Města v kraji se halí do adventního. Některá jen skromně, jiná draze

  12:29aktualizováno  12:29
Usadit strom, nainstalovat výzdobu, připravit stánky. Technickým zaměstnancům začíná jedna z nejhektičtějších částí roku, na jejímž konci budou vánočně vyzdobená města. Na řadě míst v Karlovarském kraji musí vše stihnout během pár dní, protože v sobotu začínají programy prvního adventního víkendu.

Cheb připravuje vánoční trhy. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Velký spěch se netýká pouze Chebu, který stejně jako loni pojal příchod Vánoc velkolepě a do příprav se pustil už začátkem listopadu.

Vedení tamní radnice opět nechalo na náměstí postavit ledové kluziště, tři vánoční stromy a desítky dřevěných stánků pro občerstvení a prodej vánočního zboží.

Fotogalerie

"Chebské vánoční trhy budou moci i letos směle konkurovat těm, které známe ze sousedního Německa nebo velkých českých měst," uvedl místostarosta Chebu Tomáš Linda.

Snaze překonat adventní akce v celém kraji odpovídá také rozpočet trhů, který by se měl vejít do dvou milionů korun. Loni to bylo 1,5 milionu a podle Tomáše Lindy byl výsledek skvělý.

"Zaznamenali jsme v podstatě jen kladné ohlasy. Náměstí bylo po celý advent plné lidí," řekl. Jen na slavnostním zahájení bylo podle něj loni kolem deseti tisíc návštěvníků. Kromě největší atrakce - ledového kluziště, sází letos Cheb také na vystoupení zpěváků, jako je Petr Kolář, Bára Basiková, Jiří Korn, Ilona Csáková nebo Vašo Patejdl.

Ve městě budou hned tři vánoční stromy, dva na náměstí, jeden u Kulturního centra Svoboda. Radnice na ně vypsala výzvu, zda někdo nemá na svém pozemku strom, kterého by se rád zbavil. Do Chebu tak jeden dodaly České radiokomunikace, kterým rostl v těsném sousedství vysílače Zelená hora, ostatní pocházejí od majitelů z Libavského Údolí a Hájů.

Vary jsou skromnější než Cheb

O poznání skromnější rozpočet letošního adventu mají Karlovy Vary. Těm vánoční strom stejně jako loni daruje rodina Procházkových z Bohatic. Je to stříbrný smrk vysazený zhruba před třiceti lety.

Technici si pro něj přijedou v úterý ráno. Pokácí ho, převezou jej a zkrátí na deset metrů. Před karlovarskou hlavní poštu jej usadí jeřáb.

"Adventní trhy se letos budou opět konat v dolní části třídy T. G. M., byť do budoucna stále zvažujeme jejich přesunutí k Národnímu domu. Čekáme ale, až bude hotový," prozradil karlovarský primátor Petr Kulhánek.

Protože návštěvníci trhů loni kritizovali nejednotný vzhled stánků, vedení města je nechalo letos upravit a navrch přidalo dalších pět.

Do vánočních trhů investují Karlovy Vary 450 tisíc korun, a vánoční výzdoba bude jak v centu města, tak na frekventovaných ulicích městských částí.

"Součástí vánočních trhů bude zastřešené pódium s programem i ve všední dny. Hlavní část se bude konat o adventních nedělích. Podávat budeme punč i polévku," popsal Petr Kulhánek.

Kromě vánočního stromu se před hlavní poštou postupně rozsvítí i čtyři adventní svíčky, jež zapálí členové městské rady. Chybět nebude betlém a nově také stan pro dětské dílny a kolotoč.

Jinou podobu letos dostane advent v Sokolově, který bude stát stejně jako loni kolem 80 tisíc korun. Točit se bude hlavně kolem koncertů v kostele sv. Antonína Paduánského a vystoupení sokolovských škol.

Sokolovem zavoní polévka

"Změníme akci Zpívání pod vánočním stromem na Rozsvěcení vánočního stromku, což bude celodenní akce pro školy a školky. Tradičně se u nás rozdávala různá jídla, třeba chléb se škvarkovou pomazánkou nebo vánoční cukroví. Letos to bude polévka od starosty," uvedla Jana Fefferová, dramaturgyně Městského domu kultury Sokolov.

Nedělní slavnostní rozsvícení vánočních stromů nebo vánoční jarmarky či trhy chystají i další menší města, například Ostrov, Kraslice, Nejdek, Mariánské Lázně nebo třeba Boží Dar.Nejčtenější

Do zahrady někdo vylil rtuť, trávník možná bude nutné vybagrovat

Karlovarští hasiči zasahovali na zahradě v Doubí, kam někdo vylil větší...

Nepříjemnost s chemikálií řešili o víkendu majitelé zahrady v karlovarské čtvrti Doubí. Někdo jim na trávník vylil...

Hledá se třináctiletý chlapec z Hranic, nechal doma aktovku a zmizel

Policie pátrá po třináctiletém Robertu Krausovi z Hranic na Chebsku.

Policisté pátrají po třináctiletém chlapci z Hranic na Chebsku. V pátek odešel z domova a už se nevrátil.Opravář jezdil s autem dál, než měl dovoleno, převrátil ho na střechu

Řidič v Chebu narazil do sloupu veřejného osvětlení a převrátil auto na střechu.

Na pořádné problémy si zadělal automechanik z Karlovarska. Vozem, který měl opravit, jezdil tak dlouho, až ho naboural....

Nové tváře má k policii přilákat i akční video plné honiček a zatýkání

Akční video láká nové policisty

Honička v autech, zatýkání pachatelů, prohledávání lesa, ale i pohled pod pokličku práce policistů. To vše nabízí...

Vězně tam svazovali ocelovým lanem. Lágr u Jáchymova zkoumají vědci

Plzeňští archeologové zkoumali tábor Nikolaj na Jáchymovsku. Na snímku vedoucí...

Tábor Nikolaj u Jáchymova srovnaly buldozery v 60. letech se zemí, aby zahladily stopy po nelidském týrání lidí, které...

Další z rubriky

Nové tváře má k policii přilákat i akční video plné honiček a zatýkání

Akční video láká nové policisty

Honička v autech, zatýkání pachatelů, prohledávání lesa, ale i pohled pod pokličku práce policistů. To vše nabízí...

Opravář jezdil s autem dál, než měl dovoleno, převrátil ho na střechu

Řidič v Chebu narazil do sloupu veřejného osvětlení a převrátil auto na střechu.

Na pořádné problémy si zadělal automechanik z Karlovarska. Vozem, který měl opravit, jezdil tak dlouho, až ho naboural....

Na Chebsku a na Karlovarsku u dvou vážných nehod přistával vrtulník

K nehodě auta na Karlovarsku přistál vrtulník záchranářů (21. října 2018).

U dvou vážných nehod v Karlovarském kraji v neděli ráno musel přistávat vrtulník letecké záchranné služby. Při nehodě...

Najdete na iDNES.cz