Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Města v kraji se halí do adventního. Některá jen skromně, jiná draze

  12:29aktualizováno  12:29
Usadit strom, nainstalovat výzdobu, připravit stánky. Technickým zaměstnancům začíná jedna z nejhektičtějších částí roku, na jejímž konci budou vánočně vyzdobená města. Na řadě míst v Karlovarském kraji musí vše stihnout během pár dní, protože v sobotu začínají programy prvního adventního víkendu.

Cheb připravuje vánoční trhy. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Velký spěch se netýká pouze Chebu, který stejně jako loni pojal příchod Vánoc velkolepě a do příprav se pustil už začátkem listopadu.

Vedení tamní radnice opět nechalo na náměstí postavit ledové kluziště, tři vánoční stromy a desítky dřevěných stánků pro občerstvení a prodej vánočního zboží.

Fotogalerie

"Chebské vánoční trhy budou moci i letos směle konkurovat těm, které známe ze sousedního Německa nebo velkých českých měst," uvedl místostarosta Chebu Tomáš Linda.

Snaze překonat adventní akce v celém kraji odpovídá také rozpočet trhů, který by se měl vejít do dvou milionů korun. Loni to bylo 1,5 milionu a podle Tomáše Lindy byl výsledek skvělý.

"Zaznamenali jsme v podstatě jen kladné ohlasy. Náměstí bylo po celý advent plné lidí," řekl. Jen na slavnostním zahájení bylo podle něj loni kolem deseti tisíc návštěvníků. Kromě největší atrakce - ledového kluziště, sází letos Cheb také na vystoupení zpěváků, jako je Petr Kolář, Bára Basiková, Jiří Korn, Ilona Csáková nebo Vašo Patejdl.

Ve městě budou hned tři vánoční stromy, dva na náměstí, jeden u Kulturního centra Svoboda. Radnice na ně vypsala výzvu, zda někdo nemá na svém pozemku strom, kterého by se rád zbavil. Do Chebu tak jeden dodaly České radiokomunikace, kterým rostl v těsném sousedství vysílače Zelená hora, ostatní pocházejí od majitelů z Libavského Údolí a Hájů.

Vary jsou skromnější než Cheb

O poznání skromnější rozpočet letošního adventu mají Karlovy Vary. Těm vánoční strom stejně jako loni daruje rodina Procházkových z Bohatic. Je to stříbrný smrk vysazený zhruba před třiceti lety.

Technici si pro něj přijedou v úterý ráno. Pokácí ho, převezou jej a zkrátí na deset metrů. Před karlovarskou hlavní poštu jej usadí jeřáb.

"Adventní trhy se letos budou opět konat v dolní části třídy T. G. M., byť do budoucna stále zvažujeme jejich přesunutí k Národnímu domu. Čekáme ale, až bude hotový," prozradil karlovarský primátor Petr Kulhánek.

Protože návštěvníci trhů loni kritizovali nejednotný vzhled stánků, vedení města je nechalo letos upravit a navrch přidalo dalších pět.

Do vánočních trhů investují Karlovy Vary 450 tisíc korun, a vánoční výzdoba bude jak v centu města, tak na frekventovaných ulicích městských částí.

"Součástí vánočních trhů bude zastřešené pódium s programem i ve všední dny. Hlavní část se bude konat o adventních nedělích. Podávat budeme punč i polévku," popsal Petr Kulhánek.

Kromě vánočního stromu se před hlavní poštou postupně rozsvítí i čtyři adventní svíčky, jež zapálí členové městské rady. Chybět nebude betlém a nově také stan pro dětské dílny a kolotoč.

Jinou podobu letos dostane advent v Sokolově, který bude stát stejně jako loni kolem 80 tisíc korun. Točit se bude hlavně kolem koncertů v kostele sv. Antonína Paduánského a vystoupení sokolovských škol.

Sokolovem zavoní polévka

"Změníme akci Zpívání pod vánočním stromem na Rozsvěcení vánočního stromku, což bude celodenní akce pro školy a školky. Tradičně se u nás rozdávala různá jídla, třeba chléb se škvarkovou pomazánkou nebo vánoční cukroví. Letos to bude polévka od starosty," uvedla Jana Fefferová, dramaturgyně Městského domu kultury Sokolov.

Nedělní slavnostní rozsvícení vánočních stromů nebo vánoční jarmarky či trhy chystají i další menší města, například Ostrov, Kraslice, Nejdek, Mariánské Lázně nebo třeba Boží Dar.Nejčtenější

Pavlína, Lenka, Ilona. Zmizely před 30 lety, jejich osud je záhadou

Pohřešují se od srpna 1988. Zleva: Pavlína Braunová, Lenka Mužíková, Ilona...

V srpnu 1988 se ztratily v ČSSR během tří dnů za nejasných okolností tři dívky. Jako první zmizela 6. srpna u Strakonic...

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...

Opilý řidič vjel na staveniště, nehodu nepřežila spolujezdkyně

Při tragické dopravní nehodě zemřela třiapadesátiletá žena.

Tragická dopravní nehoda se stala v neděli po druhé hodině v noci. Řidič, který sedl za volant pod vlivem alkoholu,...

Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Další z rubriky

VIDEO: Zloděj kradl v karlovarských hotelech, natočila ho kamera

Zloděj vykrádal recepce v karlovarských hotelech

Policisté pátrají po hotelovém zloději, který v Karlových Varech vykrádal recepce. Vždycky počkal, až recepční odejde,...

Lesníci obnoví Perninské rašeliniště, unikátní oblast otevřou i lidem

Perninské rašeliniště.

Udržet v krajině vodu a vrátit do ní typickou vegetaci i živočichy. Takový je záměr státní organizace Lesy České...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Najdete na iDNES.cz