Meandr Ohře

Meandr Ohře | foto: www.rsskv.cz

Meandr Ohře ve Varech dokončí příští rok, za miliony z Unie

  • 2
Karlovarská radnice vypsala výběrové řízení na firmu, která za evropské peníze dokončí Meandr Ohře v městské části Tuhnice. Stavba parkoviště, příjezdové silnice z křižovatky u staré vodárny a zvedací lávky přes Ohři začne v únoru. Hotovo má být za pět měsíců.

Meandr Ohře tak bude po letech kompletní. „Byly tam poměrně složité majetkoprávní vztahy. V případě komunikace jsme museli vyřešit pozemky, které nepatřily městu, proto se vše pozdrželo,“ uvedl primátor Petr Kulhánek.

Dokončení meandru je poslední z projektů, na které přispěje Evropská unie v integrovaném plánu rozvoje města. Z nyní již končícího dotačního období měly Karlovy Vary připraveny na své plány 420 milionů korun, a to prostřednictvím Regionálního operačního programu Severozápad.

Peníze se rozdělily do několika projektů. Z těch již dokončených šlo kromě meandru například o bazénové centrum, z těch rozdělaných se jedná o venkovní bazén, halu pro míčové sporty a Centrum zdraví a bezpečí. Zbytek peněz chce radnice investovat právě do parkoviště s více než padesáti místy, do silnice a lávky.

„Předpokládaná cena díla je 38,1 milionu korun bez DPH, reálnou cenu nám ukáže tendr,“ uvedl primátorův náměstek Čestmír Bruštík.

Nejnákladnější investicí bude zvedací lávka, která bude 48 metrů dlouhá a necelých pět metrů široká. V obou podpěrách bude mít válce, které se v případě zvýšené hladiny Ohře natlakují olejem a lávka se o 1,55 metru zvedne.

V tuzemsku má podobnou už pouze Beroun, ta je však dvakrát delší.

Bazén, halu pro míčové sporty a Centrum zdraví a bezpečí si radnice od stavebních firem převezme zhruba za půl roku. Centrum zdraví bude stát 51 milionů, evropská dotace pokryje 85 procent. Bazén vyjde na 22,6 milionů, dotace je ve stejné výši a míčová hala je za 118,8 milionů, dotace bude 37 procent.

Zatímco míčová hala a bazén poslouží jako klasická sportoviště, Centrum zdraví a bezpečí bude určené dětem. V jeho středu bude dopravní hřiště, okolo pak šest mobilních buněk sloužících jednotlivým školicím centrům. Tamní personál chce školáky připravovat na krizové situace, které mohou člověka v životě potkat. V Česku jde o pilotní projekt, nejbližší podobné zařízení funguje v Německu.