Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Martin Stolař, MAFRA

Čipy, kamery, vstupní turnikety. Ze základních škol se stávají pevnosti

  • 32
Elektronické odbavovací mechanismy, čipové klíče či kamery hlídající bezprostřední okolí. Tak by v dohledné době měly vypadat základní školy v Karlovarském kraji. Do školy se nemá dostat nikdo, kdo v ní nemá co pohledávat. Radnice za to utratí miliony.

Vzorovou je i podle úředníků ministerstva školství, kteří před nedávnem navštívili region, Základní škola J. V. Myslbeka v Ostrově. Vstup do ní připomíná vstup do přísně střeženého vládního zařízení, snad jen s výjimkou detekčního rámu.

„Každý žák, každý učitel i každý z nepedagogického personálu má vlastní elektronický čip. Každý, kdo přichází do školy, si tímto čipem otevírá dveře,“ popsal bezpečnostní opatření v této škole její ředitel Martin Fous.

Tím ovšem procedura vstupu do budovy nekončí. Za vstupními dveřmi je ještě klasický turniket.

„Ve chvíli, kdy by s dítětem do budovy vešel někdo, kdo čip nemá, a chtěl by turniket přelézt či jinak překonat, spustí se zvukový alarm. Ten je tak hlasitý, že se člověk až lekne,“ pokračuje ředitel školy.

Systém funguje pro zaměstnance jako píchačky, příchod a odchod dítěte je pak zaznamenán do elektronické třídní knihy. Díky docházkovému systému mají i jejich rodiče dokonalý přehled o tom, kdy dítě přišlo do školy, případně kdy ji opustilo.

Jenom za turnikety škola zaplatila 170 tisíc korun, 17 tisíc stál přístupový systém a dalších 50 přídržné magnety na dveře.

Město si podle místostarosty Josefa Železného nechá vypracovat analýzu rizik jednotlivých škol. „Na jejím základě pak připravíme rozpočty bezpečnostních opatření. Každá škola totiž bude potřebovat specifické úpravy,“ naznačil Železný. Dodal, že uskutečnění projektu by mohlo začít už v příštím roce.

Sokolovské školy ohlídají bezpečnostní kamery

Obdobným způsobem jako ostrovská je zabezpečená i Základní škola Rokycanova v Sokolově. Systém zde přišel na téměř 173 tisíce korun. V plánu radnice pro letošní rok je vybavit obdobným zařízením i zbylé školy ve městě.

„Je pro to vyčleněná částka 955 900 korun,“ potvrdil starosta Jan Picka. Všechny sokolovské základní školy jsou navíc od loňského roku vybavené kamerovým systémem. Za ten město zaplatilo více než 450 tisíc korun.

To, že prostor před školami hlídají kamery, se stává běžnou praxí i v Karlových Varech. Takové kamery se pak stávají součástí městského dohlížecího systému.

„Zařízení umisťujeme po dohodě s řediteli jednotlivých škol,“ konstatoval Marcel Vlasák, velitel karlovarské městské policie, která kamerový systém obhospodařuje. Další bezpečnostní opatření ve školách už ale město nechává na jejich ředitelích.

„V letošním roce město neplánuje investice do zabezpečovacích zařízení,“ potvrdila mluvčí karlovarského magistrátu Helena Kyselá. Instalaci podobných zařízení si podle jejích slov zajišťují sami ředitelé.

„Z rozpočtu škol, podle svých priorit, specifikací a potřeb,“ upřesnila mluvčí.

Obdobný systém praktikují i v Chebu. „V současné době neplánujeme žádnou velkou investici do zabezpečení škol,“ řekl chebský starosta Petr Navrátil.

Všechny školy v Chebu by podle něj už dnes měly být vybavené takzvaným bzučákem, tedy dálkovým otevíráním vstupních dveří. „O způsobu vybavení další technikou rozhodují jednotliví ředitelé,“ dodal Navrátil.