Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Horalé vydávají časopis. Chtějí s jeho pomocí obnovit kulturní tradice

  13:53aktualizováno  13:53
Před sedmdesáti lety byly Krušné hory nejobydlenějšími horami Evropy. Po válce ovšem došlo k vyhnání českých Němců. Společně s nimi však zmizela i svébytná kultura, tradice, zvyky. Na obnově společenství Krušnohorců se už dva a půl roku snaží podílet lidé sdružení kolem měsíčníku Krušnohorský Luft.

Jiří Kupilík, vydavatel měsíčníku Krušnohorský Luft. | foto: Jana Plechatá, MAFRA

Za dobu své existence nastřádal desítky přispěvatelů, kteří ve svém volném čase skládají dohromady, mnohdy díky posledním žijícím pamětníkům, historii zaniklých obcí, kdysi vyhlášených továren.

Krom toho ukazují zajímavosti zdejší přírody, vyrážejí na současné společenské, kulturní, sportovní akce a mapují novinky horských měst a vesnic. Jedním ze zakladatelů a vydavatelů měsíčníku je Jiří Kupilík, krušnohorský patriot, žijící v Horní Blatné. Historii hor považuje za úžasnou záležitost a místo za unikát, který kdysi neměl v Evropě žádného srovnání.

Krušnohorský Luft

  • Přináší také tipy na výlety (Posvátný okrsek v Ostrově, seriál o továrnách a průmyslu v Krušných horách (výroba lžic v Horní Blatné), články o zaniklých obcích (Rolavě), zajímavosti z přírody (teplotní výkyvy v zimě), recepty (na "Bůžkové podmásloví"), přibližuje osobnosti (šampion v boxu Josef Soukup), rubriku Krušnohorský erotikon (s příběhem Edeltraud Kuglhupfové).
  • Funguje třetí rok a přispívají do něj desítky nadšenců/podporovatelů. 
  • Snaží se stmelit identitu horalů ze zdejších měst, obcí a vesnic, kteří mají co nabídnout a říct. 
  • Vychází v nákladu 900 kusů, každý měsíc se prodá zhruba 800. 
  • Tvůrci jej distribuují vlastními silami nebo prostřednictvím známých po obcích a městech regionu. Za třicet korun je k dostání v infocentrech.

"V Krušných horách žila spousta lidí zejména německé národnosti. Za ta staletí si zde vytvořili svébytnou komunitu, která žila svůj život, měla svoji kulturu, muzikanty, písničkáře, malíře a podobně. Narušila ji až druhá světová válka a odsun obyvatelstva. To kontinuitu zcela zlikvidovalo," říká.

Po odsunu Němců zbylo na české straně Krušných hor jen málo původního obyvatelstva, a to už nebylo schopné dřívější tradice udržet.

Prázdná místa po starousedlících začali zaplňovat noví lidé, včetně takových, kteří nepatřili zrovna mezi elitu národa.

"V Krušných horách se vytvořila nová komunita. Ačkoli je to už přes šedesát let, stále to ještě není společenství se vším všudy a nedá se o něm mluvit jako o společenství starousedlíků, kteří si tu už vybudovali svou novou svébytnou kulturu," myslí si.

Nadějí je i Montanregion Erzgebirge

Jiří Kupilík, jeho známí a přátelé však nechtěli jen přihlížet tomu, jak se v Krušných horách nová komunita tvoří. A tak se rozhodli, že se na ní sami začnou vydáváním časopisu podílet. Našli české i německé přispěvatele, vypracovali systém distribuce a časopis Krušnohorský Luft pravidelně vychází a funguje.

"Kromě toho, že máme saské spolupracovníky, časopis posíláme i do školy, kde se naši sousedé učí česky," říká vydavatel.

O Krušných horách píšou ve zvláštní éře. Jiří Kupilík poukazuje na to, že v kraji přestává hrát hlavní roli těžký průmysl a energetika, které byly po léta zásadním odvětvím a doba drobné výroby, tak charakteristické pro Krušnohoří, je nenávratně pryč.

Před oblastí se otevírá zcela nová kapitola, a tou je cestovní ruch. Slávu by jim mohl vrátit i Montanregion Erzgebirge, tedy hornické památky z obou stran hor, které míří k zápisu do UNESCO.

"Krušné hory bývaly opomíjené a jejich přírodu, životní prostředí přes dvacet let likvidovaly emise. Po roce 1989 došlo k obrovské změně a nyní patří mezi jedny z nejčistších u nás. A vidí to nejen místní obyvatelé, ale všichni, kdo se k nám přijedou podívat," těší Jiřího Kupilíka.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Do práce s dítětem? Přibývá zaměstnavatelů, kteří zajistí hlídání

Ilustrační snímek

Stále více rodičů si může dovolit chodit do práce s dítětem. Na hlídání jejich ratolestí láká stále více zaměstnavatelů...

Domov pro seniory v Chebské Dragounské ulici může znovu přijímat klienty

Ilustrační snímek

Karlovarský kraj dočasně zrušil zastavené přijímání klientů do domova pro seniory v chebské Dragounské ulici. Ten se od...

Kraj rozhodne o osudu uměleckoprůmyslové školy ještě letos

Budova Střední uměleckoprůmyslové školy Karlovy Vary je v havarijním stavu.

Do konce letošního roku by chtělo vedení kraje rozhodnout o tom, co dál s budovou uměleckoprůmyslové školy v Karlových...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz