Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Města se zbavují bytů, k prodeji je mnohdy nabízejí i s nájemníky

  16:41aktualizováno  16:41
Města karlovarského kraje se snaží rozprodat zbytek svých bytů. I s nájemníky. Ty neprodané totiž představují pro obce riziko. Pokud se sdružení vlastníků rozhodne, že bude do nemovitosti investovat, nezbude městům nic jiného, než se připojit. Přitom hrozí, že města už vložené peníze nedostanou zpět.
Nkterá města v Karlovarském kraji se zbavují svých bytů. Bojí se, že v případě investice, by se jim vložené peníze nemusely vrátit (ilustrační snímel).

Nkterá města v Karlovarském kraji se zbavují svých bytů. Bojí se, že v případě investice, by se jim vložené peníze nemusely vrátit (ilustrační snímel). | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Lidé, kteří si nemohou dovolit městské byty koupit, neskrývají obavy. Bojí se totiž, že je nový majitel vystěhuje.

"Když město byt prodá soukromníkovi, kdo nám zaručí, že nám neznezpříjemní život natolik, abychom se raději dobrovolně neodstěhovali," obrátil se na MF DNES jeden z nájemníků městského bytu v chebské Evropské ulici. Z obavy, že by mu kritika města mohla způsobit potíže, si nepřál zveřejnit své jméno.

Poté, co město Cheb zveřejnilo, že hodlá prodat takzvané zbytkové byty, se ozval i další znepokojený nájemník. "Bojím se, že nový vlastník začne třeba s rekonstrukcí stoupaček nebo rozvodů tepla či plynu. A že nás kvůli tomu z bytu vystěhuje," uvedl.

Nový majitel musí ctít nájemní smlouvu, uklidňuje radnice

"Pokud se sdružení vlastníků v domě, kde město vlastní jeden nebo dva byty, rozhodne objekt zateplit nebo vyměnit dřevěná okna za plastová, nemá město jinou šanci, než se k rekonstrukci připojit. Pak ale náklady na prodej bytu vzrostou," nastínil zkušenosti měst starosta Aše Dalibor Blažek.

"V domech, které jsme již v minulosti prodávali a kde vznikla společenství vlastníků, figuruje, kvůli dvěma třem tehdy neprodaným bytům, i město Cheb," uvedla mluvčí chebské radnice Martina Kuželová.

"Vyvolávací cena za tyto byty pro soutěže formou elektronických aukcí činí 60 procent z ceny v místě a čase obvyklé, a dalších 100 procent za pozemek, respektive jeho příslušnou část, která k bytové jednotce rovněž náleží," vysvětlila Kuželová.

Některé byty se skutečně nabízí i s nájemníky. "Půjde tedy tradičně o přechod nájmu podle občanského zákoníku. Nový nabyvatel bytu s tím bude srozuměn a musí se ovšem k nájemníkům chovat podle původní nájemní smlouvy," upřesnila Martina Kuželová, podle níž má Cheb ještě na 1 300 bytů. "Ponechat si jich hodláme asi 1 100," uvedla Kuželová.

Ve Varech problémům předešli včasnou privatizací

Podobné problémy nemusí řešit v Karlových Varech. "Město má ve svém majetku minimum bytů, a to důsledkem dlouhodobé privatizace bytového fondu. Byty se přidělují jen ve výjimečných případech. Mezi takové případy patří přidělení bytové náhrady po nějaké havárii," reagovala na dotaz mluvčí magistrátu Michaela Mičudová.

"Některé volné městské byty jsou také zařazovány do prodeje, nejčastěji formou licitace. V takových případech doporučujeme zájemcům o koupi, aby sledovali úřední desku," sdělila Michaela Mičudová.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Další z rubriky

Autobusy FlixBus na trase z Prahy nově zajíždějí až do Sokolova a Chebu

Rivalové na karlovarském terminálu, autobusy společností FlixBus a RegioJet.

Nově až do Sokolova a Chebu zajíždějí od konce minulého týdne autobusy společnosti FlixBus na trase z hlavního města....

Sokolov dá do nových parkovacích míst na sídlišti miliony korun

Sokolovsko, 4.5.2012, město Sokolov sídliště Michal a jezero Michal

Motoristům ze sídliště Michal v Sokolově se uleví. Město nechá v šesti lokalitách vybudovat nová parkovací místa a už...

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz