédly na to, jak rozhodují.

O plánech, jaké mají KMV se svými šesti budovami z komplexu bývalých lázní, se nyní mohou lidé dočíst na nově spuštěném webu Fakta o Kyselce. KMV stránky spustily jako odpověď na kampaň aktivistů a umělců.

"Stránky přinášejí fakta, nikoliv mýty šířené těmi, kdo za každou cenu bez ohledu na zákony a běžnou lidskou slušnost chtějí poškodit dobré jméno KVM," vysvětluje Michal Donath. Web nabízí i mapu bývalých lázní, která ukazuje, které budovy společnosti patří a jak budou vypadat po rekonstrukci.

"Pokud se nepletu, je to už jejich druhý podobný web. Předchozí se setkal s výsměchem lidí. Jednou ho navštívili a už se na něm víckrát neobjevili. Je zajímavé, že na jejich posledních stránkách není jediná aktuální fotografie, která dokumentuje současný stav budov v Kyselce," podivuje se Martin J. Kadrman.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video